Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Lednový self care manuál: Chcete zlepšit svou psychiku i kondici? Zkuste těchto 9 triků!

K začátku nového roku často vzhlížíme s nadějí, ale i obavami. Věřte však tomu, že díky vlastnímu přičinění dokážete mít spoustu věcí pod kontrolou, a pěkné dny tak budou na dosah ruky. Přinášíme vám 9 tipů, jak o sebe v roce 2024 pečovat zvnějšku i zevnitř. Nezaberou vám moc času, váš život ale posunou kupředu mílovými kroky.

Nedávejte si nesplnitelná předsevzetí

Proč ne? Dobře zamýšlená novoroční předsevzetí brzy berou za své a stávají se spíš zdrojem stresu a špatné nálady než nadšení. I kvůli tomu s příchodem února mizí více než osmdesát procent novoročních plánů v propadlišti dějin. Proč se nám nedaří předsevzetí splnit? K nejčastějším příčinám patří touha zvládnout příliš mnoho úkolů v příliš krátkém čase, neurčujeme si specifické cíle (místo vágního „chci víc cvičit“ byste měla raději formulovat větu „třikrát týdně si půjdu na třicet minut zaběhat“). Chybou také je, že si neujasníme motivaci –⁠ chci běhat proto, že mi to dává možnost trávit čas pohybem a s vlastními myšlenkami, nebo je důvodem jen vidina rychlého zmenšení konfekční velikosti? Začněte proto nový rok jinak, bez neproduktivních předsevzetí, ale s představou toho, na co se doopravdy těšíte, co chcete vyzkoušet a k čemu se chcete třeba i vrátit. 

TIP NA VIDEO: Jak se motivovat ke cvičení?

Video placeholde

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 9

Zkuste terapii rostlinami

Je to sice trochu překvapivé, ale leden je ideální čas začít přemýšlet o budoucí podobě zahrady. Co a kam vysadíte letos? Jde vám o zdroje vitaminů, nebo o potěchu oka s barevně sladěnými záhony? Zimní dny si můžete vyplnit optimistickým těšením na pomyslné nové začátky, nový život, který zahrada symbolizuje. Začít můžete s doma vypěstovanými bylinkami v květináči, nákupem semínek a nového zahradního náčiní. A nesmutněte, pokud zahradu nevlastníte. Radost z živých květů můžete objednávat pro sebe či někoho blízkého pravidelnými (do)dávkami čerstvě řezaných květin.

Pokračování 3 / 9

Buďte jeden den úřednicí

Nejsou to sice aktivity, které by patřily k nejoblíbenějším, avšak pro klid v duši a pověstný čistý stůl je fajn zařadit i do soukromého života pravidelný úřední den. Třeba první středu v měsíci? Stačí projít výpisy účtů, zkontrolovat data splatnosti pojistek, popřemýšlet o obnově předplatného časopisů nebo přejít na výhodnější tarif u mobilního operátora. Lze se také zaměřit na naplánování pravidelných preventivních lékařských prohlídek, návštěvu dentální hygieny nebo kadeřníka. Už samotná domluva termínu přináší klid, že máte život alespoň trochu pod kontrolou.

Pokračování 4 / 9

Vyrazte do světa chutí

Vařit každý den se začne brzy zajídat. Jak jíst zdravě, vařit kreativně, vyváženě a netočit dokola tři recepty? Zkuste si vytvořit tematickou kulinářskou challenge. Pokuste se nejprve si „uklidit“ v mrazáku a zpracovat všechny suroviny, které v něm máte. Pokračujte třeba jídly z luštěnin nebo se nechte inspirovat cestami za hranice. Vydatné a lahodné pokrmy francouzské nebo severoamerické kuchyně si v chladných dnech přímo říkají o vyzkoušení. Co takhle objevit novou surovinu (či recept) jednou týdně? Inspiraci hledejte třeba na food blozích nebo na Instagramu. Zkusit můžete i kávové a sommelierské kurzy nebo ochutnávky rumu a whisky.

Pokračování 5 / 9

Dopřejte si víc času na čtení

Milujete čtení knih nebo časopisů, a přitom nejste schopna si v denním plánu najít čas? Primárně se naučte nemít výčitky z toho, že odkládáte knihu, která vás nezaujala. Možná není správné načasování, možná je na vině odtažitá tematika. Začněte tedy výběrem vhodného titulu. Žebříčky bestsellerů jsou dobrým vodítkem, i když ani podle nich se nemusíte úplně strefit. Zkuste se třeba znovu vrátit ke školní povinné četbě a tentokrát nazírat na text optikou svých nabytých životních zkušeností. Nebo vás oslovují současné české spisovatelky? Asi nejlépe se vám bude vybírat přímo v knihkupectví, kde vám rádi poradí.

Pokračování 6 / 9

Učte se jazyky zábavnou formou

Chcete se naučit nový jazyk nebo se zlepšit v tom, který už nějak ovládáte, ale nejste schopna se rozhoupat ani k přihlášce do jazykových kurzů? Možná potřebujete začít zlehka a znovu v sobě objevit vášeň pro studium. Dnes je to už naštěstí mnohem jednodušší. Existují stolní i karetní hry, které vám s výukou pomůžou zábavnou formou. A co četba oblíbených časopisů v jiném jazyce? Zajímá vás móda? Proč si nepořídit oblíbený fashion magazín ze zahraničí? Od věci není ani sledování filmů a seriálů v různých jazykových mutacích. Nesledujte Sex ve městě už podesáté česky, ale nastavte si u něj potřebnou jazykovou mutaci nebo titulky.

Pokračování 7 / 9

Pomáhejte konkrétně a cíleně

Také potkáváte na své trase z domu do práce lidi, kteří vás prosí o příspěvky na různé akce či organizace? Zkuste k tomu přistoupit trochu konstruktivněji, než že si jen očistíte svědomí tím, že přispějete pár drobných, aniž byste vůbec věděla, proč a nač. Zkuste směrovat pomoc cíleněji, a to výběrem vhodných příjemců. Pokud vám přijde důležitá pomoc psům v útulku, nemocným dětem nebo lidem bez domova, zjistěte si, které organizace se tím zabývají, a nastavte si třeba trvalý příkaz na 50 Kč měsíčně. Každá koruna pomůže, vy na to nebudete muset myslet a přitom budete mít dobrý pocit, že pomáháte tam, kde je to potřeba.

Pokračování 8 / 9

Napište dopis svému budoucímu já

Dát si úkol, že si odteď budete pravidelně psát deník, je akorát další stresový faktor ve vašem už tak náročném dni. Přesto se ale journalingu nedá upřít, že si díky němu můžete ujasnit svůj osobní rozvoj. Každodenní zapisování se dá obejít dopisem, který napíšete svému budoucímu já. Sedněte si, vezměte si papír a tužku a vyhraďte si dostatek času. Vypište se ze všeho, co vás nyní trápí, co vám dělá radost, co chcete ve svém životě změnit a co naopak chcete, aby v něm zůstalo. Chcete se definitivně vypořádat s toxickými vztahy? Popište konkrétní problém a napište svému budoucímu já, že tohle už chcete mít příští rok vyřešené. Dopis uschovejte a otevřete jej v lednu 2025. Budete velmi překvapená, kolik se toho za rok změnilo, ale také o to víc oceníte to, co jste si v životě ponechala.

Tip: Pokud se vám nechce psát dopis ručně, využijte aplikaci FutureMe, kde sama sobě napíšete e-mail.

Pokračování 9 / 9

Udělejte si domácí lázně

V době uvědomělého přístupu k životnímu prostředí a šetření energiemi se vana plná horké vody a pěny či relaxační bublinková koupel jeví jako nezodpovědná rozmařilost. Ale pravidelných pár desítek minut strávených ve vodě je nejen osvěžením pro tělo, ale i klidným přístavem pro naše myšlenky. Vymezte si jeden den v týdnu, kdy si dáte koupel, uděláte si manikúru, pedikúru a aplikujete pleťovou masku. Pořádný pamper session bude pohlazením na duši.

Článek vyšel v časopisu Moje psychologie. Aktuální číslo najdete na stáncích nebo jej můžete zakoupit online na iKiosek.cz.

Moje psychologie 01/24
Moje psychologie 01/24 | Zdroj: David Turecký