Nové směry krásy: Co se skrývá pod bio, eko, raw nebo vegan kosmetikou?

Co se skrývá pod označením přírodní, bio, eko, raw a vegan kosmetika? Vyznejte se v tom a udělejte vše pro zdraví pleti a dobrý pocit, že planeta netrpí kvůli naší marnivosti. 

Většinou přemýšlíme, co si dáme na talíř, jakou kvalitu má voda, kterou pijeme, a čím dál častěji také o tom, co si namažeme na svou kůži, abychom ji nezatěžovali chemickými procesy. Obracíme se k přírodě, protože nás trápí alergie a různé důsledky nezdravého životního stylu. Toužíme udržet mládí pleti přirozeným způsobem. Vracíme se k tomu, co už tady bylo, hledáme, čemu můžeme věřit, a zjišťujeme, proč chemie není pro nás to pravé.

1. Bio kosmetika – přírodní a s certifikátem

Všichni ji chtějí používat, jde o současný trend, ale málokdo jí rozumí. Doktorka farmacie Lucie Havlíková (Pure District) na toto téma tvrdí, že laik ji pozná jen těžko. V Evropské unii neexistují žádná legislativní opatření, která by jednoznačně vymezovala přírodní kosmetiku proti té nepřírodní, takzvaně konvenční. „Velký zájem o ni využívají kosmetické společnosti s tím, že neříkají čistou pravdu a klamou zákazníky,“ varuje. Doporučuje proto pečlivě číst složení na etiketách a nespoléhat se jen na název, ve kterém je uvedené slovo přírodní nebo dokonce bio. Spolehlivým ukazatelem, že se nemusíte koupeného přípravku obávat, je certifikát.

Povinná kontrola

Pokud vám záleží na kosmetice bio, hledejte označení uznávanými certifikáty. U nás jsou to CPK a CPK BIO, francouzský je Biocosmesi a Ecocert, italský ICEA. Často se setkáte s německou certifikací BDIH nebo anglickou Soil Association. „K mezinárodním certifikátům se řadí NaTrue, Cosmos Natural a Cosmos Organic. Tyto v Evropské unii zastřešují věrohodné národní certifikáty, jako například Ecocert,“ upozorňuje farmaceutka.

Organický cleanser s goji, RawGaia, prodává: ladybio.cz, 850 Kč/50 ml

Hlídejte složení

„Sledujte detailní složení přípravku v latinském a anglickém jazyce. Odhalíte mnohé. Třeba to, že jednotlivé složky jsou v seznamu seřazené podle množství podílu v přípravku,“ vysvětluje Lucie Havlíková. Základ tvoří hned první tři až pět složek, podle toho okamžitě poznáte obsah přírodního složení. Na konci seznamu jsou většinou uvedeny pomocné látky, tedy konzervanty, stabilizátory a regulátory. Až si začnete pročítat návod, možná vás překvapí, že velké množství přípravků obsahuje na prvním místě vodu. „Může jí tam být až 80 procent,“ konstatuje Lucie Havlíková. Současným celosvětovým trendem je ovšem kosmetika bez přidávání vody.

Lepší bez vody

„Přidaná voda v kosmetice způsobuje dvě zásadní nepříjemnosti,“ vysvětluje doktorka Havlíková. Podporuje totiž množení mikroorganismů a bakterií a tomu je nutno zabránit. Pak je jedinou možností použití chemických látek a konzervantů. Takže tím pádem i certifikovaná přírodní kosmetika nemusí být čistě přírodním produktem. „A zároveň, ačkoli to zní paradoxně, voda aplikovaná zevně, vysušuje,“ varuje odbornice. „Voda v přípravcích, které si roztíráte na kůži, se začne odpařovat a následkem je vysušená pokožka. Jediný způsob hydratace vodou je jejím vnitřním užíváním, tedy pitím. Osobně, pokud vidím na složení přípravku vodu – aqua/water – na prvním místě, nikdy si jej nekoupím,“ říká.

Kokosový bio olej, Akamuti, prodává: ladybio.cz, 235 Kč/50 g

Ohleduplná konzervace

Slyšeli jste o fermentaci v kosmetice? Na ni sází korejská kosmetika Whamisa, která má jen tu nejlepší pověst. „Jde o moderní úpravu látek, kdy se rostlinné výtažky nechají kvasit pomocí například laktobacilů. Na závěr se vše přefiltruje a vyčistí. Dojde ke zmenšení molekul a tím se zlepší prostupnost látek do hlubších vrstev pokožky, zmenší se možnost alergií a vytvoří se přirozené konzervanty,“ vysvětluje doktorka Havlíková. Trvanlivost přípravků se prodlouží až na 8 měsíců. U běžné 100% přírodní kosmetiky je trvanlivost obvykle jen zhruba 6 týdnů.

Článek pokračuje na další stránce!