Video placeholde

Restart: Pokud dítě jídlo odmítá, nenuťte mu ho, říká Petr Havlíček

Co když víme, jak se zdravě stravovat, dítě to taky tuší, ale většinu potravin odmítá? Co dělat, když chce potomek jíst třeba jen fast food a sladkosti? Jak se dá zdravé jídlo zatraktivnit? V novém díle podcastu Restart časopisu Dieta jsme se zeptali výživového experta Petra Havlíčka.

Každý rodič tuší, co by mělo dítě konzumovat, pokud jej chce naučit zdravému stravování. Teorie je tedy jasná a zřetelná, ale co dělat, když pokulhává její aplikování v praxi? Co když chceme dítěti podávat zdravá jídla, ale ono je striktně odmítá?„Pokud dítě zdravé jídlo odmítá, protože mu nechutná, nenuťte ho do něj. Snadno byste mohli vybudovat ještě větší odpor k daným potravinám i k jídlu samotnému. V případě, že vám potomek řekne, že to jíst nebude, můžete mu s klidem odvětit, že nemusí, ale nic jiného nedostane a další jídlo bude až za nějaký čas. Rozhodně mu neuhýbejte tím, že mu umožníte sníst něco nezdravého v domnění, že by jinak zemřelo hlady,“ říká v podcastu Restart výživový expert Petr Havlíček

Dodává také, že je to vždy o dohodě. Je důležité dítěti vysvětlit, že pokud nebude jíst dané jídlo, dostane chleba s máslem a zákaz na sladkosti. Není vhodné neustále nabízet alternativy, neboť by se mohlo snadno stát, že skončíte v situaci, že potomek pozře pouze kuřecí řízek s hranolky, protože to pro něj bude dostatečně chuťově atraktivní. „Musíte se také smířit s tím, že se na vás bude zlobit nebo bude křičet a brekem si vynucovat to, co chce. Můžu vás ale ubezpečit, že tenhle pocit a chování velmi rychle zmizí,“ vysvětluje Havlíček.

Jsou i případy, kdy má dítě k určitým surovinám vyloženě odpor – stejně jako jej mohou mít i dospělí. Pokud dítě vyzvrací brokolici, není třeba ho nutit, aby ji jedlo. Můžeme zkusit jinou podobnou zdravou potravinu, brokolici naservírovat za nějaký čas a ideálně v jiné úpravě. Pokud ani tak neuspějeme, je v pořádku se smířit s tím, že ji dítě nikdy jíst nebude. 

Celý díl podcastu Restart s Petrem Havlíčkem můžete poslouchat na Spotify:

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Aktuální číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

.
.