Průvodce dress code: Jak se obléknout, když na pozvánce stojí...

28. července 2017 • 06:00
Victoria a David Beckhamovi
Victoria a David Beckhamovi • Foto: profimedia.cz

Formální událost nesmíte podcenit! Stejně jako je třeba vědět, jak se chovat u stolu nebo jak správně podat ruku, měli byste si osvojit i dress code. Ten rozhodně není žádný přežitek, i když si to spoustu lidí myslí. Nevhodným oblečením můžete urazit nejenom ostatní hosty, ale především hostitele. Takže v čem vyrazit na společenskou událost, když na pozvánce stojí dress code: black tie nebo třeba business casual? 

Dress code většinou zahrnuje některý z těchto druhů:

Black tie, semi formal, business casual nebo smart casual. Projděte si jednotlivé styly a nechte se inspirovat.

TIP NA VIDEO: Jak se obléknou pánové podle pozvánky?

VIDEO Adam Balažovič/BPŽ

Black tie

Jak už samotný název napovídá, černá barva v tomto případě hraje hlavní roli. Muži musí obléknout tradiční černý smoking, nikoliv jen černý oblek, s bílou košilí a černým motýlkem. Pamatujte také, že nepadnoucí oblečení je bráno jako nevhodné. Ženy to mají o něco málo jednodušší. Ideální je večerní toaleta v černé barvě, ale povolena je také temně modrá, vínová či tmavě fialová. Samozřejmostí jsou boty s uzavřenou špičkou, punčochy a drobné psaníčko

Moderátorka Monika Leová s manželem na  Česko-Slovenském plese Moderátorka Monika Leová s manželem na Česko-Slovenském plese Autor: profimedia.cz

Více o black tie a tipy na skvělé outfity najdete v tomto článku:

Creative black tie

Jak napovídá slovo "creative", jedná se o nápaditější a rozmanitou podobu klasického black tie. Cílem je se odlišit, vypadat zajímavě a ukázat, že ani poměrně přísný dress code nemusí být nudný. Hlavní úkol zní: nesplynout s davem, ale zachovat si eleganci a vkus.

Jennifer Lopez a Alex Rodriguez Jennifer Lopez a Alex Rodriguez Autor: profimedia.cz

Více o creative black tie a tipy na neotřelé outfity najdete v následujícím textu:

Semi formal

Pokud na pozvánce stojí "semi formal", záleží také na tom, v kolik hodin se daná akce koná. Když začne v dopoledních hodinách a trvá zhruba do šesté večerní, pánové by měli mít oblek, který nemusí být nutně tmavý, a dámy by měly sáhnout po elegantním kostýmku. Pokud událost začíná večer, pánové by měli mít tmavý oblek a dámy nevyzývavé koktejlky nebo tradiční malé černé. 

Emma Roberts a Evan Peters Emma Roberts a Evan Peters Autor: profimedia.cz

Podrobnější popis stylu a inspiraci, co na sebe, najdete v tomto článku:

Business casual

Tento dress code je často vyžadován i na pracovní schůzky nebo denně do zaměstnání. Pánové mohou vyměnit košile za polo trička, oblekové kalhoty zase za plátěné chinos a klasické sako za sportovní. Kravatu i motýlek mohou klidně nechat doma. Pro ženy jsou ideální pouzdrové šaty nebo sukně i společenské kalhoty. Ideálním vrškem je padnoucí halenka nebo trochu formálnější košile. V každém případě jsou nutností lodičky. 

Amal a George Clooney Amal a George Clooney Autor: profimedia.cz

Podrobnější popis stylu a více inspirace na chic & trendy outfity najdete zde:

Smart casual

Stojí-li na pozvánce "smart casual", čelíte vy i váš partner velké výzvě. Nesmíte totiž být příliš formální, ale ani příliš ležérní. Ideální je zlatá střední cesta. Pánové mohou zvolit oblek a místo košile obléknout tričko s potiskem, které sladí s barevnými ponožkami. Ženy mohou vsadit například na dívčí sukni v áčkovém stylu nebo na kalhoty culottes se zakasanou halenkou a sandálky na podpatku. 

Claire Danes Claire Danes Autor: profimedia.cz

Cocktail

Nejčastěji se tento typ dress code požaduje na firemní večírky, honosnější oslavy narozenin nebo odpolední svatební zábavu. Muži obléknou oblek, který mohou klasicky sladit s košilí a polobotkami nebo se trochu odvázat a zkombinovat ho s barevným tričkem a teniskami. Ženy mohou vsadit na elegantní a neotřelý pánský styl, takže kalhotový kostým a lodičky jsou skvělou volbou. Stejně tak dress code splníte v koktejlových šatech, ale i v sukni a halence. 

Heidi Klum a Tom Kaulitz Heidi Klum a Tom Kaulitz Autor: profimedia.cz

Casual

Tento typ dress code je velmi uvolněný, a také proto i oblíbený. V podstatě si můžete obléknout to, co běžně nosíte ve volném čase. Ať už jsou to džíny, tričko, tenisky, sukně nebo oblíbené šaty. Přesto má však svá pravidla. Otevřené boty jsou v létě povolené, ale na žabky zapomeňte. Ty patří jen a jen na pláž. A co se týče extrémně krátkých sukní a šortek, ty raději také nechte na letní dovolenou. 

Lucy Boynton a Rami Malek Lucy Boynton a Rami Malek Autor: profimedia.cz

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy