Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram @pernilleteisbaek a @salome.mori

Na party, nebo jen na doma? 5 kontroverzních trendů letošního léta

Móda na Instagramu je občas prezentována jako jedna velká party, kde naprosto zanikají obvyklé každodenní nástrahy. Influencerky předvádějí šaty s odvážnými prostřihy, s ultra vysokými rozparky nebo kompletně průsvitné, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Realita je ale jiná, a tak se může stát, že šaty podle aktuálního trendy diktátu vám zůstanou viset na ramínku – zkrátka proto, že na jejich nošení nenajdete odvahu.

Transparentní bodycon

Přiléhavé šaty z průsvitného strečového materiálu jsou vlastně jen extenzí trendu obdobných topů. Jejich výhodou bylo, že se dobře vešly i pod saka s nejtěsnějšími rukávy a současně s tímto vrstvením prosvítal jen decentní pruh kůže vepředu. Se šaty je to jiné: tady to bude chtít větší odvahu (nebo delší sako). Transparentní dojem může mírnit jedině vhodně umístěné řasení anebo hodně divoký vzor. A doporučit lze i dlouhé vlasy přehozené přes ramena dopředu.

TIP NA VIDEO: Jak se proměnily šaty za poslední století?

Video placeholde

Pokračování 2 / 5

À la kombiné

Jednoduché saténové slip dress jsou bezesporu klasikou, která nezestárne a obstojí na party i na svatbě. Riskantním prvkem, který mění situaci, je krajkové lemování – v takové chvíli totiž šaty začnou automaticky připomínat noční košilku. Na druhou stranu, když si na tento styl troufla i princezna Diana – na Met Gala v roce 1996 v modelu Dior – můžete to zkusit také. Vezměte si k nim ale po jejím vzoru i nějaký výrazný šperk, ať umlčíte pochybovače. Ona zvolila ikonický perlový choker se safírem.

Pokračování 3 / 5

Ultra vysoký rozparek

Rozparky se do módy dostaly v posledních pěti letech, kdy se staly příjemným kompromisem mezi midi a mini. Návrháři samozřejmě posouvají své vize dál, a tak se i rozparky stávají čím dál vyššími – minimálně na červeném koberci, který unese vše. Za všechny vzpomeňme třeba na Bellu Hadid v červeném modelu od Alexandra Vauthiera, který před šesti lety předvedla v Cannes. Tehdy se prý styděla tak moc, že si v hlavě stvořila ostřílenější alter ego Belindu.

Pokračování 4 / 5

Mikro mini šaty

Pro někoho je to špatná zpráva, ale je to tak: midi šaty aktuálně mají největší vlnu popularity za sebou. Z kolekcí samozřejmě nemizí, nicméně módní cyklus je neúprosný, a tak na nás z účtů módních influencerek letos v létě budou častěji vykukovat mini šaty. Nebo spíše mikro mini šaty, což je trend, který navazuje na časy, kdy bulvárním magazínům vládla nespoutaná Paris Hilton. Snad se s ním nevrátí i fenomén celebrity upskirt fotografií.

Pokračování 5 / 5

Prostřihy

Prostřihy na šatech jsou současným módním fenoménem, kterého se návrháři ani celebrity nedokážou nabažit – naposledy ho využila třeba modelka Adriana Lima, která v Cannes předvedla černý model Balmain s prostřihem jako stvořeným pro její nahé těhotenské bříško. K nejvíc kontroverzním však patří „děrování“, které svými šaty zpopularizovala udržitelná značka Marcia. Na ekologii si ale v tomto případě ani nevzpomenete. A zapomenout můžete i na kalhotky.