.

. Zdroj: iStock.com

Co se naučíte díky sportu? Tyhle dovednosti se vám budou hodit

To, že sportujete, není jen výhrou pro vaše tělo, svaly a ubývající kila na váze, ale je plusem i pro vaši psychiku a mozek. Každý sport vás totiž naučí kromě fyzické aktivity i dovednosti, které se vám v životě budou hodit. Co si ze svého sportu můžete vzít vy?

Jste-li horlivými sportovci a děláte víc aktivit najednou a nebo si už pár let jedete jen své oblíbené plavání, běhání, jógu, jistě mi dáte všichni za pravdu, že kromě vyrýsovaného těla a dobrého pocitu si odnášíte ze svých lekcí minimálně jednu z těchto dovedností, které využíváte v každodenním životě. Stáváte se lepším člověkem, učíte se a měníte.

Sportovní chování

To se naučíte velmi brzy. I když proti někomu bojujete, jednáte s ním s respektem a slušností. Potřesete rukou, i když jste vítězem či poraženým. Chcete zvítězit, ale víte, že když existuje někdo lepší, má právo uspět. Nepřejete lidem, se kterými soupeříte, nic zlého, přejete vítězství bez zášti všem. Dovednost, kterou jistě využijete i v běžném životě.

Tvrdá práce

Víte, že když nebudete tvrdě makat, nebudete se zlepšovat, zadek se sám nezmenší a nikdy nedosáhnete na lepší čas. I když nejste nejtalentovanější osobou, tvrdou prací můžete dosáhnout výborných výsledků. Stejně tak se vaše sny neuskuteční, když na nich nebudete poctivě makat. Zní to banálně, ale tvrdá práce se vyplatí.

Optimismus

Být optimistický pokaždé není jednoduché. Je velmi snadné se na sebe nebo na trenéry naštvat, když něco nejde. Říct „Nemůžu,“ „Kašlu na to.“ Sport vás však učí, že nemůžete jen hodit vše za hlavu a vzdát se. Tento typ negativního postoje je škodlivý i v reálných životních situacích. Negativita vás bolí. Pozitivita je to, co vám pomůže. Díky svým sportům vidíte „sklenici napůl plnou“.

Sebedůvěra

Sport vás naučí, že musíte věřit sami sobě. Že to dokážete, že na to máte. Být sebevědomý v tom, co dělám, je krok kupředu. Ve skutečném životě mimo sport nemůžete bez důvěry v sebe a své schopnosti uspět. Například u pracovního pohovoru musíte být připraveni odpovědět na otázky a prokázat tazateli, že si tuhle práci zasloužíte, odlišit se od té stovky dalších uchazečů. Sebedůvěra vás odliší.

Bojovat za něco

A mnohdy to bude těžké. Ve sportu bojujete o každou sekundu, centimetr, bod. Víte, že to je součástí boje. Být lepší, mít sen, chtít život, který je podle vás. Bojovat za lepší práci, životní prostředí, politické uskupení, za práva…

Týmová práce

Zjišťujete, jak se vám spolupracuje s různými lidmi. Co od nich očekáváte a jak týmu můžete přispět vy. Kdo v týmu chcete být vy. Vidíte, co funguje a co dokáže tým brzdit. Ať už jste součástí volejbalového týmu, štafety, veslovací čtyřky nebo marketingového týmu, který řeší nové projekty, platí to samé. Když zvládáte sportovní tým, snáz se vám bude fungovat i v tom pracovním. Máte rádi individuální sporty, kde se spoléháte sami na sebe? Stejně tak to bude i ve vašem životě. Tým nebude nic pro vás.

Plnit závazek

Sport vás naučí odhodlání. Jakmile něco začnete, musíte to dokončit. I když chcete odejít nebo se něčeho vzdát,nemůžete, musíte dokončit to, co jste začali. Jste-li součástí týmu, nemůžete jen tak odejít uprostřed sezóny. Nacvičujete představení na vašich oblíbených břišních tancích? Nejde je nechat ve štychu. To platí i pro skutečný život. Pokud jste uprostřed projektu, nemůžete ho jen tak ukončit.

Řízení času

Plánovat tréninky, učit se je dodržovat, vědět, kolik času na sport potřebujete, abyste se zlepšovali. Znát vaše denní nasazení. Vyhovuje vám víc trénink večer, nebo ráno? Dle svého nastavení si pak zvládnete zorganizovat čas, abyste ho využili co nejefektivněji a dodrželi osm, deset, dvacet hodin týdně trénovat.

Kdo sportuje, jistě mi dá za pravdu, že mu patří velké díky, stejně tak i rodičům, kteří nám ho vštěpovali, hlásili nás na různé sportovní kroužky, předávali lásku k lyžování, veslování, fotbalu, a my se tak mohli naučit pro život mnohem víc. Jeden sport si v životě určitě pěstujte. Sklidíte ovoce.

Doporučujeme

Načíst další články