Úspěšné ženy radí, jak udržovat v práci dobré vztahy. Co je základ?

Všichni se chceme v práci cítit příjemně. Dobré vztahy s kolegy i šéfy jsou pro to klíčové. Jak tedy udržovat dobré vztahy v práci? V týmu i mimo něj? Zeptali jsme se několika žen, které díky svým zkušenostem mohou poradit. Jak to u nich v práci funguje? 

Erika Boucharechas, HR & Event Specialista z Welcome to the Jungle

Nám ve Welcome to the Jungle hodně pomáhají společné aktivity mimo pracovní dobu, u kterých se společně zasmějeme a trochu poznáme, co se každému děje v životě. Například pravidelně pořádáme zoom cally, nyní třeba týmové „movie nights, kdy vždy jeden z nás vybere známé písničky z filmů a seriálů a ostatní hádají. Kdo jich uhádne nejvíc, ten vyhraje poukaz do špičkové pizzerie. Nyní se už hodně těšíme na klasické offline teambuildingy, chystáme se vyjet na chatu i do centrály v Paříži, kde se po dlouhé době potkáme s našimi francouzskými kolegy.

Rada nad zlato:

Myslím si ale, že dobré vztahy v práci začínají už při samotném náboru. Je hodně důležité, aby přicházející kolegové měli stejné hodnoty, jako má celý tým a firma jako celek. Ve Welcome to the Jungle si hodně zakládáme na flexibilitě a samostatnosti. Nikdo nikomu nestojí za zády a panuje velká důvěra mezi zaměstnanci a managementem i mezi kolegy navzájem. To vnímám jako zásadní.

Co vztahy v práci narušuje?

Překážkou k dobrým vztahům bývá nedostatečná transparentnost. Pokud člověk nemá přehled o tom, co dělají jeho kolegové a co plánuje management, vytrácí se vzájemná důvěra a dlouhodobě z toho může být problém. I během covidu jsme si všichni ověřili, jak důležité je mít dostatek informací o tom, co se ve firmě děje.

Jak udržet dobré vztahy při home office?

Kromě nepracovních zoomcallů jsme si na zkoušku spustili i vlastní virtuální kancelář. Je to virtuální prostor, kde se pohybujeme pomocí vlastních avatarů. A když náhodou potkáme avatara nějakého kolegy, můžeme se s ním propojit přes kameru a prohodit pár slov. Je to takový virtuální nástroj, který pomáhá obnovit small talky, které nám na home office chybí.

TIP NA VIDEO: Kancelář doma efektivně uspořádaná