Léto v noční košili: 10 šatů, u kterých neuvěříte, že nejsou na spaní

Devadesátky, které přinesly comeback saténových slip šatů. Skandinávie, jež nás naučila nosit oversize šaty s balonovými rukávy. Potom značky, které přišly s nápadem šít šaty, co vypadají jako noční košilky. Nástup přírodních materiálů, jako je len. A nakonec karanténa, která to všechno stvrdila. Hranice mezi oblečením na spaní a na ven se letos rozplynula. Budeme ji chtít ještě někdy vrátit zpátky?

„Měly by to být šaty na denní i noční snění,“ vysvětlovaly Ester Geislerová a Josefina Bakošová z tvůrčího dua Ester a Josefina svůj záměr vytvořit kolekci šatů inspirovaných nočními košilemi. Výsledkem jsou ležérní košilové šaty, ve kterých byste se možná zdráhala ulehnout do postele, ale rozhodně v nich chcete strávit celý víkend. Nebo klidně dovolenou.

Na podobné myšlence vystavila svůj byznys a následně i úspěch značka The Sleeper. Na počátku byly šaty inspirované střihy romantických nočních košil a komplety do společnosti, které vypadaly jako luxusní pyžama. A samozřejmě odvážné módní influencerky, které v nich začaly vyrážet do ulic. Dnes je nosí třeba i Elle Fanning nebo Selena Gomez a touží po nich a napodobuje je kde kdo.

Sleepwear a partywear, tedy oblečení na spaní i na party, šije i britské duo Ella Ringner a Anna Williamson, které fungují pod značkou The Yolke. Začínaly skutečně luxusními pyžamy na spaní, ale jakmile se tento trend přenesl na ulice, rozšířily i ony svou kolekci na ready-to-wear. Šaty od Yolke v sobě ale ani tak nezapřou inspiraci domácím prostředím či venkovanskou romantikou dávnějších časů.

Šaty, které vypadají jako na spaní, a přitom nejsou, jsou zkrátka velkým trendem posledních pár let, nicméně letos je definitivně stvrdila karanténa. Je v nich určitá drzost a erotické napětí, asi jako když filmová Angelika zavrhla předepsaný šat a odhodlala se předejít před krále pouze v negližé nebo pak ještě jednou v županu. Jsou provokující i naprosto nevinné, je v nich noblesa starých časů, ale i jistota, že přese všechno, co se v současné době děje, si to samy pro sebe pořád můžeme udělat hezké.

Kde seženete šaty, co vypadají jako noční košilky? Podívejte se do fotogalerie.