Odteď už žádné rtěnkové faux pas: Poradíme vám, jaké odstíny zvolit

17. května 2021 • 06:00
 • Rtěnky se občas mohou jevit jako skutečná věda. Výběr toho správného odstínu je ale jednodušší, než se může na první pohled zdát. Stačí znát několik klíčových charakteristik vaší pleti a nikdy nešlápnete vedle, ať už půjdete do sytých nebo nude odstínů. Pojďme si projít šest klíčových kroků, které z vás udělají královnu perfektních rtů.

  Od chvíle, kdy na celý svět dolehla tíha pandemie, rtěnky ztratily na svém významu. Teď se ale společně s lepšící se situací a možností se alespoň někdy ukázat na veřejnosti jinak než v roušce opět začínají hlásit o slovo. Je proto ideální čas na oživení vaší make-upové taštičky o nové odstíny! A to takové, které budou perfektně sedět tónu vaší pleti a budete se v nich cítit dobře a přirozeně.

  TIP NA VIDEO: Jak si vybrat rtěnku?
  Zeptaly jsme se vizážistky, podle čeho si vybrat červenou rtěnku VIDEO Adam Balažovič

  Výběr správné rtěnky totiž občas dokáže být oříšek a špatný odstín dokáže pokazit celý look – kvůli nevhodné volbě mohou například vaše zuby působit zažloutle, opticky se vám zmenší rty nebo budete vypadat unaveně a bledě. Na správnou barvu vás naopak dokáže navést pár jednoduchých tipů, které se vám ze značné části mohou hodit také při výběru make-upu. Tak se na ně pojďme podívat, ať jsou pro vás odteď rtěnky především potěšením, nikoliv muky.

  Odstín pleti

  Úplným základem je znát svůj skutečný odstín pleti. Existuje zhruba 5 až 6 základních typů. Jejich označení se většinou uvádí v angličtině a najdete ho tak například i v názvech odstínů make-upů. Úplně nejsvětlejší odstín se nazývá fair, následuje light, medium, tan a nejtmavší deep.

  Pokud máte světlou až velmi světlou pleť (fair a light) obecně se k vám budou hodit spíše rtěnky v odstínech světle růžové, korálové, broskvové, nude a tlumené červené.

  Růžovo-hnědé tóny se skvěle hodí k porcelánové pleti hvězdy seriálu Dámský gambit – Anye Taylor Joy Růžovo-hnědé tóny se skvěle hodí k porcelánové pleti hvězdy seriálu Dámský gambit – Anye Taylor Joy Autor: Profimedia.cz

  Ženám se středním odstínem pleti (medium) budou slušet odstíny růžové, třešňové a světlejší fialové.

  A milovnicím rtěnek pyšnícím se tmavší až tmavou barvou pleti (tan a deep) budou  zase přirozeně slušet rtěnky v barvě tmavě růžové, sytě červené, švestkové, hnědé a vínové.

  Článek pokračuje na následující stránce >>

 • Podtón pleti

  Na řadu přichází vůbec nejdůležitější prvek výběru – podtón pleti. Většina lidí spadá do jedné ze dvou následujících kategorií: Buď je jejich podtón teplý, či studený. Ti, v jejichž pleti převažují studené tóny, mají většinou světlejší pleť, zatímco ti s teplým nádech se naopak zpravidla pyšní zlatavou či olivovou pletí. Pokud ovšem máte problém přesně identifikovat svůj podtón, je dost možné, že máte mix obojího – váš podtón se v takovém případě označuje jako neutrální.

  A jak přesně svůj podtón rozpoznat?

  Studený podtón: Vaše pleť je narůžovělá s lehkými náznaky do červené a modré. Pokud se podíváte na své žíly na zápěstí, budou vypadat modře. Hodí se k vám spíše stříbrné šperky a při opalování se vaše kůže lehce spálí a zčervená.

  Ideální rtěnka pro studený podtón: Odstíny s nádechem do modré a fialové (nezaměňujte ovšem odstíny s reálnými barvami). Co to znamená v praxi? Při výběru červené rtěnky sahejte spíše po hlubších odstínech se studeným nádechem – hodit se k vám bude spíše třešňová či brusinkově červená nebo temně vínová a fialová než cihlová s oranžovým základem. Při výběru nude rtěnky zase sahejte raději po těch s nádechem do růžové nebo mocha.

  Modelka Coco Rocha byla vždy známá pro svou lásku k výrazným odstínům rtěnek – a to i těch fialových, které často bývají ke své nositelce skutečně nemilosrdné Modelka Coco Rocha byla vždy známá pro svou lásku k výrazným odstínům rtěnek – a to i těch fialových, které často bývají ke své nositelce skutečně nemilosrdné Autor: Profimedia.cz

  Teplý podtón: Vaše pleť jde spíše do odstínů žluté, zlatavé a olivové. Žíly na zápěstí vypadají nazelenale. Sluší vám zlaté šperky a při opalování jde vaše kůže ihned do hnědých barev.

