Nezapomínejte na svoji paměť. Dopřejte jí kvalitní trénink

Paměť je v životě člověka nesmírně důležitá, ale kdo z nás jí věnuje takovou péči, aby nám sloužila co nejdéle? Dle řady výzkumů ji ovlivňuje zejména životní styl, který podporuje zdraví našeho mozku a povzbuzuje ho k růstu nových neuronů. Čím můžeme tedy procesu pamatování pomoci sami?

Paměťové centrum neboli hipokampus se regeneruje po celou dobu našeho života, dokonce až do 90 let. Musíme mu ale dopřát správné podmínky. Mezi ně patří především cvičení, správná výživa a dobrý spánek. Skvělá zpráva tedy je, že nepotřebujete drahé léky na předpis ani žádnou lékařskou proceduru, abyste podpořili váš mozek a paměť. Stačí zkusit následující doporučení.

Všichni občas zapomínáme, zvláště když jsme zaneprázdnění," říká americká dietetička Jilian Kubala. "Ale i když genetika hraje při ztrátě paměti svou roli, máme možnost stále paměť zdokonalovat.“

1. Jezte méně cukr a víc zeleninu a tuky

Potraviny hrají u vaší paměti zásadní roli. Určitě byste se měla vyhnout přidanému cukru. Výzkumné studie ukazují, že cukr může mít negativní vliv zejména na fungování krátkodobé paměti.

Do svého jídelníčku naopak zařaďte čerstvou zeleninu stejně jako zdravé tuky. Kari, celer, brokolice, karfiol a vlašské ořechy obsahují antioxidanty a jiné sloučeniny, které chrání zdraví mozku a mohou dokonce stimulovat produkci nových mozkových buněk. A nezapomeňte ani na rybí olej, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Tyto tuky jsou důležité pro celkové zdraví a bylo prokázáno, že snižují riziko srdečních onemocnění, snižují zánět, zmírňují stres a úzkost. Mnoho studií také ukázalo, že konzumace doplňků z ryb a rybího tuku může zlepšit paměť, zejména u starších lidí.

2. Řekněte stop multitaskingu

Multitasking sice vypadá, že uděláte co nejvíce věcí co nejrychleji, ve skutečnosti ale vede k vašemu zpomalení. Pokud děláte moc věcí najednou, hůře se soustředíte, chybujete a nic neudržíte v paměti. Výzkum ukazuje, že potřebujete zhruba osm vteřin na to, abyste si do paměti zapsali nějaké informace, takže pokud telefonujete a vykládáte nákup, je klasickou situací, že nevíte, kam jste dali klíče. Opakem multitaskingu by byla všímavost, která vám pomůže dosáhnout opravdového zaměření. Pokud zjistíte, že se snažíte dokončit pět úkolů najednou, zastavte se a zaměřte svou pozornost zpět na jeden úkol.

3. Cvičte tělo

Cvičení totiž povzbuzuje váš mozek k práci tím, že stimuluje nervové buňky, aby se množily, posilovaly jejich propojení a chránily je před poškozením. Během cvičení nervové buňky uvolňují proteiny známé jako neurotrofické faktory, které spouští četné další chemické látky, které podporují nervové zdraví. Studie z roku 2010 o primátech publikovaná v Neuroscience také ukázala, že pravidelné cvičení nejen zlepšilo průtok krve do mozku, ale také pomohlo opicím naučit se nové úkoly dvakrát rychleji než opicím, které se jen tak povalovaly.

4. Dopřejte si dobrou noc

Spíte málo, často se probouzíte a ráno vstáváte s pocitem vyčerpání? Tak to své paměti moc nepomáháte a nemůžete se divit, že se třikrát vracíte domů pro zapomenuté věci či kontrolu. Výzkum Harvardské univerzity naznačuje, že lidé s kvalitním spánkem mají o 33 procent vyšší pravděpodobnost lepšího pamatování, nápaditosti a kreativity. Spánek lépe dokáže uchovat vaše vzpomínky a zlepšuje dovednosti. I jedna nekvalitně prospaná noc dokáže velmi silně ovlivňovat vaše schopnosti následující den.

5. Zahrajte si mozkové hry

Pokud dostatečně nezásobíte svůj mozek novými překvapivými informacemi, začíná degenerovat a paměť klesat. Jedním ze způsobů, jak vyživovat svůj mozek, je hrát "mozkové hry", které můžete hrát online nebo offline. Pokud se rozhodnete svůj mozek trénovat, v ideálním případě by bylo rozumné investovat nejméně 20 minut denně do této aktivity. Můžete využít různé aplikace jako Lumosity či online hry jako Memory training či Brain fitness. Jedinou nevýhodou mozkových her je to, že se stávají další položkou, “co dělat“ a stihnout během dne. Abyste se nestresovali, trénujte prakticky. Pamatujte si nákupní seznamy, každý den si opakujte jedno telefonní číslo, nepište si do diáře všechny schůzky, například jeden až dva dny, a zkuste je jen zapsat do paměti.

6. Získejte nové dovednosti

Zapojením se do "účelných a smysluplných činností" stimulujete váš neurologický systém a předcházíte onemocněním souvisejícím se stresem, snižujete riziko demence a zvyšujete zdraví a pohodu. Klíčem je najít aktivitu, která je pro vás duševně stimulující. V ideálním případě by to mělo být něco, co vyžaduje vaši neomezenou pozornost a poskytuje vám velkou spokojenost. Měla by to být činnost, na kterou se těšíte, jako je hra hudební nástroj, zahradnictví, sport, vaření,…