Nové směry krásy: Co se skrývá pod bio, eko, raw nebo vegan kosmetikou?

3. srpna 2018 • 06:00
 • Co se skrývá pod označením přírodní, bio, eko, raw a vegan kosmetika? Vyznejte se v tom a udělejte vše pro zdraví pleti a dobrý pocit, že planeta netrpí kvůli naší marnivosti. 

  Většinou přemýšlíme, co si dáme na talíř, jakou kvalitu má voda, kterou pijeme, a čím dál častěji také o tom, co si namažeme na svou kůži, abychom ji nezatěžovali chemickými procesy. Obracíme se k přírodě, protože nás trápí alergie a různé důsledky nezdravého životního stylu. Toužíme udržet mládí pleti přirozeným způsobem. Vracíme se k tomu, co už tady bylo, hledáme, čemu můžeme věřit, a zjišťujeme, proč chemie není pro nás to pravé.

  1. Bio kosmetika  přírodní a s certifikátem

  Všichni ji chtějí používat, jde o současný trend, ale málokdo jí rozumí. Doktorka farmacie Lucie Havlíková (Pure District) na toto téma tvrdí, že laik ji pozná jen těžko. V Evropské unii neexistují žádná legislativní opatření, která by jednoznačně vymezovala přírodní kosmetiku proti té nepřírodní, takzvaně konvenční. „Velký zájem o ni využívají kosmetické společnosti s tím, že neříkají čistou pravdu a klamou zákazníky,“ varuje. Doporučuje proto pečlivě číst složení na etiketách a nespoléhat se jen na název, ve kterém je uvedené slovo přírodní nebo dokonce bio. Spolehlivým ukazatelem, že se nemusíte koupeného přípravku obávat, je certifikát. 

  Povinná kontrola 

  Pokud vám záleží na kosmetice bio, hledejte označení uznávanými certifikáty. U nás jsou to CPK a CPK BIO, francouzský je Biocosmesi a Ecocert, italský ICEA. Často se setkáte s německou certifikací BDIH nebo anglickou Soil Association. „K mezinárodním certifikátům se řadí NaTrue, Cosmos Natural a Cosmos Organic. Tyto v Evropské unii zastřešují věrohodné národní certifikáty, jako například Ecocert,“ upozorňuje farmaceutka. 

  Organický cleanser s goji, RawGaia, prodává: ladybio.cz, 850 Kč/50 ml Organický cleanser s goji, RawGaia, prodává: ladybio.cz, 850 Kč/50 ml Autor: archiv firem

  Hlídejte složení 

  „Sledujte detailní složení přípravku v latinském a anglickém jazyce. Odhalíte mnohé. Třeba to, že jednotlivé složky jsou v seznamu seřazené podle množství podílu v přípravku,“ vysvětluje Lucie Havlíková. Základ tvoří hned první tři až pět složek, podle toho okamžitě poznáte obsah přírodního složení. Na konci seznamu jsou většinou uvedeny pomocné látky, tedy konzervanty, stabilizátory a regulátory. Až si začnete pročítat návod, možná vás překvapí, že velké množství přípravků obsahuje na prvním místě vodu. „Může jí tam být až 80 procent,“ konstatuje Lucie Havlíková. Současným celosvětovým trendem je ovšem kosmetika bez přidávání vody. 

  Lepší bez vody 

  „Přidaná voda v kosmetice způsobuje dvě zásadní nepříjemnosti,“ vysvětluje doktorka Havlíková. Podporuje totiž množení mikroorganismů a bakterií a tomu je nutno zabránit. Pak je jedinou možností použití chemických látek a konzervantů. Takže tím pádem i certifikovaná přírodní kosmetika nemusí být čistě přírodním produktem. „A zároveň, ačkoli to zní paradoxně, voda aplikovaná zevně, vysušuje,“ varuje odbornice. „Voda v přípravcích, které si roztíráte na kůži, se začne odpařovat a následkem je vysušená pokožka. Jediný způsob hydratace vodou je jejím vnitřním užíváním, tedy pitím. Osobně, pokud vidím na složení přípravku vodu – aqua/water – na prvním místě, nikdy si jej nekoupím,“ říká. 

  Kokosový bio olej, Akamuti, prodává: ladybio.cz, 235 Kč/50 g Kokosový bio olej, Akamuti, prodává: ladybio.cz, 235 Kč/50 g Autor: archiv firem

  Ohleduplná konzervace 

  Slyšeli jste o fermentaci v kosmetice? Na ni sází korejská kosmetika Whamisa, která má jen tu nejlepší pověst. „Jde o moderní úpravu látek, kdy se rostlinné výtažky nechají kvasit pomocí například laktobacilů. Na závěr se vše přefiltruje a vyčistí. Dojde ke zmenšení molekul a tím se zlepší prostupnost látek do hlubších vrstev pokožky, zmenší se možnost alergií a vytvoří se přirozené konzervanty,“ vysvětluje doktorka Havlíková. Trvanlivost přípravků se prodlouží až na 8 měsíců. U běžné 100% přírodní kosmetiky je trvanlivost obvykle jen zhruba 6 týdnů. 

  Článek pokračuje na další stránce!

 • 2. Eko kosmetika - neničí přírodu

  Pokud jde o ekologický přístup, známe ho spíš z oblasti zpracování a třídění obalů „Mnoho lidí dnes považuje certifikovanou přírodní kosmetiku za rozmar doby, za pouhý trend současnosti,“ říká blogerka Lucie van Koten. „Neuvědomují si přitom, že je to i kosmetika, a v ještě větším měřítku móda, která je rovněž zodpovědná za stav životního prostředí kolem nás. Primárně proto, že valná většina látek běžné komerční kosmetiky je v přírodě těžce odbouratelná nebo dokonce nerozložitelná. Často slýchám názory, že bio kosmetika je pouhý marketingový tah, neboť se nic skutečně bio nedá na naší znečištěné planetě vypěstovat,“ upozorňuje. „Odpovídám, že stačí provést v laboratoři test a ten přesvědčivě ukáže, zda se například v daném rostlinném oleji nenacházejí plísně, těžké kovy či rezidua pesticidů.“ Připomíná také, že kromě toho, co si přes kůži posíláme do těla, by nás mělo zajímat, co pouštíme do kanalizace. 

  Módní je kosmetický minimalismus 

  „Co se pleti týče, razím heslo: Nejdříve léčit, potom líčit,“ doporučuje Lucie van Koten. „To mě vede ke kosmetickému minimalismu. Mám jen to, co potřebuji, pestrobarevné lahvičky v regálech parfumerií a drogerií mě nechávají chladnou. Když už vím, pro co jdu, vybírám si pouze kosmetiku, která neničí důležitou obranyschopnost kožního filmu. Pečlivě se vyhýbám agresivním pěnidlům a peelingům, chemickým konzervantům nebo minerálním olejům,“ důrazně upozorňuje. Právě kožní film je zodpovědný za to, jak bude naše pokožka odolná vůči smogu, stresu, výkyvům teplot a slunečnímu záření. „Správnou péčí tak můžeme předejít mnohým kožním problémům, které často zoufale maskujeme množstvím korektorů, podkladových bází, make-upů a pudrů,“ vysvětluje blogerka.

  Kosmetická taštička pak už neskrývá desítky produktů, ale jenom pár základních nezbytností, a to pouze ke zvýraznění toho, co zvýraznit chceme. A dokonce i tím ulehčujeme přírodě! 

  Čisticí pleťová voda, Weleda, 299 Kč/100 ml Čisticí pleťová voda, Weleda, 299 Kč/100 ml Autor: archiv firem

  Ekologické zahrady 

  „Zdravé“ bylinky, kterých se nemusíme bát, se pěstují v ekologickém hospodářství bez chemie. Lze toho dosáhnout tradičními postupy známými ještě z doby „předchemické“. Chrání přírodu proti škůdcům střídáním plodin, jejich smícháním či vytvářením pastí. V blízkosti se vysadí rostlina, která má pro škůdce větší atraktivitu a odvede pozornost. Pokud by zamoření škůdci vzrostlo nad ekonomicky udržitelný práh, používají se přírodní pesticidy. Tento ekologický způsob hospodaření využívá například značka Weleda. Na místní bylinky sázejí ve firmě Nobilis Tilia ve Vlčí Hoře, zájemcům zde mohou předvést zahrádku s bylinkami, která je založená ekologickým způsobem. 

 • 3. Raw kosmetika - za syrova

  Stejně jako v jídle i v kosmetice chápeme pojem raw jako živý, přírodní, syrový, ryzí. Zastánci tohoto směru, takzvaní vitariáni, uznávají pouze čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy a semena v podobě co možná nejbližší tomu, jak je pro nás příroda stvořila. Také zavrhují styl, který přináší naše doba, totiž přípravky plné chemických látek a konzervantů, které například u problémů s akné, suchou pletí a jinými problémy stav ještě zhoršují. 

