...

... Zdroj: iStock.com

Prosím, nestříhat! Proč většina žen 50+ volí asexuální účes na „PANI“?

Přemýšlím nad tím už dlouho a bojím se, že to jednou doběhne i mě. Co vede tolik žen k tomu, že si nechají ve středním věku ostříhat uniformní sestřih a změní se z žen ve zvláštní skupinu, kterou pracovně nazývám „PANI“?

Na krku je to krátké. Vlasy jsou většinou trochu mastné a zastřižené rovně, jako by přes ně přejela miniaturní sekačka na trávu. Nad krkem je pár delších vlasů a pak následuje „bobek“. Nahoře na hlavě jsou vlasy delší a většinou načepýřené, záleží na stáří účesu a rozpoložení nositelky. Někdy je bobek pečlivě naondulován, takže hlava vypadá, jako by ji někdo zasadil do vatového polštářku. Anebo bobek tvoří mastné nepravidelné vlny, podle toho, kolik bylo ráno času, nebo jak velké natáčky byly po ruce. Účes je proveden v různých barevných variacích. Krátký sestřih na krku bývá dole tmavší, nahoře pak světlejší, má to určitě nějaký speciální kadeřnický název, možná tónování? Občas bobek zdobí rebelská vínová, červená nebo melírek. Někdy jsou vlasy delší, někdy sestříhané jako bodliny. Každopádně ve výsledku tenhle účes vytvoří z hlavy tvar připomínající zátku šampaňského.

Říkám tomu účes na PANI. U nás je hojně rozšířený a oblíbený ve věkové kategorii padesát plus. Dřív mi to bylo jedno a pozorovala jsem dámy s tímhle druhem účesu s pobavením, ale s přibývajícím věkem mě to začíná trochu děsit. Co když se mi to stane taky? Najednou se podívám do zrcadla a řeknu si, hele, tady by to chtělo přistřihnout a tady nahoru pár vlnek, co?

Přece musí být nějaký důvod. Nějaká motivace, která k tomu všechny ty české ženy vede. Představa, že budu vypadat mladší? Ale ty dámy s prominutím mladší nevypadají a naopak splývají v jednou beztvarou padesát plus vlnu žen. Není to ani hezké. A co mohu soudit, tak sexy už vůbec ne. Možná praktické? Úplně slyším kadeřnici, jak vysvětluje: Ráno to jen trochu přičísnete a můžete běžet! Ale běžet kam? To mají padesátnice opravdu o tolik méně času než třicátnice? Nestíhám pořád, ale co si vzpomínám, ve třiceti to nebylo o nic lepší.

Nechápu. A mám strach. Co když je to povinnost? Tajný zákon? Oslavím padesátiny a přijde to. Moje kadeřnice bude neoblomná. „Chtěla bych to jen trochu přistřihnout jako obvykle.“ „Ale kdepak. Bylo vám padesát?“ „Ano.“ „Tak jdeme na to!“ „Ale já nechci!“ „Nedá se nic dělat, PANI Fenclová. Takový je ZÁKON.“

Zajímalo by mě, kde se tenhle účes vzal a kdo ho vynalezl. A hlavně proč se u nás těší takové oblibě. Sama jsem vystřídala spoustu krátkých účesů, ale nakonec se stejně vrátila k delším vlasům, protože jsem dospěla k názoru, že krátké vlasy sluší opravdu mladým holkám, které na to mají obličej. A že pokud chci vypadat jako žena, chce to prostě vlasy delší. Samozřejmě znám i starší dámy, kterým sluší extravagantní krátký účes. Ale jsou to dámy, které mají svůj styl a rozhodně nenosí zátku od šampaňského místo hlavy.

Jisté vysvětlení tohoto trendu mi nabídl titulek v jednom dámském magazínu: Ženy po čtyřicítce by neměly nosit dlouhé vlasy. Takzvané zlaté pravidlo prý říká, že dlouhé vlasy patří k mládí. Ha. Takže takhle to možná celé vzniklo. „Trochu vás omladíme,“ zní zaklínadlo kadeřnic, které berou do rukou nůžky a ustřihnou první pramen vlasů. Anebo „uděláme takový sportovní účes“. Vážně? To se všechny ty dámy rozhodly najednou sportovat? A i kdyby, není možné sportovat třeba s mikádem? A proč se tedy nenechají ostříhat nakrátko třeba Julia Roberts, Demi Moore nebo Meryl Streep?

Ve výsledku tenhle účes vytvoří z hlavy špunt od šampaňského. Říkám mu účes na PANI...

A jak je možné, že jim ty dlouhé vlasy pořád tak sluší? A všem těm dalším ženám, které jsem v dobách, kdy se ještě mohlo cestovat, potkávala v jižních zemích, kde i zralé dámy nosí vlasy svázané do copů a drdolů, k tomu velké náušnice, rtěnku a šaty zářící všemi barvami? A co bylo nepatřičného na prababičkách, které si vázaly dlouhé šedé vlasy do drdůlků? Není na tom nic legračního ani nepatřičného. Naopak. Nemluvím o dlouhých loknách pod zadek, ani veselých copáncích, dokonce ani o modelu „zezadu lyceum, zepředu muzeum“, ale normálních dlouhých a polodlouhých vlasech, o které se stačí dobře starat a nemučit je domácím barvením v koupelně (mimochodem, vyzkoušela jsem po letech domácí barvení v období karantény a vřele nedoporučuji.)

A hlavně, kde je ta chvíle, kdy se české ženy tak často rozhodnou, že přestanou být ženami a stanou se asexuálními paními se špunty na hlavě v beztvarém oblečení z výprodeje? A samozřejmě levných pohodlných botách, protože těch je u nás k dostání také dost. Je to jako by to prostě vzdaly. Už není třeba být krásná? Možná někde tam je ten důvod, proč si pak stěžujeme, že se český muž neumí chovat k dámě, když tolik českých žen dámou být odmítá a manikúra a pedikúra je pořád rozmařilost než běžná věc.

Když k tomu přidám všechny ty bodré poznámky o vyzobaných slunečnicích, opadaných kopretinách a starých stodolách, kterým se přece s nadhledem zasmějeme, protože je to taková ta česká legrace. Tohle všechno pak rozdělí stárnoucí ženy na dvě základní skupiny. Ty, které se dobrovolně přesunou do kategorie PANI a nechají se ostříhat, protože dlouhé vlasy se již nehodí, jak říká zlaté pravidlo, a ty, které se přesunou do kategorie DIBLÍK, a které pak potkáváme ve výprodejích v Zaře a „háemku“, kde se přehrabují v hadřících pro náctileté.

Uznávám. Není to jednoduché. A taky se pomalu musím rozhodnout, kam se zařadím. Na diblíka nejsem stavěná. Ale s kamarádkou jsme si zase slíbily, že PANI z nás rozhodně nikdy nebudou. Patří k tomu nejen ten účes, ale i celé mentální nastavení, které mi snad nikdy nedovolí, aby mojí jedinou starostí byly akce v Lidlu a pravidelný odjezd na chatu. Rozhodně neplánuji zůstat věčně mladá, ale snad to trefím někam mezi, abych si mohla konečně koupit velké náušnice, šaty zářící všemi barvami a možná se naučím nosit i rtěnku. A rozhodně se nikdy nenechám ostříhat jako špunt!

TIP NA VIDEO: Máte delší vlasy? Podívejte se jak si udělat jednoduchý copánek.

Video placeholde

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

Moje psychologie 04/2021
Moje psychologie 04/2021 | Zdroj: Archiv Mojí psychologie