...

... Zdroj: iStock.com

Ideální čas začít hubnout je právě teď. Na co se zaměřit a jak najít motivaci?

Prázdniny, dovolená, cestování, koupání, opalování, dlouhé týdny plné fantastických zážitků jsou za námi a s nimi i možná naše odhodlání k tomu jíst zdravě a bez obav z kil navíc. Možná ale právě teď je ta správná chvíle pro váš restart a změnu životních návyků!

Léto je skvělé, protože většina z nás vystoupí z denní rutiny. Dlouhé večery s grilováním nebo party, dovolené a drinky, nepravidelný režim a lenošení, málo spánku – to vše k létu patří. A je celkem zbytečné si to vyčítat. Zážitky i relax za to stojí. A tak do podzimu vstupte v klidu a pohodě jen s drobným předsevzetím, že s návratem k rutině zkusíte zařadit do vašeho života nějaký zdravější návyk.

„Značný kus práce za vás odvede už samotný fakt, že se díky návratu do práce a nástupu dětí do školy či do školky dostanete zpátky do každodenního rytmu,“ říká Adéla Skoupá z týmu Petra Havlíčka. „Fakt, že ráno chystáte dětem snídani i svačinu, je logickou příležitostí udělat to samé pro sebe. To, že znovu budete každý den v práci s kolegy, znamená vidinu pravidelného chození na oběd. A protože děti musí jít večer včas spát a potřebují předtím dobrou večeři, znovu se vám do rytmu dne vrátí také pravidelné večerní jídlo,“ vypočítává výživová poradkyně s tím, že kromě pravidelnosti pak musíte samozřejmě pohlídat také to, co vlastně jíte.

(Znovu)nastavení zdravého životního stylu vás může na podzim navíc zachránit jak před typickou podzimní únavou, tak před podzimními depresemi a dokonce může pomoct zvládnout také stres, který přijde s nástupem dětí do školky či školy, případně i s Vánocemi, o nichž se – jak tipuji – začne letos mluvit nejpozději na konci září. Kvalitní, chutné, na živiny bohaté jídlo, pohyb, který dodá tělu endorfiny a zažene stresový hormon kortizol – to je víc než pádný důvod pro to, proč si kila z léta nenechat a rychle zapudit neodbytnou touhu po gauči a chipsech.

„Po prázdninách je v tomto ohledu ideální čas znovu vyhledat svého výživového poradce. Tentokrát ne proto, že nevíte, co máte jíst. Ale aby tu pro vás byla autorita, jíž se do jisté míry budete muset zodpovídat ze skladby svého jídelníčku. Může vás motivovat i kontrolovat, bude-li to potřeba,“ poukazuje na jednoduché řešení Adéla Skoupá, podle níž se řada klientů, kteří s nimi hubnou, na září doslova těší.

A na co se zaměřit?

Alkohol

Jedním z „nejnávykovějších“ je alkohol. V létě fakt teče proudem, ale je to kalorická bomba, pohroma pro vaše játra a věc, která je návyková vlastně i bez uvozovek. Na podzim už pak sice nelákají koktejly s tunou ledu, ale když začnou plískanice, je tu pomalu čas na svařáky a grogy. A je lepší jim odolat. Jestli je ve vašem případě nahradí čaje nebo třeba sklenice teplého mléka na dobrou noc, je už jedno.

Pohyb

Hnací motor budete potřebovat zřejmě také v pohybu. „A pokud nechcete trenéra, obraťte se na kamarádku. Domluvte se, že se vzájemně podpoříte, že nepodlehnete podzimní únavě a budete společně chodit cvičit. Kamarádka sice není trenér, ale dobře funguje pocit zodpovědnosti vůči tomu, že jste domluvené, fakt, že nechcete zaostávat, když ona se hecne, a podobně,“ vypočítává Adéla Skoupá.

Aplikace a chytré náramky

Řešením a hnacím motorem se pro vás mohou stát samozřejmě také aplikace nebo chytré náramky. Pomohou vám hlídat pohyb (často stačí měřit třeba počet kroků) nebo kalorický příjem. Na to jsou podle výživové poradkyně vhodné stránky www.kaloricketabulky.cz, které nabízejí uživatelsky jednoduchou aplikaci, v níž si můžete nastavit, jaké mety chcete, a podle toho postupujete v sestavování jídelníčku. „Po každém dni pak máte také možnost rekapitulovat přijatou energii, mít skutečný přehled o tom, co jíte. Protože to se často liší od toho, co si myslíte, že jíte,“ vysvětluje odbornice.

Na náramky ale pozor. Sice dobře pohlídají pohybovou aktivitu, ale… „Do určité míry jsou kontraproduktivní. Jde o maličkost: O fakt, že je nosíte i v noci a že v noci vydávají modré světlo, jež narušuje správné spánkové rytmy, protože zastavuje produktivitu melatoninu, spánkového hormonu,“ varuje Adéla Skoupá před tím, že je dobré zvažovat pro i proti u svých chytrých pomocníků.

Spánek

Upřímně – kdo z nás bývá po dovolené opravdu fyzicky odpočatý? Leckdy si člověk vyčistí hlavu, ale tělo většinou dostane zabrat. Dospěte se. Odpočinek v podobě spánku vždycky byl, je a bude součástí zdravého životního stylu. Jednak za to může fakt, že všechny regenerační procesy probíhají v době, kdy spíte. I hubnutí se z velké části odehrává taktéž v noci. Ideální je chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou dobu a nevyspávat ani o víkendech. „Pro soboty a neděle i jiné dny volna by mělo platit, že vstanete nejpozději o hodinu a půl déle než ve všední den. Jinak vám hrozí riziko vzniku syndromu, který označujeme také jako sociální jet lag. Je to takový ten stav, kdy se cítíte po mnoha hodinách spánku bezmála hůř než bez něj,“ vysvětluje Adéla Skoupá.

A aby byl spánek opravdu kvalitní?

Pokud možno nechoďte spát rovnou od televize či počítače, nenechávejte ani u dětí svítit noční lampičky s již zmíněným modrým světlem (LED), které mozek drží v pohotovostním režimu – dokáže ovlivnit činnost mozku a kvalitu spánku i přes zavřená víčka! Objeví-li se potíže s usínáním, můžete zajít do lékárny a hormon melatonin, o kterém jsme už také mluvili, si koupit a takto doplnit. Tělo zcela přirozeně uvede do toho skutečného, hlubokého, regeneračního spánku. A to chceme.

Více o tom, jak lépe spát, čtěte zde.

Spoustu dalšího čtení o zdravém životním stylu a velký materiál o intuitivním stravování najdete v aktuálním čísle časopisu Dieta.

Nestíháte jít do trafiky? Kupte si aktuální vydání nebo e-magazín jednoduše na www.ikiosek.cz

...
... | Zdroj: istock.com

Doporučujeme

Načíst další články