Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Letos mi bude skvěle: 5 tipů, jak přestat vnímat svět jako ošklivé místo pro život

Monika Otmarová

„Nemá to cenu, stejně to nestihnu. Na to místo se hlásí tolik lidí, nemám vůbec šanci. Vypadám příšerně!“ Jak často jste si sama dala podobnou negativní nálepku? Také očekáváte, že všechno většinou skončí debaklem? Být připravená na to nejhorší se sice zdá jako ta nejrozumnější životní strategie, opak je ale pravdou. Zkuste do každodennosti zařadit těchto šest tipů a uvidíte, že se vám bude žít mnohem lépe!

Všímejte si lidí, kteří vás obklopují

Jste obklopena lidmi, kteří se dívají na život a na svět pozitivně a s nadějí? Výborně! V tom případě zkuste alespoň na chvíli zaujmout jejich úhel pohledu a sledujte, jaké změny ve vašem životě nastanou. Pokud vás obklopují negativní lidé, kteří vám navíc ubírají drahocennou energii, zkuste se zamyslet nad tím, jestli vás právě oni nestahují ve vnímání vašeho života špatným směrem. Negativita je nakažlivá a prostředí, ve kterém žijeme, nás často ovlivňuje víc, než si sami přiznáváme.

TIP NA VIDEO: Jak si poradit s úzkostí?

Video placeholder

Začněte si pěstovat naději po malých dávkách

Je potřeba si uvědomit, že nic není hned a nic není zadarmo. Pokud budete očekávat okamžité změny, budete vystresovaná mnohem víc. Změnit negativní pohled na svět je opravdu dlouhodobá práce na sobě samém a ideální je začínat po malých dávkách. Zkuste se pro začátek třeba jen usmát na spolucestujícího v tramvaji či na prodavačku v obchodě, uvidíte, že vám úsměv vrátí a zlepší to náladu vám oběma.

Buďte zvědavá

Minulost i přítomnost známe a změnit je už nemůžeme. Naproti tomu budoucnost je něco, co by v nás mělo vyvolávat zvědavost a chuť se postarat o to, aby byla co nejvíc podle našich představ. Zkuste přemýšlet ve stylu „jsem zvědavá, co se přihodí“, nikoli „je mi úplně jasné, jak to celé dopadne“. Můžete být nakonec velmi překvapena, že situace dopadla jinak, než jste očekávala, ale zbytečně jste se stresovala s hrůzostrašnými scénáři, o jejichž pravdivosti jste byla mylně přesvědčena.

Vzpomeňte si na své minulé úspěchy

Za život se nám toho povede spousta. Většina lidí však rychle zapomíná. Jedním z důvodů je také neustálá touha posouvat se dál, což z našich velkých a zásadních úspěchů z minulosti dělá v přítomnosti úspěchy v našich očích nedostačující. Je to ale velká škoda. Zkuste si uvědomit, případně i zapsat, jaké jsou vaše největší životní výhry a jaká cesta k nim vedla. Tento nebo velmi podobný přístup můžete zapojit i do toho, čeho chcete docílit nyní.

Buďte pozorní na svá tvrzení

Když si vytváříme deprimované vize, tak se také cítíme deprimovaní. Pokud tedy budeme neustále dokola opakovat, že je náš život nefér, že na světě není nic jednoduché, a budeme se neustále stavět do role oběti, oběťmi skutečně budeme. Nikdo po vás nevyžaduje, abyste vytěsňovala nebo popírala své problémy, a dokonce to ani neznamená, že by se optimistickým lidem nezdary vyhýbaly. Pokud však budete neustále prohlašovat, že je svět strašné místo a žití je na nic, buďte připravena na život, který vám ukáže, že to tak skutečně je.

Článek vyšel v časopisu Moje psychologie v čísle 01/19. Archivní vydání si můžete zakoupit na iKiosek.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články