Situace, které testují váš vztah. Zvládnete je, nebo se rozejdete?

Líbánky skončí a časem většina z nás odkládá růžové brýle zamilovanosti. A život v realitě přináší řadu situací, které dokáží váš vztah pořádně otestovat. Silný vztah těmito zatěžkávacími momenty projde, v opačném případě vás bude čekat loučení. Které situace to zpravidla jsou?

Ve filmu může porucha auta uprostřed lesů vypadat romanticky, ale v běžném životě z vás může udělat dvě běsnící saně neschopné řešit situaci. Myslíte, že se celý život zvládnete držet od takových situací dál? Upřímně, to byste byli asi opravdu narozeni na extrémně šťastné hvězdě. Ale nemusíte je brát jako nutné zlo, ony vám totiž prozradí o vašem vztahu víc, než si myslíte. Ztracený kufr na společné dovolené? První večeře u vašich rodičů? Společné bydlení? Dohodnete se? Máte vedle sebe opravdovou oporu? Umí si poradit?

Jak říká vztahová koučka Sara Altschule, právě náročnější životní situace odhalí potenciál vztahu. „Nejde o to, co se stane, ale o to, jak v těchto těžších situacích jednáte a jak k nim přistoupíte. Pokud tedy dokážete projít těmito testy, pak váš vztah má pravděpodobně pevný základ.“ Ale pozor, pokud některými neprojdete, neznamená to, že je váš vztah odsouzen k zániku, spíš vám to otvírá dveře k přemýšlení a možnému zapracování ke zlepšení. A jaké to jsou?

Setkání s rodinou a přáteli

Setkání s rodinou je velká věc, kdy nejde jen o to udělat dobrý dojem, ale i zároveň vidět dynamiku a chování rodiny. Není tedy nutné jednoznačně projít zkouškou, spíše o to nahlédnout do prostředí, odkud váš partner pochází. Jak se k sobě chovají jeho rodiče? Je před svými rodiči partner jak vyměněný? Panuje v rodině dobrá atmosféra? Vše, co vidíte, může být velmi výmluvné. Pokud si se všemi sednete a jste navzájem napojeni i s tchyní, je to jednoznačně výhra. Proč je důležité poznat i jeho přátele? Protože jsou to často lidé, kteří jsou pro partnera důležití a budete s nimi trávit hodně času. A to samé platí i pro něj ve vztahu k vašim blízkým. Vaši přátelé ho zrovna nemusí? Nebo naopak?

Mít nepříjemný sex

Sex je pro vztah důležitý, a to povedený i nepovedený. U těch krásných a vášnivých není co řešit, ale jak zvládnete situaci, když v tom nejlepším v divoké vášni kopnete partnera do nosu tak, že skončíte na pohotovosti? Ztratíte klíče od pout? Překvapí vás nečekaná návštěva? Krizových situací může být nekonečně. Jestliže i takové situace zvládnete s humorem, jste na dobré cestě.

Společná tvorba bydlení

I když se sestěhujete do přítelova bytu, budete nejspíš provádět řadu úprav, aby tam byl i váš otisk. Vytváříte domov a oba přicházíte s nějakými představami a zvyklostmi ze svých původních rodin. Jak vy nakupujete nábytek v IKEA? Odcházíte s prázdnou, protože se na té lampě prostě neshodnete? Máte koš nacpaný černým nábytkem? Při stěhování a vytváření domova může dojít k mnoha neshodám a někdy to vypadá, že propukla druhá světová válka. Postel zkrátka u okna nebude a vy na tom místě demonstrativně i nocujete a držíte hladovku. Umíte se dohodnout? Zvládnete své představy spojit? Máte šanci se prosadit, nebo bude jen podle něho? Nebo máte čím dál víc pocit, že to společné bydlení nepůjde?

Setkání s ex

To, že musíte zvládnout tohle setkání sama, ať byl rozchod z jakéhokoliv důvodu, víte. Jak se v takové situaci chovat? Stává se z vás hromádka neštěstí, nebo podlehnete opět jeho kouzlu? Stejně tak i vás neskutečně zajímá, jaká byla jeho bývalá. Zjištění, že se jedná o veganku s perfektním tělem organizující charitativní akce v angličtině, vás jako masožroutku s chabou angličtinou a nejraději s knihou v ruce může i nemusí pěkně rozhodit. Momenty, kdy se společně jako pár potkáváte se svými bývalými, jsou zatěžkávací. Zvládnete takovou situaci s nadhledem? Pozor, váš nový partner bude skenovat každou vaši reakci. Že jste kamarádi a vřele svého ex líbáte na tvář? Hmm, uvidíte, jak to ten nový zvládne.

Společné cestování

Společná dovolená dokáže odhalit mnohé. Už samotné plánování, výběr destinace a to, jak se k dovolené partner staví, dost ukáže. Nechává vše na vás? Nepomůže s organizací? Jak působí po jedenáctihodinovém letu? Vadí mu jídlo? Tváří se otráveně po prvním muzeu? Nechce utratit ani korunu navíc? Ztratili jste se? Nastaly nečekané problémy v hotelu? Možná budete z dovolené odjíždět s pocitem, že se blíží loučení. Anebo naopak, právě jste zjistila, že jste našla skvělého parťáka.

Velké hádky

Malých neshod zažívá každý pár mnoho. Ale taková ta hádka, kdy už se křik stupňuje, hystericky brečíte, dojde na hrubší slova a možná i dlouhé mlčení, kdy si poté přejete vzít některá slova zpět, ta váš vztah otestuje. Dokážete hádku utnout? Vydíráte? Urážíte se? Ponižujete? Partner s vámi odmítá komunikovat? Je přítomna agrese? A jak probíhá druhý den poté? Jestliže si i po divokém výbuchu dokážete o všem v klidu promluvit, uznat chybu, najít řešení a nevracet se k tomu stále dokola, vypadá to s vámi dvěma dobře. Avšak možná také zjistíte, že jeho jednání je neslučitelné s tím vaším.