Proč začít cvičit kundaliní jógu? Pomůže vám najít vnitřní balanc

19. června 2021 • 06:00
... • Foto: iStock.com

Na pondělí 21. června spadá Mezinárodní den jógy. Takže, kdo patří mezi jógové milovníky, jistě oslavy započne už o víkendu. Příležitostí ke cvičení bude spousta a možná je na čase si vyzkoušet něco nového. A nebo s cvičením jógy začít. Proč? Protože kundaliní jóga má pozitivní účinky na vztahy, tělo i démony, se kterými bojujete.

Možná ve vás samotný název jógy vyvolává rozporuplné pocity, neboť v něm slyšíte slovo, které vás pohoršuje, ale věřte, že samotný název je mnohem hlubší. Slovo kundaliní pochází ze slova kunda, což v překladu ze sanskrtu znamená hlubší místo, jáma nebo dutina a odkazuje na vydutou část hlavy, kde se nachází mozek, svým vzhledem připomínající spícího hada. Souvisí se spící silou, energií, potenciálem našeho mozku. „Praktikováním kundaliní jógy tedy probouzíme a aktivujeme skryté schopnosti mozku. Díky těmto nově nabytým schopnostem pak v sobě dokážeme zpracovat stres, uvědomujeme si více nejen své tělo, ale i chování,“ říká zakladatelka a instruktorka pražských Domů jógy Věra Vojtěchová.

TIP NA VIDEO: Začněte jednotlivými pozicemi

Pozice ryby VIDEO Markéta Faustová, moje-joga.cz

 

Nemusíte mít strach, že se jedná o jógu určenou jen lidem, kteří už jsou v józe dál a hlouběji. Podle starodávné tradice jógy je kundaliní jóga cestou normálních lidí, tj. vždy byla praktikována lidmi, kteří měli rodiny a pracovali, na rozdíl od obvyklé cesty jogína. Což potvrzuje i sama lektorka kundaliní jógy Kateřina Černá, stojící také za značkou lněného oblečení K.BANA: „Je druhem jógy, který sjednocuje všechny její směry a velice dobře odpovídá na potřeby současného člověka, který se pohybuje v kolotoči dnešní společnosti. Dokáže mu pomoci v adaptaci na neustálé změny, podporuje pozitivní přístup k životu, radost, aktivitu, kreativitu a fyzické i psychické zdraví. Pomáhá nastavit jakýsi vnitřní balanc, srovnat emoce a tělesnou schránku tak, aby se člověku pěkně žilo,“ vyzdvihuje lektorka pozitivní účinky pro každého, kdo s kundaliní jógou chce začít. 

Je opravdu pro každého?

Ano, nezáleží u ní na věku, pružnosti těla nebo hendikepu. Naopak dokáže skvěle pracovat i s tělesně postiženými, a to zejména díky dechovým cvičením. Ta velice dobře fungují i v případech omezené hybnosti kloubů, zkrácených svalů apod., kdy třeba u jiných druhů jógy člověk překonává nepříjemné pocity, které mu tato omezení při náročnějších asánách cvičení působí. Kundaliní jóga umí být dynamická, ale využívá i statické pozice (asány), dechová cvičení, meditace a zpívání manter. Tímto širokým působením podpoří pružná záda, silnou imunitu, dobře fungující nervový, endokrinní a reprodukční systém, lásku k sobě, otevřenost v komunikaci s lidmi, důvěru ve svou vlastní sílu, zručnost a umění vidět krásu ve všem kolem nás. 

Pomáhá nastavit myšlení k uzdravení

Dokáže vyléčit naše pokřivené tělo i pošramocenou duši? „Zázraky na počkání žádné cvičení nedovede, ale přispěje k tomu, aby cesta k uzdravení byla příjemná a dobře se po ní kráčelo,“ vysvětluje Kateřina Černá a blíže specifikuje její účinky: „Kundaliní jóga pomáhá vytvářet takové podmínky, aby mohlo k léčení dojít, aby se tělo a mysl člověka vůbec otevřely možnosti vyléčit se. Pak aktivuje léčivé regeneračním procesy v těle, posiluje psychickou úroveň a myšlenková nastavení, která hrají velmi důležitou roli v otázce zdraví/nemoci. Tento druh jógy zaznamenává mnohé úspěchy v práci s poruchami příjmu potravy, psychickými problémy, úzkostmi, depresemi, syndromem vyhoření, ADHD, onkologickými pacienty anebo jako součást léčby závislostí.“ Kromě nemocí má pozitivní vliv i na partnerské vztahy, a to právě tím, že oslovuje zároveň tělo a mysl, harmonizuje obě tyto složky člověka a vede jej do svého středu, pomáhá posilovat autentické vztahy a vědomou komunikaci k sobě samému i v partnerství. Člověk pak lépe ustojí i náročnější situace, dokáže se v nich lépe vyznat a najít cestu k řešení. Pomáhá také, jak potvrzuje lektorka Kateřina Černá, i v intimním životě: „Posiluje a vyrovnává sexuální energii a kultivuje její projev – vede nás k tomu, abychom dokázali vytvářet zdravé vztahy založené na bezpodmínečné lásce, úctě a harmonii.“ 

Jistě neznáte člověka, kterému by jóga uškodila, ba naopak slyšíte jen o samých kladných reakcích. Druh cvičení si hledáte dle svého nastavení očekávání. Kundaliní jóga může být dalším levlem v józe, ale i startem do života asán. 

Ať se vydáte na jakoukoliv svou lekci jógy, určitě se vám bude hodit pár drobností. Zalistujte si ve fotogalerii.

Fotogalerie

15 fotografií
...

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy