Korunka pro Beyoncé, šaty pro hraběnku: Češky a Slovenky, které dosáhly ke hvězdám

Jedna žije v Liberci, jedna v Praze, jedna ve Spojených státech a dvě ve Spojeném království. Spojuje je, že se narodily v Česku či na Slovensku, popřípadě v Československu a také ty nejšikovnější ruce. A ano, i velký kus štěstí. Jejich věhlas díky tomu dosáhl nejen daleko, ale i hodně vysoko – doslova až ke hvězdám. Seznamte se s Češkami a Slovenkami, na jejichž úspěch můžeme být my i naši bratia pyšní. Co a pro koho vytvořily? 

Anna Škarda – korunka pro Beyoncé

„Nemám páru,“ odpovídá upřímně Anna Škarda na otázku moderátora Čestmíra Strakatého (Prostor X), jak se Beyoncé nebo Khloé Kardashian dozvěděly o její tvorbě. Možná díky Instagramu, možná díky mezinárodní prodejní platformě Etsy, skrze níž byly obě objednávky vytvořeny. Anna Škarda se totiž společně se svým manželem Vladem zaměřuje na tvorbu tak zvaných halo crowns – ozdobných korun, které jsou ideálním doplňkem nejrůznějších jevištních, ale i karnevalových kostýmů, popřípadě svatebních outfitů (to je podle Anny trend, který k nám teprve dorazí). Na objednávky z Kalifornie jsou tudíž zvyklí, ovšem teprve nyní jde o opravdu hodně zvučná jména.

Loading

Anna Škarda je slovenská šperkařka, kterou do České republiky přilákaly slavné jablonecké korálky. Její rodiče, podnikatelé s náboženskými předměty, z nich totiž vyráběli růžence a ona pro ně jako malá korálky třídila. Když se rozhodovala, kam na střední, zvítězil právě Jablonec nad Nisou. Následovala studia v Liberci, kde se usadila a se svým mužem založila v roce 2010 ateliér Čarbičková bijoux, který se časem změnil na Carbickova Crowns. Z původní idey tvořit hlavně květinové a peříčkové čelenky na festivaly postupně vykrystalizovala vášeň pro teatrální koruny, které připomínají svatozář. Možná si říkáte, kdo a kam tohle může nosit, ale odpověď známe jen napůl: Samozřejmě Queen Bey, ovšem kam a kdy si jednu ze čtyř korunek od Anny Škardy vezme, to se teprve ukáže. Zatím můžeme zvědavě čekat.

Loading