Black tie: Pro ženy večerní toaleta, pro muže smoking!

Pokud jste dostali pozvánku na formální událost, rozhodně bystě měli dodržet požadovaný dress code. Poradíme vám, jak se obléknout, když na pozvánce stojí "black tie". 

Black tie se velmi často požaduje na gala večerech, na speciálních plesech a občas také na formálních svatbách. Tento dress code má velmi jasná pravidla, která se nesmí porušovat.

Muži

Black tie by mnozí mohli přeložit jako "černá kravata", v tomto případě se však jedná spíše o "černou vázanku", protože kravata je naprosto nevhodná a nepřípustná. Muži musí obléknout černý smoking, bílou košili, lakovky typu oxford, tedy s uzavřeným šněrováním, a černého motýlka!

Pamatujte, že platí pravidlo, že smoking by se neměl nosit před šestou hodinou večerní. To znamená, že každá společenská akce vyžadující black tie, bude začínat až po této hodině. Pokud tomu tak není, pořadatel sám porušuje pravidla, což ovšem neznamená, že vy můžete smoking nahradit obyčejným černým sakem. Výrazně byste porušili požadovaný dress code a mohli byste urazit nejen ostatní hosty, ale i hostitele.

Jak se vlastně liší smoking od klasického obleku? Klopy smokingu bývají nejčastěji špičaté a nejsou ze stejného materiálu jako sako, ale jsou potažené nápadně lesklým materiálem (například hedvábím). Stejným materiálem jsou pak "ozdobeny" i knoflíky, a to jak přední, tak i rukávové. Přední knoflík je narozdíl od obyčejného saka jen jeden (v případě dvouřadého jsou čtyři). Smokingové kalhoty se od těch oblekových liší lesklými lampasy po stranách.

Ryan Gosling

Ženy

Ženy to v tomto případě mají o něco jednodušší než muži. Naprosto ideální je večerní toaleta v černé barvě, ale povolena je také temně modrá, tmavě fialová nebo třeba bordó. Pokud nebudete na společenské události středem pozornosti nebo nedoprovázíte společensky významného muže, můžete velkou večerní nahradit luxusní verzí klasických malých černých nebo koktejlek. Musí být ovšem z kvalitního materiálu, mít sofistikovaný střih (délka minimálně těsně nad kolena) a působit maximálně elegantně.

Samozřejmostí jsou boty na podpatku s uzavřenou špičkou, silonové punčochy a barevně sladěné drobné psaníčko.

Diane Kruger

Inspiraci najdete v galerii:

A pokud vás zajímají další styly, jako například smart-casual nebo cocktail, podívejte se sem.