Foto z filmu Na prahu války.

Foto z filmu Na prahu války. Zdroj: Pandora Films

Foto z filmu Na prahu války.
Foto z filmu Na prahu války.
Foto z filmu Poslední pokušení Krista.
Foto z filmu Poslední pokušení Krista.
Foto z filmu Poslední pokušení Krista.
32
Fotogalerie

Králící, jaro a Ježíš Kristus. Tohle jsou nejlepší velikonoční filmy

Velikonoční svátky kromě pomlázky a hodování nabízejí také několik dní volna, během nichž si můžeme odpočinout. Pokud rádi relaxujete u filmů – anebo pokud potřebujete na chvíli zaměstnat děti, abyste si připravili těsto na beránka – vsaďte na filmy s velikonoční a jarní tematikou z následujícího výběru.

Když se řeknou Velikonoce, co se vám vybaví? Patrně pomlázka, kraslice, mazanec, beránek – ten sladký a možná i živý – zelená tráva, vejce, zajíčci. K nejdůležitějším křesťanským svátkům roku ale patří i spiritualita, usebrání se, duševní klid, prostor pro rozmlouvání s Bohem (nebo s jinou vyšší silou, ve kterou věříte) a samozřejmě životní příběh jeho syna, Ježíše Krista, jehož tragický závěr mají především Velikonoce připomínat. Vybrala jsem desítku filmů, které právě s velikonočními svátky nějakým způsobem souvisejí. Některé si užijete vy, jiné vaše děti – a pár titulů si můžete pustit i společně.

TIP NA VIDEO: 5 faktů o Velikonocích, které jste možná nevěděli

Video placeholde

Chcete-li poznat nejen příběh Ježíše Nazaretského, ale i jeho duševní rozpoložení v závěru jeho nedlouhého života, je jednou volbou mezi všemi hranými filmy s touto tematikou Poslední pokušení Krista z roku 1988. Téměř tříhodinový majstrštyk režiséra Martina Scorseseho s Willemem Dafoem v titulní roli (a Davidem Bowiem v úloze Piláta Pontského) v době uvedení šokoval a některé pobuřuje i dnes. Faktem ale je, že se jedná o vysoce kvalitní a mnohovrstevnatou podívanou.

Foto z filmu Poslední pokušení Krista.
Foto z filmu Poslední pokušení Krista. | Zdroj: Universal Pictures

Z docela jiného soudku je montypythonovská komedie Život Briana z roku 1979, která se sice častěji uvádí v seznamech vánočních filmů, podle mě ale ze své podstaty funguje lépe teď na jaře. Parodie hýřící suchým britským humorem si bere na paškál biblické líčení Kristova života a ukazuje, co se stane, když si moudří tři králové spletou chlév, nebo když si před rozvášněný dav lačnící po novém prorokovi stoupne chlapík, který byl prostě jen ve špatný čas na špatném místě.

Foto z filmu Život Briana.
Foto z filmu Život Briana. | Zdroj: Warner Bros.

Pomyslnou svatou trojici filmů o Ježíšovi uzavírá absolutní klasika – Jesus Christ Superstar z roku 1973. Do pouště přijede banda hipíků a s minimem prostředků rozehraje jednu z nejpůsobivějších verzí posledních dní Ježíše Krista. První filmové zpracování legendárního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera s vnitřně rozervaným Jidášem, groteskním Herodem a mírně přemoudřelým Ježíšem je zároveň pořád to nejlepší. Pozdější devadesátková česká verze s ním vůbec nemůže soupeřit. Pokud si chcete o Velikonocích připomenout slavný příběh v co nejpřístupnější formě, oprašte tenhle snímek. Možná budete překvapeni, že neztratil vůbec nic ze své síly.

Foto z filmového muzikálu Jesus Christ Superstar
Foto z filmového muzikálu Jesus Christ Superstar | Zdroj: MCA/Universal Pictures

A aby biblických snímků nebylo málo, měla bych ještě jedno vyprávění o posledních dnech Ježíše Krista – tentokrát ovšem z pohledu jeho věrné následovnice, jediné ženy po jeho boku a osobnosti opředené mnoha mýty. Máří Magdalénu ve stejnojmenném filmu z roku 2018 ztvárnila Rooney Mara, zatímco charismatického proroka si zahrál Joaquin Phoenix. Minimalistický vizuál snímku působivě dokresluje hudba, kterou složil Jóhann Jóhannsson společně s Oscarem oceněnou Hildur Guðnadóttir.

Foto z filmového muzikálu Jesus Christ Superstar
Foto z filmového muzikálu Jesus Christ Superstar | Zdroj: MCA/Universal Pictures

Abyste pro doslova boží příběhy nadchli i děti, zkuste jim pustit animovaného Prince egyptského. I tento film z dílny DreamWorks si v roce 1999 vysloužil Cenu Akademie, a sice za nejlepší průvodní píseň. Hudební výbava tohoto půvabného převyprávění Starého zákona je opravdu působivá a dojemná – a možná k potomkům na část domácí projekce i přisednete.

Foto z animovaného filmu Princ egyptský.
Foto z animovaného filmu Princ egyptský. | Zdroj: 1998 DreamWorks Pictures

Králíčka Petra, kterého na svět přivedla spisovatelka Beatrix Potter, milují generace britských dětí a klidně se do něj mohou zamilovat i ty z vaší rodiny. Stejnojmenný animovaný film z roku 2018 jim můžete pustit na Netflixu. Zabaví je a je natolik povedený, že ani nebudete mít výčitky, že je necháváte sedět u televize. A kdyby náhodou dítka toužila po přídavku, před dvěma lety vyšlo pokračování s názvem Králíček Petr bere do zaječích.

Foto z filmu Králíček Petr.
Foto z filmu Králíček Petr. | Zdroj: Sony Pictures

Oproti Petrovi byste následujícího zajíce doma asi úplně přivítat nechtěli a určitě ho nepouštějte dětem. Vy si ho ale užijete maximálně. Donnie Darko je dojemný i napínavý film o konci světa z roku 2001. Tahle teenagerská love story s výrazným sci-fi prvkem (a ještě výraznější epizodní rolí Patricka Swayzeho) patří dodnes k nejkultovnějším filmům 21. století, a to nejenom díky fenomenálnímu osmdesátkovému soundtracku. Režisér Richard Kelly už toho po svém debutu moc nenatočil, zato tehdy jednadvacetiletý Jake Gyllenhaal se i díky roli Donnieho zaslouženě vypracoval v jednoho z nejoceňovanějších herců současnosti.

Foto z filmu Donnie Darko.
Foto z filmu Donnie Darko. | Zdroj: Newmarket Film Group

Pokud vás na Velikonocích oslovují spíše pohanské tradice spojené především s přírodou, atmosféru lidovosti v poeticky stylizovaném hávu nabízí Kytice. Slavný povídkový film F. A. Brabce na motivy balad Karla Jaromíra Erbena z roku 2000 se dá klasifikovat jako jediný český folk horor. Navázat pak můžete typově podobným Hastrmanem (2018) podle úspěšné knihy Miloše Urbana.

Foto z filmu Kytice.
Foto z filmu Kytice. | Zdroj: Česká televize

Valerie a týden divů (1970) je pozapomenutý klenot československé nové vlny, je plný symboliky jara, života v rozpuku i ztráty nevinnosti. Vychází ostatně ze zasněné literární předlohy Vítězslava Nezvala. I díky poetické hudbě Luboše Fišera, výrazným kostýmním a scénickým prvkům Ester Krumbachové a hereckému výkonu tehdy čtrnáctileté Jaroslavy Schallerové patří dodnes k filmům, které v divákovi vyvolávají netušené emoce. A možná je to i proto, že se tolik nesoustředí na jasné vyprávění příběhu, ale spíš na pečlivé budování tajuplné atmosféry. Pustit si ho můžete na KVIFF.TV.

Foto z filmu Valerie a týden divů.
Foto z filmu Valerie a týden divů. | Zdroj: Second Run

Velikonoce by měly být časem, kdy si dovolíme trochu filozofie, nahlédneme do vlastního nitra a máme prostor se usebrat. Témata zrození, života, víry, odpuštění a přírodního koloběhu umí podmanivě, hluboce a bez zbytečného kýče uchopit americký režisér Terrence Malick. Už nějakou dobu ostatně natáčí svůj vlastní pohled na konec Kristova života – projekt s názvem The Way of the Wind. Ať už si z jeho dosavadní filmografie vyberete oceňovaný Strom života (2011), nebo třeba jeho zatím poslední počin Na prahu války (2019), nešlápnete vedle. Malick točí filmy, které dokážou hluboce zasáhnout a ještě dlouho po závěrečných titulcích budete nejen o nich intenzivně přemýšlet.

Foto z filmu Na prahu války.
Foto z filmu Na prahu války. | Zdroj: Pandora Films