Žádný čas na cvičení? Není problém! 5 tipů, jak získat pevné tělo

V létě se pořád něco děje, dny jsou dlouhé a člověk se tak nějak přirozeně hýbe sám. Na výletech, s přáteli při sportu, na dovolené. A jak skončí čas dovolených a letní naladění, většina lidí opět propadá hektickému stylu života, při kterém chce stíhat mnoho a nemá čas pořádně na nic. Tušíte dopředu, že na cvičení nebudete mít čas? My vám řekneme, jak ho zefektivnit, aby vám pevné tělo zůstalo i po létě!

Když se zkusíte někoho ve svém okolí zeptat, jaký je nejčastější důvod toho, že vynechá návštěvu tělocvičny nebo pravidelný trénink, většinou se dozvíte, že dotyčný prostě nestíhá a nemá dost času. Ale nedostatek času ještě neznamená, že na pevné tělo a dobrou kondici můžete zapomenout. Jen je potřeba cvičení trochu zefektivnit a stačit k tomu bude následujících pět bodů.

Všechno, nebo nic

Nenajdete ve svém týdenním programu místo na několik dlouhých tréninků? Máme pro vás dobrou zprávu. Podle American College of Sports Medicine nemusíte trávit ve fitku hodiny, pokud zvýšíte intenzitu svého cvičení (máme na mysli na 75–90 % vašeho maximálního srdečního tepu). Potvrdil se tak předchozí výzkum kanadské McMaster University, který říkal, že kratší vysoce intenzivní trénink může vést ke stejným výsledkům jako klasické dlouhé cvičení.

K tomuto tématu přispěli i vědci z Kodaňské univerzity, podle kterých může být intenzivní půlhodinové cvičení při snižování váhy stejně efektivní jako hodina méně náročného pohybu. Základní pravidlo tedy zní: Čím méně času, tím víc se do toho musíte opřít. A bonus? Při takovém nasazení je dobré mezi jednotlivé „těžké“ tréninky vsunout buď nějaký „lehčí“, nebo ještě lépe relaxační den, protože pokud tělo pracuje na maximum, trvá mu rekonvalescence delší dobu.

Článek pokračuje na další stránce.