Geny tloušťky. Jsme opravdu bezmocní nebo hledáme výmluvy?

Proč někdo jí jako nezavřený a netloustne, a jiný přibere už při nádechu? Co má na svědomí genetika, a co můžeme ovlivnit sami? 

Líbí se mi nohy modelky Karolíny Kurkové. Důvod je hlavně ten, že sama je mám úplně jiné: sloupovité, svalnaté, se širokými lýtky, kvůli kterým jsem si léta nekupovala úzké džíny. Sportuju, cvičím, celkem zdravě jím, moje nohy jsou sice pevnější, ale celkově se moc nemění.

Mohly by? Primářka Monika Golková z Anti-Aging kliniky v Praze říká, že ano, ovšem jen částečně. Genetika velí jinak.

„Naše genetika ovlivňuje vzhled naší postavy až ze 70 %,“ říká lékařka a vysvětluje: „Postavu můžeme zdědit po matce i otci, třebaže jsme opačného pohlaví. Když má jeden z nich silná stehna a lýtka, existuje větší než poloviční pravděpodobnost, že na tom budeme stejně. Pořád však zbývá poměrně velký prostor k tomu, abychom svou postavu ovlivnili, a to hlavně životním stylem.“

Jedno procento odlišnosti

Geny ovlivňují nejen tvar postavy, ale také tělesnou hmotnost, zpracování potravy, a tím pádem i rozložení tělesného tuku. Jsou určitou pracovní jednotkou naší DNA a dědíme je po rodičích nebo prarodičích.

Z 99 % jsou naše geny napříč lidským pokolením v podstatě totožné, zbývající jedno procento je však zásadní – právě to nás totiž odlišuje od všech ostatních.

„Náš lidský genom je už zmapován a obsahuje asi 25 000 genů, které ovlivňují náš život,“ upozorňuje odbornice. Ovlivňují nás však nejenom geny samotné, ale také faktory zevního prostředí, s nimiž přicházíme do kontaktu. Když se v genu vyskytne chyba (mutace), objevuje se nemoc, například obezita, ale třeba také nádor.