Francouzská klasika nikdy nevyjde z módy. Jak letos nosit námořnické proužky?

Milují je stylové Francouzky, nosil je Andy Warhol i Picasso a dlouhodobě patří mezi volnočasovou, byť stále elegantní módu, která se skvěle hodí na dlouhé procházky po pláži i třeba objevování nepoznaných krajů. Přinášíme vám 35 ikonických kousků s pruhy, které tuto sezónu v obchodech seženete, a zároveň vám napovíme, jak je letos nosit podle aktuálních trendů.

Zdá se být všudypřítomná, nevychází z módy a její oblíbenost je stále vysoká a konstantní. Kde se ale vlastně tato námořnická pruhovaná móda, v angličtině označovaná často jako „breton stripes“, vzala? Spojitost s námořníky rozhodně není náhodná, právě mariňáci ze severní Francie – především z Bretaně – oblékli bílá trika z pevného materiálu a s tmavě modrými pruhy poprvé v roce 1858 jako součást své uniformy. Zcela původní model čítal celkem 21 pruhů, z nichž každý měl připomínat jedno vítězství Napoleona Bonaparte.

TIP NA VIDEO: Historie malých černých šatů

Do módy tato trika nazývaná „marinière“ jako první přivedla Coco Chanel. Její pozornost upoutaly především v období první světové války, během které návrhářka často pobývala na francouzském pobřeží. Od té doby se pruhovaná trička stala nedílnou součástí umělců, jako byl Jean Cocteau, PabloPicasso, ale také BrigitteBardot, JameseDeana nebo AndyhoWarhola. Námořnická móda se postupně stala symbolem francouzského bohémství, lásky k umění i nadčasové elegance, kterou lze využít i ve volném čase.

Loading
Loading

Nelze tvrdit, že by námořnicképruhy kdy vyšly z módy. Přesto je letos jejich vliv na trendy přeci jen o něco znatelnější. Módní influenceři již od jara plní sociální sítě svými modely, kterým často nechybí právě třeba pruhovaný svetr nenuceně přehozený přes ramena a doplněný o bílou košili a džíny v krémovém odstínu. A v podobném duchu rozhodně můžete proužky oblékat i během léta.

Loading
Loading
Loading

Jednoduché bavlněné triko doplňte o bílé šortky s vyšším pasem nebo o lněné volné kalhoty. Doplňky volte v hnědých tónech, případně umocněte francouzský nádech pomocí rudé rtěnky a stejně syté kabelky. Skvěle bude také vypadat lehký oversize pruhovaný svetr v kombinaci s letní pouzdrovou či saténovou sukní a elegantními žabkami. Přihoďte zlaté šperky a stylové brýle a klasický „french look“ s módním nádechem máte hotový.

Na kousky s námořnickými pruhy z aktuálních kolekcí se podívejte do galerie: