Od elegance po barevnou kůži: 35 nejkrásnějších jarních trenčkotů

Trenčkot je kult, který každý rok na jaře nabývá na módním významu. Nejen aktuální modely pohrávající si s oversize siluetou, materiály i celkovou dekonstrukcí tradičního střihu ale stojí za zmínku; zajímavá je i historie tohoto svrchníku. Snad žádný módní kousek totiž není opředen tolika mýty a polopravdami.

Když se řekne trenčkot, mnohým nejspíš vyskočí jméno Thomase Burberryho, oblečení vojáků v první světové válce a slavný film Casablanca, který tento kabát vymanil z mantinelů utilitárního oblečení a skrze postavu Ricka Blainea (ztvárnil jej herec Humphrey Bogart) z něj vytvořil módní kult. Jenže historie je mnohem komplikovanější. Pojďme si tedy na úvod vyvrátit pár mýtů.

TIP NA VIDEO: Co je vlastně trenčkot a jak se nosí?

Není úplně pravda, že by trenčkot vznikl díky britskému oděvníkovi Thomasi Burberrymu. Na počátku totiž stála úplně jiná dvojice – skotský chemik a vynálezce Charles Macintosh a zakladatel britského gumárenského průmyslu Thomas Hancock. Ti již ve 20. letech 19. století vytvořili kabát odolný vůči všem neduhům ostrovního počasí. Jeho nositeli byli především důstojníci, pro které byl tento předchůdce trenčkotu nejen praktickým svrchníkem, ale též symbolem vysokého sociálního a vojenského statusu. Pokud tedy někdy na zahraničních e-shopech najdete v popisku místo spojení trench coat slovo the mac, nemusíte tápat, kde se toto označení vzalo – jde o zkrácené jméno Charlese Macintoshe.

Posuňme se teď o 30 let dál, do poloviny století páry. V té době v londýnské čtvrti Mayfair začal pánský krejčí John Emary šít pod značkou Aquascutum vylepšené pršipláště, které byly na rozdíl od původního macu podstatně lehčí a prodyšnější. Stále to ale nebylo ono. Vše k dokonalosti dovedl právě Thomas Burberry, jenž v roce 1879 představil látku gabardén, která ze všech dosavadních pokusů obstála nejlépe. Cesta k praktickému využití jeho kabátů u průzkumníků, letců i milovníků tradičních honů byla tímto zcela otevřena.

Pravdou ale zůstává, že trenčkot nevymyslel ani Burberry, ani Emary. Oba jen dovedli k dokonalosti model, který už dávno existoval.

Symbol patriotismu

Během první světové války se z trenčkotů stala důležitá součást šatníku vojenských důstojníků. Mnozí si dodnes myslí, že v kabátech bojovali vojáci v zákopech (přece jen k tomu svádí název trench coat, tedy zákopový kabát), není to ale pravda. Navíc kabáty od Burberryho a Emaryho byly velmi drahé, pro níže postavené vojáky i běžné civilisty zcela nedostupné. Tento fakt ale záhy vedl k tomu, že se na trhu začaly objevovat levnější varianty napodobující původní střih. A staly se hitem. Trenčkoty totiž během válek sloužily také jako módní gesto vyjadřující podporu armádě i celé své zemi.

A nejinak tomu bylo i v období druhého světového konfliktu. Brzy poté se ale trenčkot propsal také do hollywoodské garderoby. Z původně vojenského svrchníku se tak postupně stalo poznávací znamení filmových gangsterů a detektivů. Trenčkot se též začal objevovat v šatníku žen, k čemuž bezesporu přispěly například herečky Marlene Dietrich, Audrey Hepburn a později také Meryl Streep ve snímku Kramerová versus Kramer.

Od byznysu na přehlídková mola

V éře 80. a 90. let se trenčkot posunul na úroveň typického kabátu byznysmenů a podnikatelů. Postupně se začal měnit i jeho střih, který se pro pohodlné vrstvení obleku a kabátu rozšiřoval a uvolňoval. Dnes módní svět vychází z obou původních siluet – jak z té tradiční, která letos opět nabírá na významu, tak té oversize, jež se hlavně v posledních letech stala synonymem skandinávského minimalistického stylu.

Dnes není možné trenčkot považovat za módní trend. Je nadčasový a pravidelně se objevuje každý rok jak v jarních, tak podzimních kolekcích. Letos je to stejné. Během prezentace kolekcí jaro/léto 2022 na loňských týdnech módy jsme mohli vidět, že návrháři opět hledali nové způsoby, jak si se střihem i tvarem trenčkotu pohrát a přinést tak nový pohled na tento kultovní kabát. Pravda ale je, že některé z kreací hraničí s absurdností.

Umírněnost z obchodů

Zatímco na přehlídkových molech jsme mohli tentokrát vidět hlavně volánové zdobení, netradiční vrstvení jednotlivých částí trenčkotu i dramatické zdůraznění ramen, v obchodech letos najdeme podstatně střízlivější modely. Jarním high street kolekcím dominují trenčkoty v tradičním, vypasovanějším pojetí, případně lehce oversize střihy. Áčkové, opravdu velmi volné kousky ovšem po několika letech mizí. Příjemným osvěžením jsou pak kabáty vyrobené z barevné kůže či koženky, které je díky silnějšímu materiálu možné nosit už teď.

Loading

A pokud toužíte po pravém originálu, podívejte se na instagramový účet polské dvojice designérek @coupledansant, které vyrábějí vlastní modely ze secondhandových úlovků a vdechují jim nový život pomocí barevných kožíškových lemů. Značka na svém webu pravidelně uveřejňuje módní dropy, ale stejně tak jim můžete napsat zprávu a domluvit se na vytvoření kabátu přímo na míru.

Kde sehnat ty nejhezčí jarní trenčkoty, se dozvíte v galerii: