Každý rodič tuší, co by mělo dítě konzumovat, pokud jej chce naučit zdravému stravování. Teorie je tedy jasná a zřetelná, ale co dělat, když pokulhává její aplikování v praxi? Co když chceme dítěti podávat zdravá jídla, ale ono je striktně odmítá? „Pokud dítě zdravé jídlo odmítá, protože mu nechutná, nenuťte ho do něj. Snadno byste mohli vybudovat ještě větší odpor k daným potravinám i k jídlu samotnému. V případě, že vám potomek řekne, že to jíst nebude, můžete mu s klidem odvětit, že nemusí, ale nic jiného nedostane a další jídlo bude až za nějaký čas. Rozhodně mu neuhýbejte tím, že mu umožníte sníst něco nezdravého v domnění, že by jinak zemřelo hlady,“ říká v podcastu Restart výživový expert Petr Havlíček.
Dodává také, že je to vždy o dohodě. Je důležité dítěti vysvětlit, že pokud nebude jíst dané jídlo, dostane chleba s máslem a zákaz na sladkosti. Není vhodné neustále nabízet alternativy, neboť by se mohlo snadno stát, že skončíte v situaci, že potomek pozře pouze kuřecí řízek s hranolky, protože to pro něj bude dostatečně chuťově atraktivní. „Musíte se také smířit s tím, že se na vás bude zlobit nebo bude křičet a brekem si vynucovat to, co chce. Můžu vás ale ubezpečit, že tenhle pocit a chování velmi rychle zmizí,“ vysvětluje Havlíček.
Jsou i případy, kdy má dítě k určitým surovinám vyloženě odpor – stejně jako jej mohou mít i dospělí. Pokud dítě vyzvrací brokolici, není třeba ho nutit, aby ji jedlo. Můžeme zkusit jinou podobnou zdravou potravinu, brokolici naservírovat za nějaký čas a ideálně v jiné úpravě. Pokud ani tak neuspějeme, je v pořádku se smířit s tím, že ji dítě nikdy jíst nebude.
Celý díl podcastu Restart s Petrem Havlíčkem můžete poslouchat na Spotify:
Aktuální číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Dieta 12/22. / Foto: Tomáš Třeštík