Průvodce dress code: Jak se obléknout, když na pozvánce stojí...

3 min čtení

3 min čtení

Stejně, jako je při slavnostní příležitosti třeba vědět, jak se chovat u stolu nebo jak správně podat ruku, měli byste si osvojit i umění dress code. Ačkoliv pravidla v oblékání jsou dnes pružnější, pojmy jako black tie nebo semi formal nejsou přežitek. Nevhodným oblečením můžete urazit ostatní hosty, ale především hostitele. V čem vyrazit na společenskou událost, když na pozvánce stojí dress code: black tie nebo třeba business casual? 

Dress code většinou zahrnuje některý z těchto druhů:

Black tie, semi formal, business casual nebo smart casual. Projděte si jednotlivé styly a nechte se inspirovat.

TIP NA VIDEO: Jaký dress code je nejvhodnější Štědrý večer?

Black tie

Jak už samotný název napovídá, černá barva v tomto případě hraje hlavní roli. Muži musí obléknout tradiční černý smoking, nikoliv jen černý oblek, s bílou košilí a černým motýlkem. Pamatujte také, že nepadnoucí oblečení je bráno jako nevhodné. Ženy to mají o něco málo jednodušší. Ideální je večerní toaleta v černé barvě, ale povolena je také temně modrá, vínová či tmavě fialová. Samozřejmostí jsou boty s uzavřenou špičkou, punčochy a drobné psaníčko.

Creative black tie

Jak napovídá slovo creative, jedná se o nápaditější a rozmanitou podobu klasického black tie. Cílem je se odlišit, vypadat zajímavě a ukázat, že ani poměrně přísný dress code nemusí být nudný. Hlavní úkol zní: nesplynout s davem, ale zachovat si eleganci a vkus.

Semi formal

Pokud se chystáte na večírek, jehož pořadatel vyžaduje dress code semi formal, záleží hodně na tom, v kolik hodin se daná akce koná. Roli při výběru oblečení hraje také místo konání či roční období. Na akci v odpoledních hodinách mohou muži volit světlejší barvy, místo obleku mohou vsadit na kombinaci společenských kalhot a blejzru. Večerní je všechno jinak: tam se naopak vyžaduje tmavý oblek s tradiční barvou košile. U žen jsou na odpoledne vhodné pouzdrové šaty jakékoliv barvy, po 18. hodině to pak chce malé černé, klasické koktejlky nebo elegantní kalhotový kostým.

Business casual

Tento dress code je často vyžadován i na pracovní schůzky nebo denně do zaměstnání. Pánové mohou vyměnit košile za polo trička, oblekové kalhoty zase za plátěné chinos a klasické sako za sportovní. Kravatu i motýlek mohou klidně nechat doma. Pro ženy jsou ideální pouzdrové šaty nebo sukně i společenské kalhoty. Ideálním vrškem je padnoucí halenka nebo trochu formálnější košile. V každém případě jsou nutností lodičky.

Smart casual

Stojí-li na pozvánce "smart casual", čelíte vy i váš partner velké výzvě. Nesmíte totiž být příliš formální, ale ani příliš ležérní. Ideální je zlatá střední cesta. Pánové mohou zvolit oblek a místo košile obléknout tričko s potiskem, které sladí s barevnými ponožkami. Ženy mohou vsadit například na dívčí sukni v áčkovém stylu nebo na kalhoty culottes se zakasanou halenkou a sandálky na podpatku.

Cocktail

Nejčastěji se tento typ dress code požaduje na firemní večírky, honosnější oslavy narozenin nebo odpolední svatební zábavu. Muži obléknou oblek, který mohou klasicky sladit s košilí a polobotkami nebo se trochu odvázat a zkombinovat ho s barevným tričkem a teniskami. Ženy mohou vsadit na elegantní a neotřelý pánský styl, takže kalhotový kostým a lodičky jsou skvělou volbou. Stejně tak dress code splníte v koktejlových šatech, ale i v sukni a halence.

Casual

Tento typ dress code je velmi uvolněný, a také proto i oblíbený. V podstatě si můžete obléknout to, co běžně nosíte ve volném čase. Ať už jsou to džíny, tričko, tenisky, sukně nebo oblíbené šaty. Přesto má však svá pravidla. Otevřené boty jsou v létě povolené, ale na žabky zapomeňte. Ty patří jen a jen na pláž. A co se týče extrémně krátkých sukní a šortek, ty raději také nechte na letní dovolenou.