Plážová taktika: Zázračné produkty, které vás na dovolené ochrání!
Dovádění ve vlnách a povalování na vyhřátém lehátku přináší celou řadu komplikací v podobě suché kůže, poškozených vlasů i alergie na slunce. Jste připravená jim předejít?
Pokračování 2 / 9
Hebká zóna
Pokračování 3 / 9
Vůně </script></div><div id
Pokračování 4 / 9
Zase opar?
Pokračování 5 / 9
Po pramíncích
Ke stinným stránkám opalování patří i jedna, o které se příliš neví. Že totiž intenzita UV záření oslabuje imunitní systém, a tak si snadno přijdou na své například viry herpes. Jako prevence pomůže ochranná hydratující tyčinka s vysokým SPF určená na citlivé zóny. A pokud si opar přesto najde cestu, reagujte ihned při prvních pocitech napětí a šimrání. Ošetřete místo mastičkou s účinnou látkou aciclovir (seženete v lékárnách), eventuálně gelem s propolisem nebo speciálními náplastmi.
Jakmile sluníčko narazí na porušenou ochrannou vrstvu vlasu, má snadnou práci – vysuší ho a zničí. Což ovšem neplatí ve chvíli, kdy se mu do cesty postaví speciální letní péče. Šampony, kondicionéry a masky umí narušenou strukturu průběžně zacelovat pomocí ceramidů, vitaminů a aminokyselin, takže jsou pak prameny odolnější vůči vnějším vlivům a mají lepší texturu a lesk. U barvených a melírovaných vlasů nejvíce pomáhají krémy, jež zabraňují usazování chloru a současně osvěžují odstín. Během samotného pobytu na slunci jsou každopádně vždy nezbytné ochranné spreje a oleje.
Pokračování 6 / 9
Na protest
Pokračování 7 / 9
Intimno
Pokračování 8 / 9
Pozor, dráždí
Pokračování 9 / 9
V očích
Důvod, proč alergií na slunce trpí častěji ženy než muži, není přesně znám. Hlavním viníkem je na každý pád přehnaná dávka UVA záření, proti které pokožka protestuje svědivými puchýřky, nejčastěji v dekoltu, na ramenou, nohou a hřbetech rukou. Dermatologové proto doporučují používat nemastné krémy s vysokým UV filtrem a po koupání v moři se vždy osprchovat. Sůl a chlor totiž dokážou kůži ještě více rozdráždit. Změna vody dokáže nemile potrápit nejen pleť, ale hlavně intimní partie. Jenže co by to bylo za dovolenou bez koupání? Pakliže u vás převažuje pobyt v bazénu, vždy se poté důkladně osprchujte. Bazénová voda obsahuje velké množství chloru, který vysušuje a dráždí. V rybníce sice chlor nenajdete, zato se ve stojaté vodě přirozeně vyskytují mikroorganismy a bakterie, jež snadno způsobí močové infekce doprovázené pálením a řezáním. U moře by teoreticky problém nastat neměl, ale stejně je dobré mít pro všechny případy dvoje plavky, které si hned po vykoupání převlečete a vyhnete se tak prochladnutí či infekcím. Koktejl ze slunečního záření, potu, mastnoty a emulgátorů z opalovacích krémů nepůsobí příliš lákavě. Aby taky ano, když během jediného dne dokáže pleť (do té doby hebkou jako samet) obsypat drobnou krupičkou. Nezdráhejte se proto obličej i několikrát denně otřít čisticím kosmetickým ubrouskem a používat nemastný opalovací přípravek s co možná nejvyšším ochranným filtrem.
Stačí trocha větru, slunce, chlorované či slané vody a z očí citlivých jsou rázem oči králičí… Bez slunečních brýlí na pláži a plaveckých do vody tudíž ve vlastním zájmu vůbec nevycházejte. TIP: V případě přímého ohrožení přihoďte do umyvadla se studenou vodou pár kostek ledu a s otevřenýma očima do ní tvář krátce ponořte. Chladná voda okamžitě drobné žilky stáhne. A pokud potřebujete zmírnit zarudnutí alespoň opticky, naneste dovnitř spodního víčka zelenou nebo béžovou tužku.
Článek vyšel v magazínu Moje psycholgie.