  Mýdlo na obličej, Lush, 245 Kč/100 g Mýdlo na obličej, Lush, 245 Kč/100 g Autor: archiv firem

  Bez vaření 

  Základní raw princip je, že se enzymy ponechávají v „živém stavu“. Enzymy jsou látky, které zajišťují vstřebávání a dokonalé využití vitaminů i minerálů. Rostliny a plody v sobě obsahují přesně takové složení a množství, jaké naše pleť potřebuje. Enzymy jsou však velice citlivé na oxidaci a tepelné zpracování (teplota nesmí přesáhnout 42 °C). Podle některých skeptiků to znamená, že raw kosmetika by vlastně měla být okurka nebo jahoda, zkrátka cokoli, z čeho si připravíte domácí pleťovou masku a hned si ji nanesete na obličej. V porovnání se stravou si však v obchodě nikdy nekoupíte dokonale čerstvou a nějakým způsobem nezpracovanou kosmetickou ingredienci. Výjimkou jsou oleje nebo rozdrcená semínka, a ta může obsahovat jakýkoli krém nebo pleťová maska známé masově prodávané značky. Příkladem čerstvě vyrobené kosmetiky na našem trhu je anglická značka Lush. Její přípravky můžete zakoupit ekologicky i bez obalů, voní, jsou moderní, zábavné a funkční. Jsou určeny k rychlejší spotřebě a většinou je jejich správné místo v ledničce.

 • 4. Veganská kosmetika - s vyloučením zvířat

  Zastánci tohoto směru jdou cestou, která respektuje život a potřeby zvířat. Ve veganské kosmetice, stejně jako v jídle, se nesmí vyskytnout žádná živočišná složka. V tom se liší od vegetariánů, kteří nejedí maso, ale jsou ochotni tolerovat aspoň med nebo propolis. Vegani se zříkají i vajec a mléčných výrobků.

  Stop utrpení

  Pro zastánce této kosmetiky je podstatný certifikát HCS a označení Vegan. Logo je přidělováno organizací The Vegan Society a poznáte ho podle obrázku slunečnice nad V. Certifikát HCS mají na českém trhu dostupné značky, například Manufaktura, Faith in Nature, Urtekram, 100% PURE, Marks & Spencer, ale i Urban Decay nebo The Body Shop. Dnes není problém sehnat kosmetiku, která splní všechny požadavky veganů. Ve většině případů je k dostání v prodejnách s bio nebo přírodní kosmetikou či na internetu.

  Jemný denní pleťový krém s minerály z Mrtvého moře, ovesným výtažkem a ceramidy, Manufaktura, 289 Kč/50 ml Jemný denní pleťový krém s minerály z Mrtvého moře, ovesným výtažkem a ceramidy, Manufaktura, 289 Kč/50 ml Autor: archiv firem

  Označení Vegan najdete u značek Logona a Santé. Právě druhá z uvedených jde veganům naproti s patentovanou zubní pastou s vitaminem B12, který jim ve stravě chybí. K fenoménu veganství (i vitariánství) patří etické přesvědčení a jeho zastánci vyžadují kosmetiku „cruelty free“, tedy netestovanou na zvířatech. Takové přípravky jsou na obalech označeny obrázkem králíka mezi hvězdami. U nás má udílení značky na starosti nezisková organizace Svoboda zvířat a je zdarma.

 • 5. Ajurvéda - v rovnováze

  Je pro nás tak trochu exotická, ale díky různým spa a wellness centrům již dostatečně známá. Ájurvédská kosmetika vychází z teorie rovnováhy mezi tělem a duší, stavem fyzickým a psychickým. Indická kosmetika má pro péči o pleť rozdílné zkrášlovací produkty a také využívá odlišné postupy v péči než u nás. Například nedoporučuje používat k čištění pleti vodu. Ta totiž není považována za kompatibilní s mazem v kůži, která častým oplachováním ztrácí rovnováhu. Suchá pleť je pak ještě sušší a mastná se více mastí. Raději má oleje, ale pozor, není možné sáhnout po každém, který je zrovna po ruce. Vždy je potřeba přihlédnout k sezoně a převládajícímu typu pleti. V případě, že si nejste jisti, vždy můžete začít s jojobou. Nejvíce se podobá kožnímu mazu a je dostatečně neutrální. 

  Ajurvédský vlasový olej, AMLA, Siddhalepa, prodává: cestaprirody.cz, 188 Kč/100 ml Ajurvédský vlasový olej, AMLA, Siddhalepa, prodává: cestaprirody.cz, 188 Kč/100 ml Autor: archiv firem

  Vždy bez chemie 

  Ájurvédské přípravky jsou ekologicky nezávadné a také ekologicky pěstované a sklízené. Stále se využívají původní postupy, aby se zachovala jejich účinnost. Další látky, které se přidávají do kosmetické péče nebo léčiv, jsou pečlivě vybírány a vždy čistě přírodní. Toto vše platí jak u olejů používaných v ájurvédských léčebných centrech, tak u léků nebo produktů pro domácí péči.

  Tipy na další skvělé produkty najdete v naší galerii:

  Fotogalerie

  24 fotografií

   

Autor: Františka Těšínská
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy