Blogeři. Kdo začal, kdo je in a koho sledovat

Je jich víc a víc. Shromažďují své fotografie o módě, jídle, designu, sdílejí svůj každodenní život a jejich fanoušků přibývá. Ano, jsou to blogeři. Určují, co se bude nosit, kam chodit... určují společenský život a mnozí za to dostávají peníze. Kdo jsou ti nejslavnější a kde se vůbec vzali?

No není to tak dávno, kdy se začal utvářet svět blogerů. V roce 1999 existovalo pouhých 23 blogů. O sedm let později jich bylo na internetu více jak 50 milionů. Jako první blogerku však historici považují Japonku Sei Shõnagon, která si vedla díky své profesi soudní asistentky zápisky drbů, ilustrací, myšlenek, vydané později jako kniha The Pillow Book. Sice byly na papíře, ale již představovaly formy blogu.

Kdo byl první

Pojem blog byl poprvé použit právě v roce 1999, jako zkratka pro webový zápisník - weblog. Internetové deníčky se rozjely rychlostí blesku. Oblastí, která je pro blogy jak stvožená, je móda. Nebude to nadsázka, když řekneme, že módních blogů jsou miliony. Za první módní blogerku je považována Kathryn Finney s blogem Budget Fashionista. Blog o tipech na levné nakupování plně rozjela v roce 2004 a byla tak úspěšná, že se dostala na seznam stovky nejvlivnějších Afroameričanů.

Úspěšné blogy

Za úspěchem blogu mnohokrát nestojí jen jedna osoba. Minimálně potřebujete dvorního fotografa. Vždyť blogeři hlavně fotí, zejména sebe. Ale svět selfie tady nestačí. Krásné a stylové fotografie blogera nejsou jen jeho dílem. Kromě focení a psaní článků musí někdo spravovat sociální sítě a řídit marketing. Minimálně musí být dva, bloger a fotograf.

Skvělý byznys si z blogování vytvořila Italka Chiara Ferragni s blogem The Blonde Salad. Už v roce 2014 si vydělala blogem přes osm milionů dolarů, prošla se po červeném koberci ve zlatých šatech značky Calvin Klein a objevila se i na titulní straně Vogue.

Kdo ještě letí

Leandra Medine a blog Men Repeller

Jessica Stein a blog Tuula Vintage

Jessica Stein a blog Tuula Vintage

naturallyella.com

kblog.lunchboxbunch.com

apartmenttherapy.com

2catsandchloe.com

Street style

Blogeři a street style jdou ruku v ruce. První streetové fotografie Grety Garbo pořídil zcela náhodně slavný fotograf Bill Cunningham. A lavina street stylu se spustila. Populární jsou dnes fotky na WhoWhatWear.com.

Blogeři v Čechách

Zapomínat nesmíme ani na naše tuzemské blogery, se kterými se roztrhl pytel. A tak se od roku 2013 pořádá prestižní akce Blogerka roku, která má kategorie Fashion, Beuty, Food, Video, Objev roku a Lifestyle. K nejzvučnějším blogům současnosti patří Cup of Style, Ejvi Freedom, Kitchenette, My cooking diary, Getthelouk a další.

Blogerka roku 2016