Chladivé a navíc udržitelné: Kde najít nejlepší lněné oblečení pro nadcházející léto?

Snad žádný materiál není tak úzce spojený s létem jako právě len. Je dokonale prodyšný, nebudete se v něm v horku – které určitě snad už brzy nahradí poslední propršené týdny – potit a navíc je zcela přírodní a udržitelný. Kde tedy najít ty nejzajímavější kousky a jak lněné oblečení nosit?

Kouzlo lnu objevili už starověcí Egypťané a rozhodně se není vzhledem k tamnímu podnebí čemu divit. Pokud se právě rozmýšlíte, co všechno zařadit do svého letního šatníku, alespoň pár lněných kousků by vám ve sbírce rozhodně nemělo chybět. Zatímco totiž klasická bavlna je sice na omak příjemnější a méně se mačká, absorbuje do sebe mnohem více vody, takže oblečení máte v horkém a případně vlhkém počasí mnohem rychleji promáčené. Dutá lněná vlákna oproti tomu vodu mnohem více odvádí, takže oblečení zůstane déle suché. Len má navíc také jedinečnou termoregulační schopnost, díky které se v oblečení nebudete tolik potit a vaše pokožka bude moci lépe dýchat.

TIP NA VIDEO: 3 typy letních šatů, které vám nesmí chybět!

Výroba lněného oblečení je navíc výrazně šetrnější k přírodě. Zatímco na jedno bavlněné tričko se podle CELC (Evropské konfederace lnu a konopí) spotřebuje zhruba 26 litrů vody, na lněnou košili připadá „pouze“ 6,4 litrů. Len jako materiál je navíc mnohem odolnější než bavlna, tudíž oblečení z něj vydrží déle, a díky svým antibakteriálním vlastnostem nevyžaduje ani tak časté praní.

Jak lněné oblečení nosit?

Častým argumentem, proč se lidé lnu vyhýbají, je jeho mačkavost. Jde ovšem o přirozené chování tohoto materiálu, které v tomto případě není potřeba brát za módní faux-pas. Druhým nejčastějším mýtem okolo lnu je jeho spojitost s často velice neforemným oversize oblečením. Jenže takový předsudek patří dávno do minulosti.

Loading
Loading

Letos si len oblíbily i takové značky jako Fendi, Jacquemus, MaisonMargiela, Dior. A velkou nabídku lněných kousků, které jsou plné nápadů, slušivých siluet i vzorů, nabízí také běžné obchody. Sáhnout můžete po klasice: Chybu neuděláte s odstíny sahajícími od bílé přes krémovou až po tmavší zemité tóny. Proč ale do letního šatníku nevnést také trochu výraznějších barev? Len si velmi dobře rozumí také se sytě zelenou, bleděmodrou, fuchsiovou i oranžovou.

Z kousků pak můžete vybírat víceméně neomezeně – v nabídce obchodů i e-shopů najdete lněné varianty letos tak trendy šatů s balónovými rukávy, crop topů, mini sukní s efektním zavazováním, dámských obleků s kraťasy i overalů, které jsou dalším letním must-have kouskem letoška.

Loading
Loading

Trendy výběr lněných kousků z aktuálních kolekcí najdete v galerii: