Partner spíše pesimista, kamarádka hledající sama sebe, úzkostná maminka, věčně naštvaná kolegyně. Vaše nejbližší okolí, se kterým jste nejčastěji v kontaktu. Uvádí se, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými nejčastěji trávíme čas. A máme-li kolem sebe takto laděné osoby, ani přešťastný a věrný pes nedokáže jejich negativní vliv zvrátit. S takovým okolím se cítit moc šťastně asi nebudeme. Stejně tak jako když toužíme po velké kariéře a kolem sebe máme lidi, pro které kariéra neznamená tak mnoho jako pro nás. Podporu od nich nemáme, inspiraci také ne. Když jsem při rozhovoru s přední českou podnikatelkou Simonou Kijonkovou, úspěšnou ženou stojící za Zásilkovnou, položila otázku, jak člověk dosáhne úspěchu, absolutně jasně a trefně mi odpověděla, že hodně záleží na výběru partnera a na lidech, kterými se obklopujeme. Jsou-li to lidé, kteří nás podporují, mají nadšení pro věc, sami jsou spokojení, i my se takovým člověkem stáváme.

Psychologové i koučové s takovým tvrzením absolutně souhlasí. „Ano, je to přesně tak. Toto zjištění může mít velké důsledky pro náš život. Pokud máme v životě plány a cíle, na kterých jsme odhodláni tvrdě pracovat, ale jsme obklopeni lidmi, kteří jsou pesimističtí, pořád si jen na něco stěžují a zároveň nejsou ochotni udělat nic pro zlepšení své situace – bude pro nás velice obtížné zůstat pozitivní a motivovaní,“ vysvětluje míru vlivu okolí Mgr. Kristýna Rusnáková, psycholožka on-line psychologické poradny MOJRA.cz, www.mojra.cz a nabízí odpověď na otázku „Co s tím“. „V takovém případě je nasnadě zvážit, zda nám takoví lidé neberou potřebnou energii a čas. Na druhou stranu pokud v našem okolí budou lidé s podobným smýšlením, mohou nám být podporou, inspirací a dodávat nám chuť na cestě za našimi sny.“
Co od lidí kolem sebe přebíráme?
Slova Jana Wericha bezesporu dokládají sílu vlivu lidí kolem nás. „Nadšení je nakažlivá věc a člověku je těžko mlčet, když kolem všechno jásá.“ Veselá kamarádka se spoustou snů, nadšená založit si vlastní podnik, vám dokáže vlít krev do žil a odhodlat se k podobným krokům. Vaše spokojenost a nadšení ovlivní vašeho partnera a on vám to svým pozitivním naladěním vrací. Síly vlivu jsou oboustranné. „Od lidí kolem přebíráme jak způsob myšlení, názory, hodnoty, postoje, tak i vzorce chování či životní filozofii. Jen do jisté míry můžeme vůlí ovlivnit to, jak na nás druzí lidé působí. Můžeme však z velké části ovlivnit to, koho si do svého nejbližšího okolí pustíme. Vědomě si proto vybírejme lidi, kterými se obklopujeme,“ připomíná odbornice možnost, kterou sami máme.
Chcete-li ve svém životě něčeho dosáhnout či jít určitým směrem, obklopujte se lidmi, kteří smýšlí podobně. Například, když chcete skončit s prokrastinací a pohnout se ve svém pracovním životě, snažte se trávit čas s lidmi, kteří pilně pracují a mohou vám kdykoliv poradit. „Pokud kolem sebe máte lidi, kteří jsou pracovití a neustále se vzdělávají, nechte se jimi inspirovat a uvidíte, že jejich přítomnost bude pro vás i vaši práci velice prospěšná. Navštěvujte semináře, workshopy, díky tomu se potkáte se spoustou zajímavých lidí, kteří vám mohou dodat novou chuť do práce a nebo vás inspirovat,“ ukazuje možnost plnit své okolí lidmi, kteří nás posouvají a prospívají nám, Jarmila Mandžuková, jež se zabývá osobním rozvojem a je autorkou knihy Ovládněte svůj čas i život. Je na čase si položit otázky Co chci? Proč se mi nedaří? Jaké lidi kolem sebe mám? Co si od nich přebírám? V čem mě brzdí nebo naopak posouvají?
Jak změnit sílu vlivu?
Máte odpověď a víte, zda vám vaše okolí prospívá, nebo vás naopak brzdí. Někteří lidé vám byli životem přidělení, jako je vaše nejbližší rodina, kterou jste si nemohli vybrat, a nelze je ze svého života jen tak vyškrtnout jako nehodící se pro můj život. Jak tedy s touto skupinou nám nejbližších lidí pracovat, když víme, že nám v mnohém neprospívají? Řešení, aniž bychom ublížili, dle psycholožky Kristýny Rusnákové je: „U lidí, kteří tvoří naše přirozené okolí a jejichž názory nerezonují s našimi, bych doporučovala odpojit se od těch myšlenek, které nám škodí, zkrátka pouštět to, co říkají, jedním uchem dovnitř a druhým ven. Jestliže nás někdo z rodiny či z kolegů odrazuje od něčeho, co je pro nás důležité, můžeme to brát jako motivaci k tomu stávat se sami sebou, lepšími. Pokud v nás někdo nevěří, je možné, že se o to více budeme snažit přesvědčit je o opaku. Pamatujme, že pokud máme negativní lidi vedle sebe ve smyslu fyzické přítomnosti, nemusíme mít tyto lidi vedle sebe z hlediska toho, čemu věříme. O to důležitější je svůj čas trávit s lidmi, kteří nám jsou lidsky blízcí a působí na nás pozitivně.“

U těch dalších lidí, kteří s vámi nejsou pokrevně svázáni, už postupujte, jako když budujete sportovní tým. Také si budete vybírat spoluhráče, kteří budou stejně namotivovaní. Po setkání s novými lidmi, kteří by se mohli stát vašimi životními spoluhráči, si po každém setkání zhodnoťte, co vám tato interakce dala a jaké pocity ve vás daný člověk vyvolává. Nabíjí mě? Vysává mě? Pamatujte, že lidi mají své nálady a každý den s nimi nemusí být růžový, ale člověka, který vám dlouhodobě bere energii nebo vám ji dává, poznáte. Výběr máte ve svých rukách. S někým se budete muset rozloučit či vztahy trochu ochladit, ale získáte tím prostor pro ty, kteří jdou v rytmu vašeho já.