Budeme si povídat jindy, lásko!

Budeme si povídat jindy, lásko! Zdroj: iStock.com

Phubbing jako ničitel vztahů. Vyhoďte ho z vašeho života

Mobilní telefon. Skvělý pro komunikaci, rychlý zdroj informací, zabíječ nudy, ale také zabíječ vztahů. Pokud do mobilů koukáme častěji než do očí našeho partnera, nastanou většinou problémy. Zapomínáme si povídat a naslouchat a raději jedeme phubbing.

Podle britského průzkumu YouGov survey má třetina párů problémy s tím, že jeden z partnerů je často na mobilním telefonu. Ti druzí se pak ve vztahu cítí přehlížení a mají pocit, že pro partnera je důležitější smartphone než oni. Ve věku 25 až 35 let uvedlo dokonce až 54 % dotázaných, že jim digitální technologie narušují romantický vztah. I podle právníků vzrostl počet rozchodů právě z důvodů chronického používání mobilu jedním z partnerů.

Phubbing místo párové komunikace

Časté používání mobilů na úkor mezilidské interakce má dokonce od roku 2012 své vlastní pojmenování. To se stalo součástí slovníků a jedná se o novotvar − phubbing. Klasický příklad phubbingu může být: Romantická večere ve dvou, ale místo zamilované konverzace oba scrollují na Instagramu. Že jste takový scénář už kolem sebe viděli? Začíná být celkem běžným. Smart telefony se tak mohou stát opravdu zabijákem vztahů, romantiky i vzájemné důvěry. I podle právníků vzrostl počet rozchodů právě z důvodů až chronického používání mobilu jedním z partnerů.

„Vidíte-li svého partnera často na mobilu, tak po čase logicky přijdou podezřívavé myšlenky, zda si s někým nepíše, nebo domněnky, že si přítel/přítelkyně místo konverzace s vámi hledá raději novinky na internetu. Z toho mnohdy plynou https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/6-znameni-ze-vas-vztah-uz-skoncil-7160.html hádky, které často mohou vést k vzájemné nedůvěře a odcizení. Lidé dnes se svými mobily spí, večeří, pracují, tráví na nich volný čas. Jedná se skoro o plnohodnotný vztah. A je pak těžké vést další vztah s „reálným“ člověkem, který ve srovnání s mobilem není vždy tak pohotový, plný novinek, zajímavých informací, a navíc nejde jednoduše ovládat tlačítky,“ říká vztahová terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, který patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women.

Odložte ten telefon!

Máte pocit, že se vám kvůli mobilním telefonům hroutí vztah? Rada je jednoduchá: Prostě ho na chvilku odložte, dejte si ho hluboko do kabelky a zkuste si se svým partnerem „pouze“ povídat. Udělejte si pravidlo, že při společných večeřích, výletech nebudete na telefon koukat. Nechte si zapnuté zvonění, ale ostatní notifikace vypněte. Sedíte-li u večeře, tak si telefon nikdy nepokládejte na stůl. Bude vás to nutit se na něj koukat. Vždy je dobré mít telefon mimo své zorné pole.

Včas ho zastavte a mluvte

„Pokud cítíte, že váš partner je na telefonu více, než je zdrávo, tak než ho začnete podezírat z nevěry či se v tichosti trápit, zkuste si s ním o tom v klidu promluvit. Řekněte mu o svých pocitech a zkuste vyslovit přání a navrhnout pravidla, kdy a ve kterých situacích nebudete ani jeden koukat do mobilních telefonů. A také naopak, kdy si potěšení se svými mobily dopřejete a nebudete se navzájem „stresovat“ úšklebkem či povytaženým obočím,“ upřesňuje terapeutka Lenka Matoušová.

Negooglujte hned vše, buďte více offline

Nemůžete se s partnerem shodnout na nějakém faktu? Zkuste si to hned „nevygooglovat“, ale prostě jen o tom faktu diskutujte. Vraťte do svého vztahu „offline“ dobu. Jedete na výlet? Zkuste si udělat dobrodružství, že pojedete s klasickými papírovými mapami. Nevíte, kam do restaurace? Nemusíte hned zjišťovat on-line recenze. Běžte někam „na blind“. Pořiďte si klasický tlačítkový mobil, místo tabletu si vezměte knihy… Věřte, že takový digitální detox vrátí do vztahu opět slova, smích a společné zážitky, které nemusí být jen takové, že hledáte nabíječku na telefon nebo nejlepší signál na wi-fi.

Zákaz mobilu před spaním

Před spaním je i z důvodů spánkové hygieny dobré nekoukat na obrazovky mobilů nebo počítačů. Zkuste si vždy s partnerem hodinu před spaním nepoužívat žádné digitální zařízení. Povídejte si, čtěte si navzájem noviny, hrajte deskové hry, kupte si domu klasický budík a nechte buzení na něm… Uvidíte, že po pár dnech si na mobilní telefon večer ani nevzpomenete.

Doporučujeme

Načíst další články