Původní verze známých pohádej jsou víc než děsivé

Původní verze známých pohádej jsou víc než děsivé Zdroj: Walt Disney Pictures

.
2
Fotogalerie

Dieta podle Popelky: Co je Cinderella diet a proč se do ní nepouštět?

Svět sociálních sítí ovládl v posledních týdnech hashtag #cinderelladiet, případně #cinderelladietchallenge. Prostě dieta podle Popelky. O co jde a měla byste to zkoušet?

S Disneyho Popelkou vyrůstaly milióny dívek na celém světě. V určitém věku se za ni chtěla převlékat mnohá z nich a pro řadu z nich představuje ideál doteď. A tak není divu, že spousta z nich využije příležitost světu ukázat, že jsou "tak trochu něco jako Popelka" za každou cenu.

V současné době se tak světem sociálních sítí (hlavně na Twitteru) šíří hastag #cinderelladiet, který znamená jediné: Vážím stejně jako Popelka! Převedeno do řeči čísel: Mám BMI (Body Mass Index) 18! Což je pod hranicí podvýživy. Řečeno ještě jinak: Kdyby kreslená Disneyho Popelka měřila 164 cm, vážila by necelých 48 kilogramů!

#dietgoals #weighlossgoals 欠的总是要还的! cutoff dates for weightloss goals cinderella bmi diet #cinderelladiet #dietplan

Příspěvek sdílený 🍐梨子 163㎝ ♈️/in🇨🇳 (@peary_diet),Lis 19, 2017 v 9:26 PST

Většině lidí dojde, že tělo s BMI 18 bude mít nejspíš ke zdravému pěkně daleko, přesto se hashtag lavinovitě šíří dál. Trend přišel z Japonska. Nikde pochopitelně není řečeno, jakou dietou této "vysněné" hodnoty dosáhnout, což je možná na celé věci nejhorší, protože drastickými dietami si člověk podle posledních výzkumů ubližuje více, než se dříve předpokládalo.

Jaká jsou rizika?

Také podvýživa s sebou nese velká zdravotní rizika. Projevuje se únavou a celkovou slabostí, snížením imunity, poruchou krvetvorby (anémie), poruchou ukládání vápníku do kostí (hrozí osteoporóza). Pacientům se zhorší pleť (je suchá, zažloutlá), vlasy (jsou nekvalitní a vypadávají) i zuby (více se kazí a vypadávají). Zhoršují se i funkce mozku (pacient se hůře soustředí a horší se paměť), roste riziko onemocnění chorobami srdce a cév.

Samozřejmě, že mohou existovat lidé, kteří jsou přirozeně štíhlí a jejich BMI se může dolní hranici blížit. Pokud se ovšem na tuto hranici bude chtít dostat rychle a pomocí diety člověk, jehož tělesná konstituce je odlišná, způsobí si nejspíše zdravotní problémy, a navíc si tak může zadělat na poruchy příjmu potravy, jako jsou anorexie nebo bulimie.

BMI určuje poměr váhy a výšky a podle lékařů se u lidí s normální, rozuměj nerizikovou, váhou pohybuje mezi 18,5 a 25. Jak vypočítat BMI najedete například zde. Pokud vám vychází pod 18,5, jste podvyživení. Hodnota nad 25 signalizuje nadváhu a nad 30 obezitu. Oba extrémy s sebou nesou zdravotní rizika.

Takže když Popelka, tak spíš ta v podání Libušky Šafránkové, ta rozhodně žádné nerealistické cíle nestanovuje. Pokud by vás zajímalo, jak ideální a zdravé váhy dosáhnout, více tipů najdete v našich článcích, které jsou připravovány s odborníky na zdravou stravu.