Australská jogínka Shivani: “Vnímám, jak jsou dnes ženy vyčerpané a chybí jim v životě radost.”

Australská jogínka Shivani O’Brien cestuje po světě a učí ženy vnímat své tělo a sebe samé. Je autorkou známé “vodní sestavy”, která je zaměřená na péči o ženské reprodukční orgány, ledviny a nastavení rovnováhy na fyzické i emocionální úrovni. Ať je na Bali nebo v Praze, vnímá, že ženy mají všude podobný problém. Jedou ve zběsilém tempu poháněné perfekcionismem, mnohdy se nestačí ani najíst. V polovině června bude i zde v Praze, kde povede řadu workshopů na téma Sebepéče (nejen) pro zaneprázdněné ženy. 

Jak jste se dostala k tomu, co dnes děláte?

Jógu praktikuji od svých 16 let a hlouběji jsem se k ní dostala, když jsem žila v Japonsku. Tam jsem také potkala vědce Dr. Masaru Emota, u kterého jsem v jeho škole studovala “Tajné poselství vody” a umění Hado (znamená vlna v pohybu v japonštině). Emoto používal tento název k vysvětlení jeho hlavní myšlenky, že voda může cítit a také převzít vibrace. Voda, lidské tělo a stejně tak i lidské vědomí vysílá vlnové vibrace (vše má svůj jedinečný vzorec na úrovni atomu), které ovlivní vše kolem. V mém workshopu Venus jógy učím, jak použití slov a hudby ovlivní naši vibrační energii a to, jak se cítíme.

Shivani O’Brien a Dr. Masaru Emoto

Jste terapeutka, s jakými problémy se často u žen setkáváte?

Ať už jako terapeutka nebo lektorka jógy se nejčastěji setkávám s tím, že se ženy cítí fyzicky i emočně naprosto vyčerpané, cítí, že jim chybí v životě radost a pocit, že se baví, že jsou ve svém „flow“.

Jezdíte po celém světě, jsou problémy žen stejné, nebo se výrazně liší od národnosti? Jsou Japonky tak moc jiné než Evropanky i jejich problémy?

Ať jsem v Japonsku, Španělsku, Číně, Austrálii nebo na Bali, potkávám se s podobnými potřebami. Liší se to, jak se oblékáme, jak se prezentujeme navenek, jak se na ostatní díváme, jaké filtry máme před očima nasazené... ale je až neuvěřitelné a zároveň velmi přirozené, že když zmizí ty kulturní rozdíly, máme všechny stejné problémy a potřeby – být milovány, cítit se smyslně, cítit se sexy, cítit, že náš život je smysluplný, to, že máme hodnotu a že nás někdo ocení... bez ohledu na naši národnost, zemi nebo věk či fázi života, ve které se právě nacházíme, je to velmi podobné.

Poznávání sebe sama

Co je to jógová vodní sestava? Pro koho je dobrá? Proč ji cvičit?

Venus Yoga je unikátní koncept cvičení inspirovaného mou 10letou spoluprací s Masaru Emotem. Sestava se cvičí za doprovodu speciálního hudebního podkresu, který je komponován tak, aby pozitivně ovlivňoval mozkové vlny a stimuloval parasympatický nervový systém. Dochází tak k ještě hlubšímu uvolnění a harmonizaci celého organismu včetně hormonálního systému. Vyživuje endokrinní (hormonální), lymfatický a reprodukční systém, stimuluje energetickou dráhu ledvin, která je důležitá pro emocionální rovnováhu, posiluje svaly pánevního dna a středu těla, pomáhá uvolnit stres a úzkost a rozproudí energii v těle.

Sestava je vhodná pro ženy každého věku, pro začátečníky i pokročilé v józe. Zvláště ji doporučujeme vytíženým ženám, které jsou denně vystavovány vysokému stresu a potřebují tento nápor tělu kompenzovat pro zachování dobrého mentálního i fyzického zdraví. Dále také těm, které se potýkají s bolestivou menstruací, nepravidelným cyklem, mají silné PMS, syndrom dráždivého tračníku, problémy s početím, ženy po porodu, ženy v perimenopauze a menopauze.

Pracujete s tělem a zároveň i se ženami. Jak vůbec ženy vnímají své tělo?

Mám pocit, že pokud to netrénujeme, často ženy své tělo prakticky nevnímají, jsme tak silně naprogramované na to, abychom vše vnímaly přes hlavu a naše myšlení, že od krku dolů své tělo moc necítíme. Teprve pokud se stane něco dramatického – že onemocníme nebo zažijeme něco traumatického, pak si všimneme pocitů v těle. Mojí snahou je díky terapiím, masážím, které učím, začít vnímat vjemy přes naše tělo – pocity tepla, chladu, mravenčení, jaký je to pocit otevřít plně hrudník a nechat emoce volně plynout a cítit se svobodně. Toto je praxe, kterou když začleníme do svého života, nejenže budeme spojeny s naší inteligencí a fyzickou a pravěkou moudrostí našeho těla. Potřebujeme oboje.

Shivani O’Brien,australská jogínka a specialistka na sebepéči

Jaké rituály na zklidnění a lepší vnímání ženského těla může dělat každá žena, aniž by musela cvičit jógu?

Učím mimo jiné i masáž prsou, která, jak bylo vědecky prokázáno, zcela uvolní tělo, vypouští do oběhu oxytocin – hormon důvěry a lásky, který je uvolňován do těla také při kojení nebo orgasmu. I když necvičíte jógu, tento rituál může provádět každý pro zklidnění a hlubší napojení se na sebe sama. Další, velmi uvolňující, je koupelový rituál – v teplé vaně nebo v horkých dnech osvěžující sprchou, kde necháme vodu po nás stékat jako vodopád. Déle pak zpívání, sdílení s ostatními ženami, používání našich rukou pro tvoření – s hlínou, s těstem, vaření, masáž, pletení.

Jógové workshopy na různých místech světa

Co dnes víte, ale před deseti lety byste tomu nevěřila?

Život, tělo a mysl se vylepšují s věkem. Když jsme malí a díváme se na své rodiče nebo učitele, tak si říkáme, že jsou tak staří, ale teď, když je mně osobně čtyřicet, oceňuji moudrost, zkušenosti, sebevědomí, které s věkem přichází. Život je lepší – nesnažíme se už nikomu dokázat, kdo jsme. Především pro ženu – milování je lepší, orgasmy intenzivnější tím, že nejsme tak svázané. Před 10 lety bych tomu nevěřila, ale mám to prožité. Takže dámy, zbavme se všech omezení a užívejme si této nádherné formy bytí, kterou jsme dostaly.