Padáte únavou? Místo kávy a energy drinků vyzkoušejte 9 dobrých zvyků
Také na vás odpoledne padne krize? Mozek nefunguje, ale když si dáte kávu, už neusnete? Zkuste se bezpečně nahodit bez kofeinu.
V redakci jsme na krize zavedly pravidlo zvané „Jdeme kouřit“. Je to tajný kód pro kratičkou přestávku, která obsahuje zvednout se od stolu, vyjít před dům na vzduch, prohodit pár slov v délce vykouření jedné cigarety a znovu zpět k počítačům. Celé to trvá pár minut, přesto nám to pomůže odpočinout si a znovu se pak soustředit na práci. Které další drobnosti tedy dělat, aniž by vám padala hlava únavou a musela jste se tak prolévat kávou nebo energy drinky?
Dáchněte si
Občas je jedinou věcí, která vás dostane přes vyčerpání, starý dobrý šlofík. Není to možné, pokud pracujete v kanceláři, ale pokud jste doma, udělejte si přestávku na rychlé zdřímnutí. Odborníci říkají, že ideální mikrospánek je dlouhý 10 až 20 minut, což může pomoci proti ospalosti, zlepšit vaši náladu, posílit pozornost a zvýšit výkonnost. Delší zdřímnutí vám může způsobit pocit nevolnosti, takže se držte 20 minut, abyste se včas probudila.
Pár minut meditujte
Zde je další výhoda pravidelné meditace: Ve skutečnosti vám může dodat více energie. Krátká cvičení mohou zvýšit koncentraci a snížit stres, který by mohl vést k tomu, že budete odpoledne tak unavená. Jiné studie se zabývaly způsobem, jakým meditace ovlivňuje mozek, a našly podobné výsledky – že může zmírnit stres, který by mohl způsobit vyčerpání.
Rozpohybujte se
Nemůžete jít na procházku? Vyjděte alespoň mimo kancelář nebo z domova, i kdybyste měla jen postávat na chodníku. Řada studií publikovaných v časopise Journal of Environmental Psychology zjistila, že pobyt venku způsobuje, že se lidé cítí živější a energičtější. Když máte pocit, že vás zasáhla ospalost, vydejte se ven, abyste se nadýchala čerstvého vzduchu a nabrala dávku vitamínu D.
VIDEO TIP: Jak k pohybu inspirovat děti?
Propíjejte se
Není asi žádným překvapením, že když nepijete dostatek vody, může se váš stav po obědě ještě zhoršit. Studie z University of Connecticut ukázaly, že pouhá 1,5% ztráta normálního objemu vody může vést k únavě a neschopnosti soustředit se – a ženy jsou na to zvláště náchylné. Jiné studie to potvrzují, takže se ujistěte, že popíjíte vodu po celý den.
Sepište si plán
Jeden trik, jak být co nejproduktivnější, i když se té únavy v 15 hodin nemůžete zbavit? Naplánujte si seznam úkolů. Podle Psychology Today má většina lidí vrchol bdělosti kolem 8. až 9. hodiny ráno a mezi 13. a 15. hodinou můžou být ospalejší. Naplánujte si proto, že své nejtěžší úkoly zvládnete dříve, a ty jednoduché si necháte na odpoledne.
Pauzírujte
Odborníci vám potvrdí, že koncentraci na práci je nutné po devadesáti minutách přerušit pauzou. I těch pár minut poskytne vašemu mozku oddech, aby zase mohl jet ve vysokých otáčkách. Malé přestávky vás zbaví odpoledního propadu energie, který může trvat dlouho, třeba i hodinu. A dost těžko se z něj pak dostává. Zabraňte tomu několika minutami.
Projděte se
Skvělý čas na to je během oběda. Místo jídla před počítačem jděte jinam, ať už jde o kancelářskou kuchyň nebo dvorek. Německá studie publikovaná v časopise Plos One zkoumala psychologické důsledky jídla studiem skupin lidí, kteří jedli u stolu, nebo šli na oběd. Zjistilo se, že lidé, kteří šli ven, hlásili větší pocity uvolnění a celkově lepší náladu.
Nasajte trochu mátového oleje
Citrusové vůně nejsou jedinými druhy esenciálních olejů, které máte po ruce, když potřebujete dodat energii. Říká se, že máta peprná trochu posiluje – stačí ji očichat nebo si ji dát na spánky. Skvěle voní a proti únavě opravdu pomáhá.
Odstupte od stolu
Pokud se nemůžete projít venku, věnujte alespoň pár minut tomu, abyste se dostala pryč z pracovního prostoru. Postavte se k oknu, jděte nahoru a dolů po schodech nebo jděte do jiné místnosti. Jen se ujistěte, že stojíte a pohybujete se: Studie ukazují, že i procházení uvnitř vám pomůže cítit se méně ospalá.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 9/21