První vyřídím tohle. Ostatní počká

První vyřídím tohle. Ostatní počká Zdroj: iStock.com

Chcete být konečně úspěšná? Začněte věci dokončovat

Založila jste si blog, začala jste sportovat, koupila jsem si pletací jehlice, ale všechno to tak nějak zůstalo na půli cesty? Jak je to možné, přece je důležité mít nápad a nebát se začít, říkáte si. Ano, ale stejně důležité je nenechat se na cestě rozptýlit dalšími věcmi. Jak své plány úspěšně dotáhnout?

Úspěšná podnikatelka se cítí spokojená, až když si vybuduje prosperující firmu. Běžkyně třeba ve chvíli, kdy zdolá svůj první půlmaraton. Zkrátka ve chvíli, kdy jsou konkrétní věci dokončené. Mimochodem, víte proč? Protože náš mozek po dokončení mentální činnosti dá pokyn tělu, aby vyloučil hormony uspokojení, oxytocyn a endorfin. A je nám parádně.

Tohle se však nestane, máme-li milion nedokončených věcí a náš mozek spotřebovává energii na to, aby nás přiměl dovést ke zdárnému konci i další projekty. Proto prvním pravidlem, jak nenechat své sny a radost z nich na půli cesty, je: Soustřeďte se na jeden projekt.

Založila jste si třeba blog. Čtenost neroste? Vydržte a stále na něm pracujte, vylaďte své příspěvky, učte se od lepších a veďte ho k dokonalosti a věnujte mu každou volnou minutu. Buďte trpělivá a nezačínejte další nové věci jen proto, že tohle zatím nejde. Soustřeďte se na jeden cíl, na jeden projekt. Není dobré jich rozjíždět naráz více, pak je mnohem pravděpodobnější, že vaše mysl bude roztříštěná a že u mnohých nevydržíte do konce. Což potvrzuje i ve svém podnikatelském příběhu Martina Brandová, která založila několik motivačních projektů, ale stále nedosahovala úspěchu.

„Pokud chcete v něčem uspět, musíte vytrvat. Říká se, že skutečným profíkem v jakémkoliv oboru se člověk stane, když odpracuje alespoň 10 000 hodin. A je jedno v čem. Může to být vaření, psaní textů, účetnictví, grafika, vyšívání. Dosaďte si, co chcete.“

Pravidla dokončení

Není to nic složitého, chce to systém a papír, na který si vypište věci, které jsou pro vás důležité, dávají vám smysl, a buďte v nich konkrétní. Martina Brandová radí vytvořit si tři základní oblasti – rodina a přátelé, práce, co chci já. V oblasti rodiny chcete udržet společné večeře, jít s kamarádkou na výstavu, mít dvě děti. V práci dokončit projekt, přijmout nové lidi, uklidit pracovní stůl a ve svém světě se naučit španělsky, cestovat a zkrátit si vlasy. Všechny oblasti vám musí dávat smysl.

Máte-li sepsáno, v každé oblasti si zakroužkujte jednu věc, kterou si chcete splnit jako první. Opravdu jen jednu. Pak škrtněte ty, kterými se tento rok zabývat nebudete, například děti plánujete až za dva roky, tak si tím teď nezaměstnávejte mysl. Či si úkoly a přání očíslujte dle naléhavosti. Začněte nejurgentnější jedničkou a postupujte dál. Tuhle techniku můžete aplikovat každý týden na běžné úkoly. Máte-li zakroužkováno a vyškrtáno, ukáže se vám, na co se zaměřit, a to se snažte dokončit. Začněte těmi, které jdou snadno splnit, a vytrvejte při jejich dokončení. Takže plán na příští týden? Zkrátit vlasy u holiče, uklidit stůl a stíhat rodinné večeře, každý den psát na blog a připravit si podklady na nový projekt. Ono to nějak půjde.

Doporučujeme

Načíst další články