...

... Zdroj: iStock.com

Pozor, změna (času): Co můžete udělat pro svěží jarní restart?

Mnohdy nechtěná, obávaná, ale také osvobozující a svěží – i taková může být změna v našem životě. Možná právě blížící se jaro je ideální čas pro nové směry, zážitky a nastavení. Rozhodně nemusí jít o stěhování se na nový kontinent či pálení vztahových mostů. Právě drobné, často nenápadné změny vnášejí do našich dní pohodu, nadhled a lehkost.

Proč říkáme ne?

Jakékoli změny bývají často obávané, podle okřídleného „proč něco měnit, když to stále funguje nebo není úplně pokažené“. Podle Harvard Business Review mezi nejčastější důvody odmítání změn patří obava ze ztráty kontroly, a to zejména v práci a tehdy, když změnu iniciuje někdo jiný (šéf nebo management firmy). Odmítavý postoj se objevuje také v situacích, kdy nám celá změna připomíná pomyslnou cestu na okraj útesu s požadavkem skoku do neznáma. Pokud jsme sami v pozici toho, kdo očekává změnu od ostatních, měli bychom zúčastněné přizvat k plánování a celému rozhodovacímu procesu vedoucímu ke změně.

Proč říkat ano?

Nemusíme být zrovna „yes woman“ a najednou souhlasit se všemi nápady, které přicházejí naším směrem. Ale občas souhlasit se změnou v sobě nese spoustu pozitiv. Získáme více zážitků a tím i zkušeností, které sice nemusejí být vždy zásadně převratné, ale jistě nás v mnohém obohatí. I kdyby se nic světoborného nestalo, alespoň získáme novou nebo jinou perspektivu. Když se ohlédneme zpět, zjistíme, že jsou to právě změny, které nás posouvaly dopředu. Vlivem změn o sobě zjišťujeme, co ještě zvládneme a co ne, kde máme svoje komfortní hranice. Učíme se flexibilitě, přizpůsobování se, lépe zvládáme chaos, který život často nabízí.

Tipy na změny, které vás budou bavit!

Domácí lázně

Koupelna je často jediným místem, kde jsme se svými myšlenkami opravdu sami. Mechanické činnosti čištění zubů a sprchování přivanou nápady, které nás na jiných místech a v jiných situacích ani nenapadnou. Dnes snad více než kdy jindy je to prostor domácích lázní, kosmetického salonu i meditační svatyně. Příchod jara si říká zcela jistě o nový účes, alespoň o osvěžující podobu jiného odstínu nebo střihu (i v dnešní nejisté době fungují mobilní kadeřnictví). Vyměnit můžeme parfém za odlehčenou verzi nebo třeba úplně jinou značku, sprchový gel za luxusní pevné mýdlo nebo tuhý šampon.

Kulinární zážitky

Je pravděpodobné, že co se týká vaření a vůbec času stráveného v kuchyni, často jedeme v módu autopilot. Ale i drobné změny budou vítaným zpestřením zaběhnutých receptů a předvídatelných chutí. Můžeme si dávat malé výzvy, v podobě bezmasých pondělků nebo pátků, vyzkoušet alespoň jeden neznámý recept týdně, zavést tzv. přípravný den, kdy si očistíme a nakrájíme zeleninu na několik následujících dní, pořádně naostříme nože nebo se zamyslíme nad funkčností spotřebičů a jejich možnou obměnou.

Čerstvé květiny

Proč bychom měli dát více prostoru čerstvým květinám? Užívání si drobných radostí (opravdu nemusíme čekat na zjevnou příležitost oslav a narozenin) můžeme směle zařadit k pravidelným kratochvílím. Podle studie Americké společnosti pro zahrady a pěstování rostlin, jež zkoumala vliv květin na fyzické a duševní zdraví, je přítomnost čerstvě řezaných květin v místnosti pro náš blahobyt poměrně zásadní. Není to jen tím, že rostliny přinášejí barvu, vůni, zútulňují interiér, ale také snižují krevní tlak, bolest a stavy strachu a únavy. Je to tedy poměrně nenáročná terapie, kterou si můžeme dopřávat v pravidelných dávkách a zároveň tak podpořit místní květinářství.

