Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Za vypadávání vlasů může strava i genetika. Jak se mu účinně bránit?

Padání vlasů je stejným strašákem pro ženy i muže. Většina lidí si uvědomuje, že se nejedná jen o estetickou záležitost, ale že naše hříva plní také důležitou fyziologickou funkci. Proto její postupná ztráta dokáže znervóznit každého. Co když ale vypadávání vlasů nemá co do činění se změnou ročního období? Jak velký podíl v tom hraje strava? A kdy už byste měli navštívit odborníka?

Jsou to jen vlasy! Na světě existují horší problémy než ztráta vlasů. No tak budeš plešatá. Tyto a mnoho dalších velmi podobně laděných vět někteří z nás slýchávají, když si postěžují, že jim zase padají vlasy. Přitom vaše hříva není jen pověstnou korunou krásy. Vlasy jsou totiž jeden z důležitých derivátů naší kůže, jehož nejdůležitější vlastností je termoregulace. Nejsou to tedy „jen vlasy“ a jakékoli obavy spojené s jejich padáním jsou zcela oprávněné. 

TIP NA VIDEO: Jak správně používat sérum proti vypadávání vlasů?

Video placeholde

Vlasů se sice někteří lidé zbavují z estetických důvodů, my se dnes ale budeme bavit o tom, co dělat, když je ztrácíme nezáměrně. V první řadě je důležité říct, že vypadávání vlasů je velmi široké téma a můžete se s ním setkat z mnoha důvodů. Může být způsobeno genetikou, těhotenstvím, stravou, ale i nemocí. Pokud máte pocit, že vytahujete při česání nezvykle velké chomáče, či se vám dokonce dělají lysiny, je namístě navštívit lékaře. Ten nastolí léčbu přímo úměrnou vašemu problému.

Zdraví vlasů, a primárně také zdraví vlasové pokožky, však může ovlivňovat řada jiných faktorů. Vlasová expertka a tricholožka Laura Fowlesz kliniky Philip Kingsley v Londýně níže radí, na co všechno je třeba se soustředit, pokud vás vaše kštice trápí. 

Klíčovou roli hraje strava

Zdraví našich vlasů a vlasové pokožky může být ovlivněno stravou, což je také jeden z mála vlivů, které můžeme my sami vědomě ovlivnit,“ říká Fowles. Je to totiž podobné jako při jiných kožních onemocněních, kdy konzumace určitých potravin ovlivňuje vzhled i funkci pokožky. Pokud se tedy potýkáte s alergiemi či ekzémem, můžou potraviny, které vám příznaky způsobují, ovlivňovat také hustotu vašich vlasů. „Největším spouštěčem mohou být mléčné výrobky, hodně cukru, bílé víno či šampaňské, ale také rajčata nebo houby. Pokud máte podezření, že vám některé z potravin, které konzumujete, způsobují svědění pokožky či natékání úst, budou mít neblahý vliv i na vaše vlasy,“ dodává vlasová expertka. 

Nejde ale jen o alergie, pouze zdravé tělo, které má dostatek všech živin, bude mít dost síly na vyživení vlasů. Pokud vám chybějí důležité minerály a vitaminy, vaše tělo je bude s každou konzumací vkládat do životně důležitých orgánů. Vlasy a nehty jsou až na posledním místě. Proto se snažte o pestrou stravu, ve které budou obsaženy kvalitní bílkoviny, tuky i sacharidy. Všemožné diety založené na principu odstraňování makroživin z jídelníčku většinou končí právě tím, že zhubnete nejen na váze, ale také v objemu svého copu. Není ani od věci nechat si udělat krevní testy, které vám ukážou zcela přesně, které vitaminy a minerály chybějí vašemu organismu a čeho máte naopak přebytek. O ty můžete požádat u svého lékaře, nicméně jedná se o pojišťovnou nehrazenou péči, tudíž si je budete muset zaplatit sami.

Genetika je neúprosná

Není asi překvapením, že genetika má vliv také na to, jak vypadá naše kštice. Věděli jste ale, že i vzhled a kvalita vlasů vašich prarodičů můžou ovlivňovat ty vaše, a to jak z matčiny, tak otcovy strany? To, jak budou vaše vlasy do budoucna vypadat, tedy můžete vidět i na členech vaší rodiny. Není ale potřeba se začít okamžitě stresovat tím, že je dědeček v pětasedmdesáti plešatý, stres totiž vašim vlasům nepomůže už vůbec. Je ale dobré s tím počítat a při zaznamenaných změnách v množství vypadaných vlasů zpozornět a situaci začít řešit včas. Většinou existují možnosti a způsoby léčby, které dokážou příznaky minimálně oddálit. 

Vypadávání vlasů samozřejmě ovlivňuje také testosteron, který se nachází i v ženském těle. Na vině však není přímo jeho množství, ale to, jak citlivé jsou na něj receptory našeho těla. 

Tricholog vám může výrazně pomoci

Schůzka u specialisty může být pro zdraví a množství vašich vlasů klíčová, nebojte se proto domluvit si konzultaci. Můžete utratit hromadu peněz za doplňky stravy či speciální produkty slibující nedostavující se zázraky, ale tricholog vám pomůže najít konkrétní problém a také navrhne jeho řešení.