Video placeholde

(Ne)dietní pravidla: Stačí pár maličkostí a budete žít zdravěji. A zhubnete

Září je pro mnohé takový restart životního stylu. Po uvolněném létu a času odpočinku přicházejí myšlenky na režim a s nimi možná i potřeba začlenit do svého života "něco zdravého". Přemýšlíte, jaký krok udělat ke zdravému jídelníčku, aby to nebylo moc drastické nebo aby to neznamenalo neustálé počítání kalorií? Máme pro vás řešení. Jsou to maličkosti, jsou vytvořené odborníky a dohromady tvoří neprůstřelný plán, jak neselhat ve výživě. 

Ke svačině si dejte ovoce/zeleninu a přidejte bílkoviny

Sáček preclíků vás nezasytí na moc dlouho a samotné jablko může být málo. Vždycky proto kombinujte ovoce nebo zeleninu s bílkovinami. Dostanete tak do sebe vlákninu a protein vás zasytí na delší dobu. Tahle kombinace také pomáhá regulovat hladinu cukru a inzulinu v krvi, zažene hlad a dodá okamžitě energii. Je proto mnohem výhodnější než samotné sacharidy. Proteinovou složkou může být například lžička ořechového másla, kousek sýra, deset až patnáct nepražených ořechů, dva až tři plátky krůtí šunky nebo krůtího masa či jedno natvrdo uvařené vejce.

Pokračování 2 / 7

Mějte vždy po ruce vodu

Pokračování 3 / 7

Jezte maximálně po pěti hodinách

Pokračování 4 / 7

Oběd v poledne a večeře v osm hodin, ideální čas na svačinu je ve čtyři. Dodržujte pravidlo „jedno ze tří“

Pokračování 5 / 7

Vždycky použijte talíř

Pokračování 6 / 7

Na party si zvolte priority

Při dehydrataci dochází ke zpomalení metabolismu a tělo nespaluje tak, jak by mělo. Někteří z nás dokonce považují příznaky slabé dehydratace za hlad. Ale znáte to, hlad je převlečená žízeň. Mějte proto během celého dne po ruce láhev s vodou. Podle nedávné studie dokonce zvýšený příjem vody pomáhá denně zkonzumovat až o 205 kcal méně. Pokud vám voda nechutná, vylepšete si ji plátky citronu nebo jiného ovoce či bylinkami, případně sáhněte po bylinkovém nebo ovocném (neslazeném) čaji. Vyhýbejte se sladkým a syceným nápojům a alkoholu. Dobře načasovaná svačina zabrání nekontrolovatelnému nárůstu hladu, který by vás mohl přivést k nevhodným impulzivním volbám nebo zbytečně velkým porcím. Díky dodržování tohoto pravidla váš metabolismus poběží jako hodinky. Pokud před vámi stojí dezert, drink nebo nějaká sacharidová bomba, vyberte si prostě jenom jedno. Toho se držte a na ostatní zapomeňte. Všechny tři tyto možnosti představují velké množství sacharidů. Dát si najednou sendvič a dortík znamená riziko, že přijmete víc cukrů, než budete následně schopni spálit. Zvlášť pokud se po jídle nebudete delší dobu hýbat. Máte-li chuť na dezert, dejte si místo sendviče radši zeleninu. Možná vám to přijde jako nesmysl, ale když dojde na servírování věcí, které normálně jíte nekontrolovaně třeba ze sáčku, jistě tuhle radu oceníte. A platí to třeba i pro salát nebo nejrůznější dipy a pomazánky, místo uzobávání si raději nandejte porci do misky. Budete tak mít větší kontrolu nad tím, kolik toho do sebe skutečně dostanete. Taky se na večírku necháte snadno unést a nevíte, jakou dobrotu ochutnat dřív? Kdo by to neznal. Koledujete si tak ale o problémy s nutriční vyvážeností nebo o zbytečné navýšení denního příjmu kalorií. A to vás pak může vést ke zbytečně přísným dietám.

Místo toho, abyste váhali nad výběrem hlavního chodu, sáhněte rovnou po několika lehkých rostlinných přílohách a pak si vyberte, na co máte největší zálusk. Představte si, že třeba prahnete pro šťavnatém burgeru (samozřejmě v žemli) a myslíte na něj celý den. Neplýtvejte kaloriemi na spoustu malých předkrmů, bez kterých se klidně obejdete. Půlku talíře naplňte salátem a pak přidejte burger. Tím, že si nejprve naložíte salát, se vyhnete spoustě zbytečných dobrot a zůstane vám místo pro to jídlo, po němž zrovna toužíte. Okurky obsahují velké množství vody a jen velmi málo kalorií. Pomáhají také zamezit nafukování a zadržování tekutin v těle, a to díky vitaminu C a quercetinu, antioxidantu, který redukuje záněty a otoky. S okurkami začněte klidně už před dovolenou, předejdete tak zmiňovanému zadržování vody. Jednoduchou přílohu získáte, když nakrájíte okurku na tenké plátky, zakapete vinným octem a olivovým olejem a posypete sezamovými semínky. Ve vodě zase funguje jako skvělý detoxikační nápoj. A pokud si ji nakrájíte do krabičky s porcí hummusu, získáte výživnou svačinku nejen na cesty.

Pokračování 7 / 7

Když váháte, sáhněte po okurce

Článek vyšel v časopise Dieta.