Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Stravou k lepší náladě: Které potraviny vám pomohou při úzkostech a stresu?

Vstávat za tmy, přes den koukat do pošmourné oblohy a marně čekat na sluneční paprsky dokáže být dost otravné. Tedy aspoň pro většinu z nás. Určitě se najde i někdo, kdo zimní období miluje a užívá si ho. Přesto by bylo fajn umět si náladu zlepšit trvale. Co to zkusit přes výživu?

Možná vám hned naskočila myšlenka na čokoládu, ta přece umí zlepšit náladu snad každému! My ale budeme mluvit o možnostech, které působí mnohem déle a hlavně nesouvisejí s radostí z příjmu cukru. Kousek čokolády si klidně dejte, ale existují i jiné potraviny, které jsou doslova plné hormonů a pohodu navozujících látek. Které to jsou? Na to v rozhovoru odpověděl Ing. Ladislav Žatečka, odborník na výživu a potraviny. 

TIP NA VIDEO: Jak si poradit s úzkostí?

Video placeholde

Co v našem těle odpovídá za dobrou náladu? 

Jsou to hormony serotonin a endorfin, které navozují pocity štěstí. Nabuzení, které míváme například po tréninku, způsobuje endorfin. U serotoninu je zajímavé, že velké množství tohoto hormonu produkují naše střevní mikroorganismy, a proto nám například antibiotika mohou náladu negativně ovlivnit. 

Jaké látky působí přímo na vylučování hormonů spojených s dobrou náladou? 

Je to třeba aminokyselina L-tryptofan, kterou běžně najdeme v různých zdrojích bílkovin, jako je maso, luštěniny, ořechy či ryby. Produkci těchto hormonů můžeme také podpořit příjmem vitaminů skupiny B a hořčíku, který navíc pomůže i s usínáním. 

Které potraviny bychom tedy měli jíst, abychom zvýšili produkci hormonů štěstí? 

V případě, že nehledáte krátkodobé uspokojení, tak rozhodně ne sladkosti. Ačkoli takový kousek kvalitní hořké čokolády může být dobrá volba. Dalším fajn pomocníkem jsou banány nebo ořechy. Zapomínat bychom v jídelníčku neměli ani na zelené potraviny, jako jsou kapusta, špenát nebo lesní plody, i ty totiž budou mít vliv na produkci těchto hormonů. 

Dlouhodobě naší psychice pomáhá zdravá strava, proč tedy při špatné náladě vyhledáváme spíš nezdravé věci, jako jsou například sladkosti nebo alkohol? 

Lidé často volí rychlé uspokojení namísto toho, aby hledali to, co jim bude dlouhodobě dělat dobře. Když jde o krátkodobé uspokojení, není nad to dát si něco sladkého na zub, protože dojde k uvolnění endorfinů a navození pocitu štěstí, tedy alespoň na chvíli. Bohužel často následují výčitky. Druhým důvodem, proč lidé často sahají po sladkém, jsou naučené životní vzorce, kdy sladké a nezdravé potraviny bereme jako něco za odměnu nebo něco, co si zasloužíme, když máme těžký den. Každý si určitě vzpomene na oslavu s kolou nebo třeba nějaký fastfood po vyhraném dětském turnaji. Tyto vzorce, které se v dětství naučíme, nás potom provázejí celý život. Stejně tak pomůže hormony štěstí vyplavit alkohol, problém však je, že vzniká postupně určitá tolerance, a tak musíme zvyšovat dávky, které nám jej navodí, což může vést až k alkoholismu.

A jak je to s adaptogeny? Co to je a jak působí? 

Adaptogeny jsou léčivé byliny, které jsou po celém světě využívány již tisíce let. Často rostou v extrémních podmínkách, a díky tomu v sobě koncentrují látky, které nám mohou pomoct lépe zvládat stres, aniž bychom zaznamenali vedlejší účinky jako v případě některých léků. Když toho tedy je na vás v práci moc, nebo se cítíte poslední dobou přetížení a víte, že si nějakou dobu ještě neodpočinete, jsou pro vás adaptogeny tou správnou volbou. Jak už samotný název napovídá, mají za úkol pomoct organismu adaptovat se – na stres, úzkost i únavu. Na trhu je najdete v mnoha různých formách, od mletého prášku až po kapsle. Jednou z nejúčinnějších podob jsou tinktury. Bývají koncentrovanější a aplikují se na sliznici pod jazykem, proto se vstřebávají snadněji a rychleji. Obsahují alkohol, ale zde je naprosto namístě, plní totiž nutnou funkci konzervantu, a navíc pomáhá k rychlejší vstřebatelnosti. A z jakých přírodních látek si můžete vybírat? Volte například indický ženšen, rozchodnici růžovou, bazalku posvátnou, macu nebo adaptogenní houby.

Článek vyšel v časopise Dieta 1/22. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz