4 mýty o opalovacích krémech, kterým přestanete věřit | Ženy.cz
 


4 mýty o opalovacích krémech, kterým přestanete věřit

13. června 2017 • 06:00
 • Opalovací krém je na léto nutnost, pokud nechcete, aby vaše pokožka zaplakala. Jenže poslední dobou se začaly šířit zvěsti, že mazat se jím není zase tak dobré, zdravé a bezpečné. Co je na nich pravdy?

  Jaký faktor nejlépe ochrání pokožku? Ochrání mě před rakovinou kůže? Prý jsou v opalovacích krémech karcinogenní látky? Také v poslední době tápete, jak to vlastně s těmi opalovacími krémy je? Přečtěte si, které mýty odborníci jednoznačně vyvracejí, a budete mít jasno. 

 • Mýtus: Ppalovací krémy jsou škodlivé pro naši pokožku

  Proč se mýtus šířil: Také jste se s touto informací setkala? Nejspíš na Facebooku, kde ji sdílí lidé, kteří se domnívají, že chemická ochrana proti slunečnímu záření je škodlivá. Opírají se o některé studie, které ukázaly, že benzofenony (oxybenzon vytváří syntetický UV-filter) mohou eventuálně vést k problémům s plodností a vzniku rakoviny.

  Pravda: "Na základě výzkumů prováděných v laboratoři byste museli používat krém s 6 % oxybenzonu každý den po dobu 227 let a mazat jím celé tělo, aby měl negativní účinek na vaše zdraví," říká Dr. A. Waldorf, ředitel laserové a kosmetické dermatologie v New Yorku. Výzkumy však prokázaly, že SPF složka je zcela bezpečná a nemá špatný vliv na zdraví lidí. 

  Sečteno a podtrženo: Máte stále strach? Používejte opalovací krém s oxidem zinečnatým nebo oxidem titaničitým. Mezi takové opalovací krémy patří například Neutrogena Sheer Zinek a CeraVe InVisibleZinc.

 • Mýtus: SPF nesníží riziko vzniku rakoviny kůže

  Proč se mýtus šířil: V posledních letech se objevily spekulace o tom, zda je SPF schopné zabránit rakovině kůže. Otázky se začaly objevovat v roce 2011 po zveřejnění článku v časopise Photodermatology, který uvedl, že nebyl prokázán ochranný účinek SPF proti vzniku melanomu.

  Pravda: "Toto tvrzení bylo později vyvráceno novějším výzkumem, kdy byla zveřejněna průkopnická australská studie sledující 1,621 lidí po dobu 10 let, která ukázala, že denní používání opalovacího krému snižuje riziko melanomu o více než 50 procent," potvrzuje dermatolog Dr. Steven Q. Wang, spoluzakladatel Herbal Skincare.

  Sečteno a podtrženo: "V roce 2017 můžeme s konečnou platností říci, že opalovací krém chrání proti rakovině kůže," říká doktor Wang.

 • Mýtus: Přírodní rostlinné výtažky chrání proti UV záření

  Proč se mýtus šířil: Blogeři zastávající přírodní ochranu proti slunění začali vyzdvihovat účinky rostlinného oleje z maliníku, oleje ze semen mrkve (SPF 35) a kokosového oleje (SPF 4).

  Pravda: "Některé antioxidanty a látky rostlinného původu ve skutečnosti můžou snížit zánětlivou reakci kůže vystavenou UV záření, ale neexistuje žádný důkaz, že by některá z těchto složek nabízela dostatečnou a stabilní ochranu proti slunečnímu záření," říká Dr. Waldorf, ředitel laserové a kosmetické dermatologie v New Yorku.

  Sečteno a podtrženo: "Je těžké říci, kolik ochrany nabízí složka rostlinného či jiného původu, jestliže nebyla vyzkoušena v laboratoři," míní kalifornská dermatoložka Dr. Karyn Grossman, jež je zakladatelkou kosmetiky Karyng založené na přírodní bázi.

 • Mýtus: Retinyl palmitát v SPF je karcinogenní

  Proč se mýtus šířil: Newyorský dermatolog Dr. Robert Anolik si myslí, že se mýtus začal šířit v roce 2012, kdy americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb vybralo retinyl palmitát pro toxikologický screening.

  Pravda: "Obecně se přezkoumává jakákoliv složka, která se často vyskytuje v kosmetice, dokonce i aloe vera," vysvětluje Anolik. Retinyl palmitát je derivát vitaminu A, který se přirozeně nachází v kožních buňkách a je běžně předepisován dermatology jako forma vitaminu A k léčbě akné a stárnutí vlivem světla. "Neexistuje žádný důkaz, že se zvyšuje riziko rakoviny," říká.

  Sečteno a podtrženo: Pokud stále ještě nejste přesvědčena o tom, že se jedná o zdraví bezpečnou látku, stačí si vybrat ochranu proti slunečnímu záření bez této složky.

  Připravte se na léto a vyberte si ten pravý opalovací krém pro vaši pokožku. Tipy najdete v naší fotogalerii.

  Fotogalerie

  13 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy