Potraty u sousedů: Na Slovensku je chtějí zpřísňovat, v Německu jsou ilegální

5 min čtení

5 min čtení

Spojené státy americké si v neděli připomněly 50. výročí rozhodnutí v nejznámějším případu interrupce, který kdy řešil tamější Nejvyšší soud – Roe vs. Wade. Rozsudek ze dne 22. ledna 1973 fakticky změnil potratovou politiku v celých USA, a to ve prospěch práva žen. Loni v červnu naopak Nejvyšší soud federální právo na potrat zrušil, což v řadě států vedlo k okamžitému omezení interrupcí. Může se něco takového stát v 21. století i u nás? Než mávnete rukou, že určitě ne, pojďte se s námi podívat, jak si stojí „právo ženy na potrat“ v sousedních státech. Možná se podivíte, ale silná pro-life lobby natahuje své prsty i za humny, a to nejen směrem na sever, v Polsku.

Interrupce se v 21. století stává mocným nástrojem vlád, jak získat kontrolu nad částí obyvatelstva – konkrétně nad ženami. Zákony, které zpřísňují potraty, často argumentují pouze právem dítěte na život. Zcela ovšem opomíjejí právo ženy rozhodnout se svobodně, jak naloží nejen se svým tělem, ale i se svou budoucností. Přivést do současného světa dítě vyžaduje značné finanční náklady, ale i dlouhodobou emoční péči. Omezování reprodukčních svobod žen navíc v praxi vede k tomu, že potratů neubývá, jen se dějí za jiných, často zoufalejších a život ohrožujících podmínek.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si největší ikony feminismu

Když loni Nejvyšší soud USA zrušil právo na potrat na federální úrovni, zvedla se debata o této problematice i v Evropě. Europoslanci dokonce požadovali, aby Listina základních práv Evropské unie zahrnovala i právo na potrat. Zní to pěkně, uvedení do praxe by však vyžadovalo zásadní legislativní změny, neboť zdravotní politiku si jednotlivé státy řeší samy a zřejmě to tak i nadále zůstane. A tak zatímco se kritické pohledy upírají nejčastěji na Polsko, stíny protipotratové politiky se v poslední době stahují i nad Slovenskem. A velmi málo se ví, že také Němky se musejí bít o svá práva. Jak to mají naše sousední státy, co se týče reprodukční (ne)svobody, se dočtete podrobněji v následujících kapitolách.

Loading

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>