Video placeholde

Jak pití kávy ovlivňuje vaši krásu? Kde pomáhá a kde si dávat pozor?

Káva se řadí na přední příčky v popularitě mezi nápoji. Někteří dokonce tvrdí, že bez ranní kávy nejsou schopni fungovat. Káva nám přináší spoustu benefitů, ale bez poskvrny také není. Kde ji můžeme využít pro krásu a kde raději s jejím pitím ubrat?

Káva pomáhá, jak hlásí reklama, užít si chvilku pohody. Jak říkají milovníci kávy, zlepšit den, nastartovat se a udržet se v pohotovosti. Jak říkají ti, co ji sice nepijí, krásně provonět a rozzářit pleť. A jak říká Alice Kratochvílová, spoluzakladatelka projektu Nadnošálku.cz, e-shopu s kávou a příslušenstvím, pomáhá i těm, do se nemají nejlíp. Z každé objednávky proto věnují 5 procent charitativnímu projektu #kdyzmuzupomuzu. Zákazník si tak svou kávu vypije s dobrým pocitem a ohrožení díky kávě získají jídlo, střechu nad hlavou nebo potřebnou rehabilitaci. Aktuálně mají svoji kampaň na HitHit. Jak pomáhá káva vám? Sesbírali jsme tipy odborníků a milovníků kávy, kteří se s námi podělili o plusy a minusy pití kávy. Budete překvapeni, na co vše má káva vliv.

TIP NA VIDEO: Jak si udělat dobrou kávu?

Video placeholde

Kdy káva pomáhá?

Když vás trápí kruhy pod očima

Z namleté kávy a vody si vytvoříte pastu a nanesete na kůži pod očima. Pozor, ať se nedostane do očí! Na kůži nechejte působit asi 10 minut. Údajně kofein, a hlavně antioxidanty bojují s otoky, takže vám pomůže i v boji s kruhy pod očima.

Pokračování 2 / 8

Když potřebujete bodyscrub

Alice Kratochvílová z projetu Nadnošálku.cz radí smíchat kávu s vodou nebo ideálně s kokosovým olejem: „Vytvoří se krásný voňavý peeling, který je ideální pro celé tělo. Poslouží jako dobrý pomocník v boji proti celulitidě, aplikujte ideálně deset minut dvakrát denně. Peeling zlepší průtok krve, čímž pomáhá s odbouráváním tuku. Pokud chcete jemnější peeling, kávu namelte více anebo ji zjemněte medem. Tuto směs poté můžete použít také jako masku na rty.“

TIP NA VIDEO: Peeling z olivového oleje

Video placeholde

Pokračování 3 / 8

Když vás trápí zápach z rukou

Každý to známe, když loupeme nebo krájíme cibuli a zapáchají nám ruce, podobně jako po přípravě ryb apod. Právě na to je lepší mletá káva než klasické mýdlo. Vezměte si do ruky namletou kávu, promněte ji v ruce a zápach zmizí. Mějte proto po ruce připravenou v kuchyni krabičku kávové záchrany.

Video placeholde

Pokračování 4 / 8

Když chcete, aby domov voněl

Káva zvládne víc než jen odstranit zápach z vašich rukou, poradí si i s ovzduším v místnosti. Absorbuje totiž nepříjemné zápachy a zároveň provoní i lednici svou vůní. Jak na to? Namelte si kávu do misky a postavte ji co nejblíže zapáchající potravině. Nechte působit přes noc. Káva umí posloužit také jako skvělý osvěžovač vzduchu. Stačí naplnit ponožku či punčochu namletou kávou a umístit tam, kde chcete vzduch osvěžit – k botám, oblečení apod.

Video placeholde

Pokračování 5 / 8

Když vás bolí žaludek

Míváte křeče po kávě s mlékem? Tato kombinace je kyselinotvorné povahy a v zásaditém prostředí způsobuje nepříjemnosti. Signály jsou křeče v bederní páteři, zácpa, žlučníkové kameny, nadýmání anebo bolesti kloubů. Pokud vás naopak po černé kávě trápí pálení žáhy, zkuste si dát do kávy právě mléko. „Mléko totiž pomáhá zklidnění a vyrovnání pH. Škodit vám ale nemusí jen kombinace, ale také samotné mléko. Pokud víte, že máte alergii na laktózu, zkuste alternativní varianty mléka, problémy se tím mohou vyřešit,“ vysvětluje Alice Kratochvílová a upozorňuje na další zvláštnosti spojení kávy s mlékem. „Co se týče kávy s mlékem, koluje fáma, že mléčná varianta kávy sníží obsah kofeinu. To není pravda, šálek kávy stále obsahuje espresso. S určitou dávkou kofeinu, kterou mléko nesníží. Naopak, mléko působí na sliznici žaludku a zmírňuje prudký nárůst kofeinu. To znamená, že kofein na vás bude působit déle. Mléko ovšem může snižovat účinky některých látek v kávě. Jednou z nich je kyselina chlorogenová, která má protizánětlivé účinky, snižuje krevní tlak a chrání před některými nemocemi. Mléko ji v kávě snižuje asi o čtvrtinu.“ Nic z toho ale neznamená, že od teď si nesmíte dát cappuccino nebo latte. Rozhodně vám jedna nebo dvě mléčné kávy neublíží.

Video placeholde

Na co si u kávy dávejte pozor!

Pokračování 6 / 8

Když chcete pít kávu a mít bílé zuby

Pití kvalitní kávy v přiměřeném množství nabízí spoustu benefitů, zároveň však přináší i nevýhody, jako je schopnost kávy nechávat na zubech tmavé skvrny. „Toto je způsobeno obsahem tříslovin, což jsou barvicí látky, které se poměrně snadno udrží na povrchu zubů,“ vysvětluje MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT. Znamená to tedy, že k dosažení skloviny bez tmavého pigmentu je nutné se kávy vzdát? Kávu a víno si odpírat nemusíte, a přesto si můžete bílé zuby udržet. „Na trhu jsou k dispozici přírodní zubní pasty s fluoridy, speciálně vyvinuté pro efektivní bělení zubů bez poškození skloviny. Na odstranění skvrn od čaje a kávy ze zubní skloviny jsou přitom účinné esenciální oleje máty a bisabolol, který se extrahuje z heřmánku,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa a dodává, že z osobní zkušenosti doporučuje přírodní pasty, které obsahují i kofein a hořčík. „Kofein v zubní pastě dokáže pozvednout náladu, hořčík mineralizuje sklovinu,“ tvrdí zubní specialistka.

Pokračování 7 / 8

Když se chcete dobře vyspat

Mnoho lidí si bez kávy nedokáže představit den. Pijeme ji ráno, odpoledne i navečer, doma, ve škole, v práci. Pomáhá nám zůstat vzhůru a díky ní se cítíme méně unavení. Proč si ji tedy nedávat před spaním? Odpověď je jednoduchá. Kofein. „Pokud se chcete vyspat, určitě si kávu před spaním nedávejte. Kofein by vám zabránil ve spánku,“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS. Takže pokud nechcete tmavé kruhy pod očima z nevyspání, kávu si večer odřekněte. S chutí si ji dopřejte až ráno.

TIP NA VIDEO: Nemůžete usnout?

Video placeholde

Pokračování 8 / 8

Když nechcete kávový dech

Kromě nevzhledných skvrn na zubech způsobuje pití kávy tzv. kávový dech, který se naneštěstí ani trochu nepodobá vůni čerstvě upražených kávových zrnek. „Klasická káva obsahuje kofein, který nás dokáže nejen povzbudit, ale způsobuje i xerostomii – sucho v ústech. A právě to je hlavní příčinou zápachu z úst,“ vysvětluje zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická. Současně s kávou je proto žádoucí pít čistou vodu a k čištění zvolit osvěžující pastu, která dokáže obnovit přirozenou harmonii v ústech. „Účinné jsou přírodní zubní pasty obsahující enzym bromelain z ananasu a esenciální oleje z meduňky, kozlíku lékařského, máty, anýzu a grapefruitu. Kombinace těchto složek má protizánětlivé, tonizující a uklidňující účinky,“ doporučuje Zuzana Heiník Bělová.