  Ideální rtěnka pro teplý podtón: Slušet vám budou především teplé barvy. Nebojte se odstínů zralých pomerančů, broskvové, měděné, cihlově červené a terakotově hnědé. Při volbě nude odstínů běžte do podobných tónů jako vaše pleť – pokud jste spíše světlejší typ, nebojte se světlejších nude rtěnek a naopak.

  Kylie Jenner stojí za obrovským boomem nude rtěnek posledních několika let Kylie Jenner stojí za obrovským boomem nude rtěnek posledních několika let Autor: Profimedia.cz

  Neutrální podtón: Ve vaší pleti najdete jak růžové, tak žluté odstíny. Sluší vám stříbrné i zlaté šperky.

  Ideální rtěnka pro neutrální podtón: Tím, že vaše pleť kombinuje to nejlepší z obou předešlých podtónů, máte výhodu, že se k vaší pleti bude hodit téměř jakýkoliv odstín. Světlé pleti budou slušet růžové barvy nebo tóny do fialova až vínova. To samé platí o nude rtěnkách – sáhnout můžete jak po těch světlejších béžových, tak po tmavších hnědých.

 • Tvar rtů

  Svoji roli nejen pří výběru správného odstínu, ale i při jeho aplikaci na rty hraje také tvar a velikost vašich rtů. Pokud máte výraznější vrchní ret, aplikujte na něj o trochu tmavší odstín než na ret spodní.

  Pokud naopak máte větší spodní část, naneste na rty jakoukoliv barvu, která ladí s vaším podtónem pleti, a přidejte trochu světlého nude odstínu doprostřed vrchního rtu. Pro vyrovnání jakékoliv asymetričnosti se nebojte využít konturovací tužku, kterou případně zamaskujete jakékoliv nedokonalosti a tvar rtů si vytvarujete do požadovaného looku.

  Rihanna nedávno oznámila velký návrat tmavých nude rtů ohraničených výraznější konturkou Rihanna nedávno oznámila velký návrat tmavých nude rtů ohraničených výraznější konturkou Autor: Profimedia.cz

  Máte naopak spíše tenčí rty? V tom případě se vyhněte tmavým odstínům, které mají tendenci ústa opticky ještě více zmenšit. Naopak pokud jsou vaše rty výrazné a velké, nebudou si rozumět s rtěnkami, které jsou příliš světlé a mají lesklou až třpytivou texturu.

  TIP NA VIDEO: 100 let rtěnky
  100 let rtěnky VIDEO youtube.com/allure

 • Barva vlasů

  Majitelky hnědých a černých kadeří, pokud je vaše pleť světlá, vyzkoušejte odstíny zářivě růžové, šarlatově červené, vínové, hnědé a švestkové. Pokud naopak máte pleť olivovou a tmavší, hodit se k vám budou barvy od zlato-béžové, okrové, terakotové až po odstíny s nádechem do bronz. Vyzkoušet můžete také korálovou a růžovou se šedým podtónem.

  Herečka Emma Watson svým líčením dokazuje, že hnědé vlasy jdou skvěle dohromady s vínovými a hnědými odstíny rtěnky Herečka Emma Watson svým líčením dokazuje, že hnědé vlasy jdou skvěle dohromady s vínovými a hnědými odstíny rtěnky Autor: Profimedia.cz

  Blondýnkám se světlou pokožkou naopak budou slušet odstíny studené růžové, purpurové, světle růžové i šarlatově červené. Pokud je vaše pleť ale tmavší, sáhněte spíše po karamelové, okrové, teplých růžových tónech a lososové.

  Rusovlásky mohou vyzkoušet též odstíny lososově růžové, stejně jako korálovou, terakotovou a cihlově červenou.

 • Barva očí

  Kromě barvy vlasů se výběr barvy rtěnky může odvíjet také od barvy vašich očí. Jak na to? Postačí vám tento jednoduchý tahák.

  Hnědé oči: odstíny jasně červené, hnědé a světlé růžové
  Modré oči: třešňová a šarlatově červená
  Zelené oči: terakotová a růžová
  Šedé oči: neutrální nude odstíny a švestková

  Herečka Jennifer Lawrence a její look odkazující k ikoně Marilyn Monroe Herečka Jennifer Lawrence a její look odkazující k ikoně Marilyn Monroe Autor: Profimedia.cz

 • Barva zubů

  Pokud jsou vaše zuby bílé, nemusíte se ve výběru rtěnku jakkoliv omezovat. Ovšem v případě, že jsou nažloutlé, existuje hned několik odstínů, které by barvu zubů mohly nehezky umocnit. Neplechu dělá především purpurová, hnědá a jasně červená rtěnka.

  Máte světlou pleť jako herečka Lily Collins? V tom případě se nebojte jít do růžových odstínů Máte světlou pleť jako herečka Lily Collins? V tom případě se nebojte jít do růžových odstínů Autor: Profimedia.cz

  TIP NA VIDEO: Líčení podle modelky Kendall Jenner

  Modelka Kendall Jenner natočila video o tom, jak se líčí VIDEO Vogue

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy