3 věci, které nemusíme závidět Francouzkám

10. dubna 2017 • 06:00
 • Francouzky jsou věčnou inspirací i nedostižným vzorem. Jsou štíhlé, i když se cpou croissanty, živelné, ačkoli vždy zachovávají dekorum, a sexy, aniž by se o to vůbec snažily. Anebo je to celé trochu jinak?

  1. Francouzky jsou pozadu s feminismem

  Francouzky to mají složité. Na jednu stranu mají státem placenou vynikající péči o děti: Pro zbytek Evropy nebývalých 99 % dětí je od tří do pěti let ve školce. Teoreticky se tedy matky mohou rychle vrátit zpátky do práce a vrhnout se na kariéru. Jenže Francouzky získaly volební právo teprve v roce 1944 a dodnes je například ve školách učitelé strategicky (výběrem předmětů či literatury) vedou k tomu, aby se z nich jednou staly oddané manželky.

  Když mluví v parlamentu poslankyně, její kolegové se nezdráhají přerušovat ji kvokáním.

  Jeden příklad za všechny. Většina Francouzek byla šokována stejně jako jejich partneři, když byl kandidát na francouzského prezidenta – obdivovaný Dominique Strauss-Kahn – v New Yorku odveden americkou policií v klepetech a obviněn ze znásilnění. „Jenom proto, že chtěl, aby ho pokojská sexuálně oblažila…“  Ke stíhání nedošlo, ale další detaily z barvitého intimního života připravily Strausse-Kahna o vzletnou kariéru. Ve Francii se pak sice konečně rozproudila národní debata, ale moc se toho nezměnilo. Francouzi se zneužívání postavení k sexuálním výbojům nehodlají vzdát. Když mluví v parlamentu poslankyně, její kolegové se nezdráhají přerušovat ji kvokáním, a když se jedna z mála političek objeví v šatech, začnou hvízdat. Ale to zrovna nepatří k tomu, čím se Francouzky chlubí.

 • 2. Francouzky nejedí, aby se pak mohly nacpat

  V mnoha článcích o Francouzkách se píše, že i ty velmi štíhlé jedí všechno. (Když ale mají v plánu dát si croissant nebo camembert, živí se po zbytek dne zjevně vesměs cigaretami.) Ony kalorie nepočítají, nemusejí. Promyslí si, co je příští den čeká a je-li v plánu večeře, neotravují své spolustolovníky otázkami ohledně kalorického složení majonézy. Jednoduše vynechají snídani i oběd. A pak smyslně debužírují nad steakem s hranolky, zatímco konsternovaným Američankám a Angličankám lezou oči z důlků.

  Francouzská módní ikona Jeanne Damas (vpravo) s americkou modelkou Laurou Love na newyorském fashion weeku (2017) Francouzská módní ikona Jeanne Damas (vpravo) s americkou modelkou Laurou Love na newyorském fashion weeku (2017) Autor: Profimedia.cz

  Francouzky vůbec nechápou, proč si ty tučné anglosaské ženy po ránu raději nedají jenom kafe. „A pak ty brambůrky, hnus, žádná Francouzka by do sebe nevpravila pytlík chipsů nebo ty vaše sušenky a čokoládové tyčinky, ne, to v žádném případě... „My nikdy nesvačíme!“ pyšní se Francouzky.

 • 3. Neupravená Francouzka? To se nepromíjí!

  Budí vás ze spaní chrápající manžel, nezaplacená složenka, křičící dítě, náměsíčná kočka? Buďte šťastná, že nejste Francouzka. Ta se navíc probudí pokaždé, když si uvědomí, že se nedopatřením převalila na bok. Toho se prý Galky děsí jako čert kříže. Matky jim totiž od jeslí vštěpují, že na boku spát nesmějí! Dělají se tak (prý) vrásky... Mimochodem, vybavujete si Francouzku, která by se chechtala na celé kolo? Jako třeba Češka, Američanka nebo Italka? Neexistuje, dělá to vrásky.

  Matky Francouzkám od jeslí vštěpují, že na boku spát nesmějí! Dělají se tak (prý) vrásky...

  A snad jenom francouzské Ministerstvo zdravotnictví mohlo přijít s nápadem platit rodičkám speciální kurz, aby se rychle propracovaly zpátky k plochému břichu. Pařížský doktor bez okolků řekne matce půl roku po porodu, že je „tlustá jako kráva“ a ať s tím honem něco udělá. A když přiběhne neupravená do práce, kolegové ji pomlouvají, že snad musí mít deprese. Takže to není jenom o vnitřní disciplíně, ale taky o klacku, který by si jinde nedovolili vytáhnout. Kromě toho, být soustavně disciplinovaná vám může dát pocit nadřazenosti, ale zábavné, zábavné to není.

  Chcete vypadat upraveně jako Francouzka? Inspirujte se v našem videu.

  Jak na nadčasové líčení? Inspirujte se u Francouzek! VIDEO Alice Rossi

  Článek připravila redakce časopisu Moje psychologie.

  Fotogalerie

  5 fotografií

  RELATEDARTICLES

Autor: Anastázie Harris
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy