Video placeholde

Petr Havlíček v Restartu: Zdravě musíte jíst i vy, pro dítě je rodič vzorem

Co se děje, když je naše dítě mimo domov a nemáme možnost jeho stravu hlídat? Dá se vůbec ovlivnit, co děti budou jíst například u babiček nebo ve škole? A měli bychom do toho zasahovat? Na tyto otázky odpovídá výživový expert Petr Havlíček v novém díle podcastu Restart časopisu Dieta.

Tématu, jak ovlivnit výživu dětí, když na ni můžeme dohlédnout, jsme se dotkli v minulém dílu podcastu Restart časopisu Dieta. Co ale dělat v případě, kdy na ni dohlédnout nemůžeme – například, když je dítě u babičky, ve škole, s kamarády nebo celkově mimo domácnost a má kapesné, které může využít na nákup nezdravého jídla? Jak docílit toho, aby dítě jedlo dál tak, jak bychom si přáli?

Petr Havlíček, odborník na výživu, upozorňuje, že pokud dítě nemá nastaveny stravovací návyky tak, aby jim samo rozumělo, a proto je dodržovalo, situaci bohužel neovlivníme. Na druhou stranu radí se z toho nehroutit. „Pokud je dítě na víkend u babičky, která mu dopřeje nezdravé či sladké jídlo, nevidím to jako zásadní problém. V případě, že udržujeme poměr, kdy 80 % stravy činí zdravé potraviny a 20 % nezdravé, vše je v rovnováze,“ dodává Havlíček.

Havlíček radí, aby rodiče se svými dětmi o stravě komunikovali a pokusili se jim vysvětlit, proč není zdravé jíst každý den fast food nebo sladkosti, ale zároveň dodává, že je nutné, aby tento režim dodržovali i sami rodiče. „Pokud budete jíst něco jiného, než dáváte svému dítěti, správného efektu nikdy nedocílíte. Pro své děti jste do určitého věku vzorem, podle kterého si utváří návyky. Pokud vy sami nebudete jíst zdravě, nemůžete to chtít ani po potomcích.“ 

Celý díl podcastu Restart s Petrem Havlíčkem můžete poslouchat na Spotify:

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Aktuální číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

.
.