Video placeholde

Jak se vyznat v potravinách? Kalorie počítejte jen občas a nebojte se éček

Má smysl počítat si kalorie? Proč je potřeba číst i zadní stranu etiket potravinových výrobků a co by nás na ní mělo nejvíc zajímat? Skutečně jsou démonizovaná éčka tak velké zlo? Na tyto otázky v dalším díle podcastu Restart časopisu Dieta odpovídá výživová odbornice a autorka Jediné knihy o jídle, kterou potřebujete Karolína Fourová.

Když upravujeme jídelníček ve snaze být více fit, případně zhubnout, první otázka zní: Počítat kalorie, nebo ne? „Pokud máte konkrétní cíl, je dobré zjistit, kolik energie byste měli přijímat, a nastavit si podle toho jídelníček. Dává smysl zadávat si to třeba do Kalorických tabulek a nějakou dobu se podle toho řídit,“ myslí si Karolína Fourová, výživová odbornice a autorka Jediné knihy o jídle, kterou potřebujete. A dodává, že i u udržovacího jídelníčku je fajn si jednou začas nějaký den do tabulek zadat – nejen proto, abyste zjistili, jestli nejíte moc, ale také pro přehled, zda nejíte málo nebo vám nechybí nějaké živiny. „Počítat si kalorie celý život ale udržitelné není,“ uzavírá téma Fourová.

Odbornice a influencerka, která se zaměřuje na šíření osvěty o potravinách, jejich složení a kvalitě, byla hostem dalšího dílu podcastu Restart časopisu Dieta. Jeho tématem jsou také etikety potravinových výrobků. Co je pro nás na nich důležité? Většina lidí se dívá na přední stranu a podle toho se rozhoduje, jestli potravinu koupí. Fourová ale doporučuje číst hlavně zadní stranu obalu. „Je schovaná a menším písmem, ale je tam vše, co potřebujete znát.“

Ale co když složení, které často čítá i několik desítek položek, pořádně nerozumíte? Karolína Fourová doporučuje podívat se na tabulku nutričních hodnot – ne proto, abychom si vybrali marmeládu, která má nejméně cukru, ale abychom se naučili poznat, kolik přidaných cukrů v potravinách je, kolik je tam soli, kolik mají například cereálie vlákniny a podobně.

Obrovským strašákem jsou éčka v potravinách. Jak se v nich vyznat – mimoto že existují aplikace na načtení čárového kódu, které poradí? Fourová předně upozorňuje, že éčka jsou používána ve velmi malém množství tak, aby byl ještě velký prostor, kdybychom jich náhodou konzumovali moc. „Pokud chceme potraviny bezpečné, které dlouho vydrží, jsou tyto přidané látky nezbytné. Bez nich by nám ze supermarketů zmizela velká část potravin,“ uzavírá odbornice s poznámkou, že mnoho éček je přírodního původu – jde třeba o přírodní barviva.

Celý díl podcastu Restart s Karolínou Fourovou si můžete poslechnout na Spotify:

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Červnové číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Lucie Borhyová na obálce červnového čísla časopisu Dieta.
Lucie Borhyová na obálce červnového čísla časopisu Dieta.