„Bylo to kvůli vánku, vánek je super,“ okomentoval Brad Pitt pár dní po berlínské premiéře snímku Bullet Train výběr outfitu. V takový moment se klidně mohl rozpovídat o tom, jak je dnes nejen v módě důležité vymanit se ze starých genderových stereotypů. Pitt se ovšem jakémukoliv polemizování o tom, zda je dnešní společnost už natolik otevřená, aby se nad mužem v sukni nemusela pozastavit, zcela vyhnul. Vzal to jako věc, která nepotřebuje další komentář – a k postupnému boření zažitých módních pravidel tak přispěl možná víc, než kdyby se pustil do zdlouhavého vysvětlování.
TIP NA VIDEO: Podívejte se na trailer k novému filmu Brada Pitta Bullet Train

Ačkoliv byl Pittův lněný set se sukní příjemným módním osvěžením, které rozčeřilo běžnou smokingovou šeď filmových premiér, nešlo o žádné přelomové gesto. A ani nemuselo. Americký idol, který poměrně úspěšně odolává nástrahám neúprosného stárnutí, se prostě jen zařadil po bok mnoha slavných mužů, kteří v minulosti na červený koberec vynesli sukni nebo rovnou slavnostní róbu.
Pánské, nebo dámské? Je to jedno!
Pro část těchto pánů je nošení oblečení, které společnost stále definuje jako dámské, běžnou záležitostí. Dlouhodobě patří k jejich image, hodnotám a životním i profesním postojům. Pomyslnou korunu v tomto ohledu bezesporu nosí Billy Porter. Americký herec a zpěvák zaslouženě patří mezi módní ikony, které nepřetržitě přispívají k tomu, aby společnost naplno akceptovala, že i muži mohou kamkoliv vynést šaty. Ostatně Porterova pompézní tuxedo róba od Christiana Siriana z předávání Oscarů v roce 2019 se z hlediska toku módních dějin řadí mezi ty vůbec nejklíčovější.

Billy Porter na Oscarech v roce 2019.
Za podobnou gender bender personu pro pozdní mileniály i generaci „zetkařů“ zase v posledních letech platí Harry Styles. Ačkoliv jeho styl též z velké části staví na přebírání prvků z ženského šatníku, v šatech na něj – až na výjimky; třeba v podobě titulní strany Vogue či halloweenského vystoupení – nenarazíme. To se ovšem nedá tvrdit o některých zástupcích současné generace rapperů v čele s Lilem Nas X. Jeho veřejné vystupování se bez excentrických šatů nebo třeba punkových tartanových sukní už neobejde. Stejně jako u Portera má i u něj výběr oblečení mnohem hlubší význam. Rapové prostředí bylo odjakživa považované za ryze maskulinní, zakládalo si na image alfa samců, kteří život zasvětili drogám, zbraním a ženám. Lil Nas X stejně jako mnozí jeho kolegové (jmenujme například Franka Oceana a Tylera Okonmu, známého pod pseudonymem Tyler, The Creator) ale tyto zkalené vody čeří novou formou jemnosti a něžnosti a ukazují, že můžete skvěle rapovat a zároveň být hrdým členem LGBTQ+ komunity.

Lil Nas X na BET Awards v roce 2021.

Lil Nas X v talk show Jimmyho Fallona v roce 2021.
Pravda ale je, že šaty již nenosí pouze muži, kteří se dlouhodobě zasluhují o narovnávání práv sexuálních a rasových menšin. Na červeném koberci se stále častěji v sukních objevují právě i ti, kteří jsou pravidelně označování za ryzí mužské idoly žen. A Brad Pitt je jen jedním z příkladů. Vzpomeňme třeba na Kurta Cobaina v květovaných šatech nebo na hereckého „drsňáka“ Vina Diesela, který se v roce 2003 objevil na předávání MTV Europe Music Awards v černém svetříku a kožené sukni. Komik Pete Davidson, současný partner Kim Kardashian, oblékl sukni na loňské Met Gala. A letos se rovnou na dvou akcích objevil v sukňovém kostýmu Thoma Browna herec Oscar Isaac, kterého módní a instagramová komunita nedávno označila za jednoho z nejstylovějších mužů současnosti.

Vin Diesel na MTV Europe Music Awards v roce 2003.
Ústup maskulinity na červeném koberci
Veškeré tyto proměny pánských módních preferencí logicky vedou k mnohem širším změnám. Po dlouhé dekády byla pánská část červeného koberce většinou dost velká nuda. Černý oblek střídal další černý oblek, čímž kreativita až na občasné výjimky končila. „V minulosti byly outfity na červeném koberci poměrně konzervativní, neboť prezentace čehokoli jiného než archetypální verze mužnosti omezovala šance daného slavného muže postavit se do role vůdčí osobnosti,“ vysvětloval před dvěma lety stylista Joseph Kocharian britskému deníku The Guardian.

Jared Leto na Met Gala v roce 2019.
A právě se stále intenzivnější diskuzí o toxické maskulinitě se i na světových premiérách a prestižních akcích pánská móda postupně proměňuje. Slavní pánové jsou ve svých módních kreacích čím dál odvážnější. Nejprve se naučili sem tam do outfitu zakomponovat jinou barvu než černou, pak se objevil hravý prvek na klopě a později se přidaly třeba i vlečky nebo podpatky. Výrazně k této změně – byť třeba drobnými kroky – přispěli zejména osobnosti jako Timothée Chalamet, Chadwick Boseman, Ezra Miller, Sam Smith, Jared Leto nebo Rami Malek. A čím více slavných pánů bylo ochotno vykročit ze své komfortní zóny, tím více lidí inspirovali k podobným krokům.
„Pohled na maskulinitu se mění, neboť se muži přestávají bát přijmout i svou ženskou stránku. Je potřeba takový přístup oslavovat, ne potlačovat, neboť móda, kterou poté uvidíme na červeném koberci, bude podstatně rozmanitější a kreativnější,“ dodává Kocharian.