Video placeholde

Sladkosti za odměnu probouzí v dětech nezdravý vztah k jídlu, říká Havlíček

Proč bychom dítě neměli odměňovat sladkostmi a fastfoodem? Dáváme mu tím základy pro nezdravý vztah k jídlu a emoční přejídání? Jak by měla vypadat vhodná odměna a čemu se vyhnout, když chceme s dětmi mluvit o stravování? Na všechny otázky najdete odpověď v novém díle podcastu časopisu Dieta Restart.

Odměňování v podobě sladkostí je vždy trochu ošemetné. Záleží totiž na více faktorech, třeba na tom, za co odměna je, jakou má podobu a v jakém množství ji rodič dítěti podává. „Každá odměna by měla mít definována svá pravidla. Například: ,Dnes jsi zaplaval svůj nejlepší čas, pojďme si dát za odměnu zmrzku.‘ Rozhodně ale nemám na mysli, aby dítě dostávalo sladkou odměnu za vše, co udělá. Nemělo by si spojit běžné denní povinnosti –⁠ jako úklid nebo snědený oběd –⁠ s nutností být za to odměněno,“ říká odborník na výživu Petr Havlíček. 

Na otázku ohledně odměňování fastfoodem odpovídá jasně: „Fastfoodové jídlo by rozhodně nemělo být za odměnu. Pokud se dítě dožaduje nezdravého rychlého občerstvení, můžeme to nastavit tak, že jej navštívíme jen v případě, že nestíháme nebo doma nemáme nakoupeno. Takto je to dítěti nutné i vysvětlit, aby si spojilo fastfood pouze s nouzovým řešením situace, a ne s jídlem za odměnu.“

Petr Havlíček zároveň dodává, že v případě slavnostní příležitosti můžeme sebe i děti odměnit výjimečně nezdravým jídlem, ale v kvalitním provedení.„Ta odměna by měla mít podobu dobré a kvalitní restaurace. Klidně si v ní můžete dát smažený řízek, guláš nebo neapolskou pizzu. Je dobré nad tím přemýšlet tak, že když už si dáme smažené či tučné jídlo, mělo by být z co nejkvalitnějších surovin.“

Neméně důležitá je ale i komunikace. Čemu bychom se měli vyhnout, když s dítětem mluvíme o jídle či způsobu trávení volného času? „Dítě nesmíte nikdy shazovat a snižovat mu sebevědomí. Nastavte pravidla u něj i u sebe a ty dodržujte. Zároveň si na dětech ale nesmíme léčit vlastní nesplněné ambice,“ upozorňuje na závěr Havlíček. 

Celý díl podcastu Restart s Petrem Havlíčkem můžete poslouchat na Spotify:

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Aktuální číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

.
.