Kdo je návrhář Richard Quinn, na jehož přehlídku přišla královna Alžběta II.?

Jí je devadesát jedna let a už pětašedesát let vládne zemi, kde se po třicet čtyři let koná jeden z nejvýznamnějších fashion weeků. Přesto v jeho rámci neviděla ani jednu přehlídku. Až dosud. Jemu je pouhých osmadvacet, svoji značku založil teprve před dvěma lety a nemá ani vlastní heslo na Wikipedii. Ale je považován za jednoho z nejtalentovanějších návrhářů mladé generace. A tak se královna Alžběta II. rozhodla udělat výjimku a poprvé v životě usedla do první řady módní přehlídky. Tím poctěným byl návrhář Richard Quinn. 

První řada, vyhřívané křesílko z dílny Philippa Starcka, po pravé straně ředitelka British Fashion Council Caroline Rush, po levé šéfredaktorka Vogue Anna Wintour. Front row, kterou by člověk očekával spíše u designéra, jehož jméno a tvář zná celý svět, než u mladíka, jehož jméno naopak si musíte vygooglovat, a stejně vám nic neřekne. Královna Alžběta II. to svou přítomností na této přehlídce ale bezesporu změní.

Richard Quinn byl v hledáčku módních insiderů už několik let. Poté, co absolvoval stáž u Diora a získal bakalářský a následně magisterský titul na londýnské Central Saint Martins, založil v roce 2016 svou vlastní značku. Následující rok si ho všiml švédský gigant H&M, který každoročně oceňuje nadějné absolventy uměleckých a designérských oborů. Součástí je grant v hodnotě padesát tisíc eur, roční mentoring a možnost prodat vlastní návrhy v obchodech H&M.

Loni v říjnu také neunikl radaru známé módní kritičky Sarah Mower, která už pomohla ke slávě řadě britských designérů jako třeba Christopheru Kaneovi nebo J. W. Andersonovi. A nakonec tu byla ředitelka The British Fashion Council Caroline Rush, která dala královně na Quinna tip. Alžběta II. totiž nepřišla jen zažít atmosféru fashion weeku a omrknout příští trendy, ale také předat zbrusu nové ocenění pro nadějné módní talenty.

Sošku navrhla Angela Kelly, Alžbětina dvorní návrhářka a také autorka bledě modrého kostýmku, jenž si panovnice na svou „premiéru“ oblékla. To Richard, kterému se dostalo opravdu mimořádného zviditelnění, si se svým outfitem hlavu nelámal. Cenu převzal v tričku, flanelové košili a s kšiltovkou na hlavě, což je typická uniforma návrháře, jenž nechce poutat pozornost na sebe, ale na své modely.

A ty jsou skutečně poutavé! Quinnův rukopis, to jsou především skvostné a odvážně zkombinované látky s nápadnými a pestrými vzory. Emoce vzbuzuje i tím, že svým modelkám zakrývá celou hlavu, takže připomínají neživé figuríny. Na přehlídce, které přihlížela královna, si vypomohl kromě látek i motorkářskými helmami.

Quinn není progresivní jen ve svých vizích, ale i ve své tvorbě. Jeho modely připomínají umělecké kousky, jeho vzory na látkách, které si sám tiskne, vypadají jako z jiné doby– jen těžko rozhodnout, jestli z minulé, jelikož evokují vintage, nebo z budoucnosti, protože jsou prostě vizuálně neskutečné. A své umění si rozhodně neškudlí pro sebe. V Peckhamu na jihovýchodě Londýna si návrhář založil studio na potisk látek, které své dveře nechává otevřené i pro studenty designérských oborů.

Je jisté, že o tomto Londýňanovi ještě hodně uslyšíme. A kdo ví, třeba se jeho modely brzy zabydlí u královské rodiny.

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!