Za kulturou

Návštěvy kulturních představení stále zůstávají v nejistotě, to ale vůbec neznamená, že život poběží bez radostí a zpestření, jež zprostředkované umění nabízí. Ani v lockdownu či karanténě není třeba rezignovat na krásno. Zkusme však něco jiného, nečekaného, než po čem bychom obvykle sáhli. Můžeme se začíst do jiného literárního žánru, co třeba dát šanci komiksu, poezii, nebo young adult románu? Příležitostí je také konečně založit virtuální čtenářský klub a scházet se u hovorů o knihách při on-line „happy hour“. Při sledování seriálů streamovacích služeb je sice skvělá možnost začít kdykoli a jakkoli, ale starosvětské dávkování pouze jednoho dílu v pravidelném týdenním intervalu má své kouzlo. Zkusme se vrátit k mírné dávce napětí, jež v sobě čekání na další pokračování zahrnuje.

Vítaná pomoc

Všechno zvládat vlastními silami, znalostmi, vůlí a pílí jsou jistě chvályhodné schopnosti. Ale mnohdy je ještě větší výhra umět požádat o pomoc. Ať už je to rada, rozdělení povinností nebo vyhledání profesionální, odborné služby. Několik terapeutických sezení je často pro naši situaci přínosnější, než neustále omílání svých problémů před (ne)ochotně poslouchajícími kamarády. Březen je také měsícem podání daňových přiznání. Pomoc obětavé účetní přijde vhod. Změnou v tradičním papírování jsou rovněž aplikace a interaktivní návodné formuláře. Kniha: Laura Archer. Change Your Life in an Hour (Změňte život během hodiny) – drobné tipy, jak do svého života zavést změny, třeba během přestávky na oběd, amazon.com

Vyspat se dorůžova

28. březen nás přenese do letního času a najednou se bude zdát, že je potřeba toho stihnout mnohem víc a na vině je jedna posunutá hodina vpřed. Ale není důvod k zoufání. Právě i drobná změna spánkových pravidel přináší vyrovnanější a svižnější mysl a odpočaté tělo. Jak toho docílit? Uléhat dříve, ale i vstávat o trochu dříve, právě i ve volných dnech. Je dost pravděpodobné, že mnozí z nás stále pracují z domova, odpadá tedy ranní cestování. I když to zní protiintuitivně, tohle může být ideální čas pro dřívější vstávání a klidný a vyrovnaný začátek dne.

Zhluboka se nadechnout...

... a správně si sednout. Dýchání je jedním z nejzásadnějších a úplně prvních pohybů nezbytných k životu. Dechová nevyrovnanost nebo jistá „chybovost“ také souvisí s (ne)správným držením těla. Práce z domova volá po různých kreativních řešeních prostoru a pohodlné pololehy v křesle se brzy projeví bolestmi zad, dechovou nedostatečností, celkovou „rozlámaností“ a nenaladěností. Pro nápravu lze využít formy rehabilitace, která upraví dýchání a pomůže s vyrovnáváním hladiny stresu a emocionální vyladěnosti. Tip: dechová rehabilitace Mgr. Lucie Machová, rehaspiro.cz (Fakulta sportovních studií, MU Brno)

Změny, které „nebolí“

• Je první věcí, kterou po probuzení děláte, že sáhnete po svém mobilu? Skoncujte s tím! Namísto toho si užijte pár klidných minut a ještě ležte se zavřenýma očima a pozorujte svůj dech.

Kupte si diář a zapisujte si do něj nejen důležité pracovní schůzky a domluvené prohlídky u lékaře, ale pište tam i své myšlenky, postřehy a nápady.

Vyzkoušejte meditaci. V jakoukoliv denní dobu, kdy vám to bude vyhovovat. Meditovat nemusíte dlouho. Důležitá je pravidelnost. Meditace pak vede k lepšímu soustředění, redukuje míru stresu, podporuje emoční stabilitu a posiluje imunitní systém.

Otužování je dnes doslova trendem. Proč to nezkusit. Nemusíte se hned nořit mezi kry na zamrzlém jezeře. Nikam se nežeňte a poslouchejte svoje tělo. Na začátek si ve vlastní koupelně vystačíte se studenou sprchou a i tam postupujte pomalu. Začněte od dolních končetin a třeba se postupně dopracujete k tomu, že pod studenou sprchu dostanete celé tělo. A kupodivu – ono vám bude vděčné!

TIP NA VIDEO: Proč nám změna času spíše škodí?

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie

Doporučujeme

Načíst další články