S touto zásadou může být pondělí příjemnější a zvládnete ho lépe.

S touto zásadou může být pondělí příjemnější a zvládnete ho lépe. Zdroj: E+

Nesnášíte pondělí? Tento dobrý návyk vám ho zásadně ulehčí

Pondělky má rádo jen málo lidí. Ve výzkumech se ukazuje, že jsou tyto dny spojeny nejen s nárůstem stresu a infarktů, lidé si v pondělí dokonce častěji sahají na život. Pevně věříme, že to s vašimi pondělky není tak strašné, přesto oceníte výzkumy doloženou zásadu, jak nastartovat týden co nejlépe.

Předně je důležité zdůraznit, že pokud zažíváte na konci víkendu či v pondělí úzkosti, je to úplně normální. Přechod z období relaxace do přípravy na pracovní týden není snadný, obzvláště pokud nás čeká práce, která nás nebaví, dlouhé dojíždění, velké vytížení a nepříjemný šéf či šéfka... S těmi vám bohužel neporadíme, ale nabídneme radu, se kterou může být pondělí příjemnější a zvládnete ho lépe.

Pravděpodobně nejneslavnějším a nejnebezpečnějším pondělím ze všech je pondělí následující po jarním přechodu na letní čas. Studie naznačují, že v tento den dochází k 6 až 8 % nárůstu smrtelných dopravních nehod. Souvisí to s tím, že se probouzíme do větší tmy, ale svou zásadní roli v tom hrají i narušené spánkové cykly.

Ty způsobují hormonální změny, které mají za následek únavu, stres a zhoršenou funkci orgánů. Ačkoliv se vám to možná nebude líbit, měla byste se tímto pozorováním řídit i v průběhu roku. V případě, že chcete mít pondělky snadnější, je důležité držet o víkendu stejný rozvrh jako přes týden. Zkuste si odpustit dlouhé ponocování nebo naopak přílišné pospávání.

Většina lidí subjektivě podceňuje dopady změny spánkového režimu na naše zdraví a fungování. Ačkoli například laboratorní studie naznačují, že i jedna až dvě hodiny sníženého spánku způsobují měřitelné kognitivní a hormonální poruchy, zrychlené biologické stárnutí a dokonce nepříznivé vzorce aktivace genů. Většina těchto změn pro nás ale neviditelná a všímáme si jich, až když dosáhnou prahu vysoké intenzity – jako při pásmové nemoci po létání nebo epizody nespavosti.

Chcete do noci chatovat s kamarádkou, nebo se lépe vyspat?
Chcete do noci chatovat s kamarádkou, nebo se lépe vyspat? | Zdroj: E+

Po týdnu pravidelné školní nebo pracovní doby rádi podlehneme nadcházející sobotě tím, že v pátek nehledíme na čas. Když zůstaneme dlouho vzhůru, v sobotu ráno přece nemusíme nikam vstávat. Podobný vzorec si klidně zopakujeme v sobotu večer a v neděli ráno.

Během těchto pouhých 48 hodin se nám ale výrazně posunou vnitřní hodiny a hormonální cykly. Například hladiny kortizolu (primárního stresového hormonu), které obvykle stoupnou jednu až dvě hodiny předtím, než vstáváme do práce (brzy ráno nám kortizol pomáhá probudit se, ale po tomto cyklickém vrcholu obvykle klesá), se zpozdí o pár hodin. Podobně hladiny melatoninu – obvykle vrcholí ve večerních hodinách, než jdeme v pracovním týdnu spát – přes víkend vrcholí později, aby se sladily s pozdějším usínáním.

Vliv dodržování spánkových rytmů je pevně vědecky podložen. Studie například ukazují, že míra zhoršení srdeční frekvence přímo souvisí s velikostí rozdílu v cyklech spánku během týdne oproti víkendu, a co je důležité, nezhoršuje se těm, kdo následují stejný cyklus od pondělí až do neděle. Jednoduše řečeno, lidé s konzistentním spánkovým režimem se v pondělí cítí a fungují stejně jako v jiné dny.

Nechce se vám obětovat víkendové ponocování, abyste si mohla upevnit lepší fyzické a emocionální zdraví? Chcete se kouknout ještě na další epizodu seriálu, nebo se lépe vyspat? Na tuhle těžkou volbu už vám věda neodpoví, ale výzkumy ukazují, že ji máte ve svých rukou. Zkusíte to?

VIDEO TIP: Jóga pro lepší spánek.

Video placeholder

Doporučujeme

Načíst další články