...

... Zdroj: istock.com

Nejhorší zlozvyky, kvůli kterým přibíráte a vůbec to netušíte

red1

Možná se vám to někdy stalo: Nějaký čas jste se snažili dělat vše pro to, aby šla kila dolů, jenže po týdnech odpírání si stoupnete na váhu a efekt? Přímo opačný. Jak je možné, že člověk přibírá, i když dodržuje všechna doporučení, která má? 

Nakupujete hladoví

Extrémní hlad a nakupování prostě nejdou dohromady. Jakmile vejdete do obchodu s kručením v žaludku, můžete počítat s tím, že toho nakoupíte mnohem více, a hlavně mnohem kaloričtějšího a nezdravého. A jen co přijdete domů, ještě ani nevybalíte nákup, a už se ládujete tvarohovým dezertem, po kterém jste lačně sáhli... Proto než se vydáte v ústrety obchodu s jídlem, něco snězte. Ideálně třeba bílý jogurt, hrst oříšků nebo cokoliv jiného, co obsahuje vlákninu nebo bílkoviny. To vám totiž dodá pocit sytosti, a tak nákupy zvládnete s rozumem, aniž byste naplnili košík dietními prohřešky.

Jíte bezmyšlenkovitě

Víte, že u filmu spořádáte krabici popcornu, ani nevíte jak? To samé platí i doma, když máte třeba v ruce telefon. Začtete se a rutinní pohyb od talíře k ústům a zpět vůbec nevnímáte. Sníte toho tedy mnohem víc, než je potřeba. Odložte při jídle čtení a další věci, co vás rozptylují, a uvidíte ty výsledky!

Málo spíte

Pro někoho to může být trochu zavádějící, protože se mu spánek automaticky pojí s válením se v posteli, a to mu asociuje lenost – a lenost rovná se přibírání na váze. Jenže ve skutečnosti spánek potřebujeme, aby nám během něj správně fungoval metabolismus. V noci totiž pracují dva hormony, které tahají za šňůrky naší váhy.

Ghrelin se má během spánku snižovat. A čím více ho máme, tím větší chutě nás honí. Naopak u leptinu to funguje obráceně – čím více hormonu máme, tím sytější se cítíme. A během spánku jeho hladina stoupá. Co se tedy stane, pokud mu nedáme šanci na zvýšení? Ano, sníme pak přes den vše, na co přijdeme, a vůbec nám to nebude vadit.

Dojídáte

„Jakmile to nesníš, nepůjdeš od stolu,“ zní věta, kterou za svůj život slyšel nesčetněkrát každý z nás. S trochou nadsázky se dá říct, že si tento komplex z dětství s sebou neseme celý život. A tak jakmile nám někdo nandá na talíř jídlo, sníme to do posledního drobečku, hlavně nic nenechat! Přitom tyto porce, ať už v restauracích nebo třeba na návštěvách, jsou často až dvojnásobné oproti tomu, kolik toho vlastně sníst potřebujeme. Nebojte se tedy s díky odmítnout a nedojíst. Však on vám za to hlavu nikdo neutrhne.

Necháváte se oklamat

Nízkokalorický, nízkotučný, nízkosacharidový. Vše, co nám ohlašuje, že hodnota „zakázaných“ složek potravin je nízko, funguje jako magnet. A opět ta nesmyslná rovnice: co je nízkotučné, musí být zároveň i dietní. Ono to tak ale nefunguje. Například nízkotučné potraviny – kde je ubrán tuk, tam je ubrána i chuť. A ta musí být nahrazena něčím jiným, aby to lidé kupovali. Často to bývají různé škroby, tedy sacharidy.

Navíc tuky při hubnutí potřebujeme, tedy ty zdravé. Nebojte se v rozumné míře si je dát. Když je totiž tělo nebude mít, hrozí, že si je začne o to více ukládat – do zásoby. Pokud chcete něco omezovat, tak pak ty v chipsech, smažáku, tučném mase a tak dále.

Vynecháváte jídla

To, že si nedáte snídani nebo oběd, rozhodně nepovede k vaší vysněné váze, spíše naopak. Jakmile si něco odepřete, tělo nedostane dostatek energie a začne se strachovat toho, že už mu nedopřejete nic jiného. A tak si začne ukládat tuky do zásoby – co kdyby náhodou... Metabolismus se tak zpomalí a akorát to povede k tomu, že brzy stejně něco sníte a pravděpodobně to nebude nic dietního. Ani v té správné míře. Takže se snažte vždy během dne udělat si čas na to, abyste něco zakousli. Snažte se několikrát denně zařadit do jídelníčku bílkoviny, které vás zasytí.

Doporučujeme

Načíst další články