Vztah s cizincem: České blogerky prozrazují, jaký je život s Arménem, Holanďanem nebo Američanem

Zamilovat se do cizince může být na začátku obohacujícím dobrodružstvím. Ale jak to funguje po letech? Nejsou ty vzájemné kulturní rozdíly přece jen příliš velké? A co jazyková bariéra, dá se překonat? Zeptaly jsme se tří známých českých blogerek, které se za cizince provdaly. 

Lucie van Koten z blogu Zivotpodlelucie.com

Kdo je tvůj manžel? A jak dlouho jste spolu?

Já si našla Holanďana. Psalo se 29. února 2008, když jsem ho potkala v Tescu v Praze, kam jsem přijela jen na otočku. Žila a studovala jsem v té době v Plzni. Ale to se brzy mělo změnit. Byli jsme spolu do roku 2016.

Svatební fotografie Lucie a Holanďan

Měla jsi na začátku vztahu obavy? A co okolí a rodina?

Bylo mi osmnáct, když jsem ho potkala. A v tomhle věku se nebojíte ničeho, nic si nepřipouštíte, je to jen obrovská láska a "tady a teď." On se mnou piloval češtinu, já s ním angličtinu. Problémy cizí řeči tak brzy odezněly a kulturou jsou nám Holanďané relativně dost podobní, takže veškeré rozdíly byly spíše obohacující. Najít si cizince dnes, řeším to daleko víc. Člověk je starší a opatrnější, něco už si vybudoval a nechce se toho vzdávat. Já tenkrát nedodělala vysokou, protože jsme se stěhovali do Itálie. Ale zpětně jsem ráda, že jsem o Holanďana nepřišla, že jsem mohla poznat novou zemi a pak procestovat ještě spoustu jiných krajů. Stálo to za to.

Co se ti líbí na jeho kultuře?

O Holanďanech se říká, že škudlí každou korunu. Taky jsem si to dlouho myslela. Až společná domácnost mi ale ukázala, že to tak vůbec není. Holanďané jsou velice štědří, mají ovšem docela jiné finanční priority, ke kterým jsem jen musela dozrát. Neradi utrácejí za hmotné věci, do kterých my sypeme spoustu peněz, ale rádi investují do zážitků.

Lucie van Koten

Můj Holanďan rád utrácel za zážitky, za nejrůznější vzdělávací kurzy a za kvalitní jídlo. Ale dodnes jezdí 20 let starým autem, protože, jak sám říká, to stačí a nepotřebuje na nikoho dělat dojem novým fárem. Pamatuju si, jak jsme tou starou rachotinou dojeli do Berlína a Holanďan si tam koupil dva obleky na míru, které stály dohromady víc než to auto! Dlouho jsem jeho uvažování o penězích nechápala, dnes dělám to samé.

A co si zamiloval on z naší kultury?

To, že se přezouváme a nechodíme doma v botách. Když přijela jeho máma na návštěvu, už v předsíni ji zul.

Je něco, z čeho šílíš? Je v něčem hodně jiný?

Holanďané milují příchuť hašlerek a cpou ji prakticky všude – i do čokolád. Z toho jsem nikdy nadšená nebyla, stejně jako on nebyl nadšený z české kuchyně.

Co vidíš jako pozitivní ve vztahu s cizincem? Je jiný než kluci Češi?

Život s cizincem je vždycky obohacující. Já měla štěstí, že Holanďané a Češi jsou si podobní, oba národy jsou ateistické, podobně bezproblémově nastavené a že Holanďané Česko a Čechy milují. Já beru za velké plus, že jsou kočovníci a pořád někde musejí cestovat. Vezmou karavan a rozprchnou se po Evropě.

Více zážitků ze života s Holanďanem si můžete přečíst v knize Život podle Lucie.

Autogramiáda knihy Život podle Lucie