7 důvodů, proč je líbání ve vztahu důležité

Necháváte polibky s partnerem na prvního máje, nebo patří k vaší denní rutině? Pokud s nimi šetříte, děláte chybu. Polibky nejen utuží vztah...

Líbání je příjemné, zejména s člověkem, kterého máte ráda, to je bez diskuzí. Jenže, známe to všichni, vlivem každodenních starostí, stresu, zájmů a rozdílných aktivit se počáteční vášnivé polibky proměňují v rychlou pusu na rozloučenou a na přivítanou. Ubývání polibků ovšem vám ani vašemu vztahu nesvědčí. Jak říká biolog lásky Dawn Maslar: „Každý polibek je směsí chemických látek, textur a chutí, které mohou zvýšit partnerskou přitažlivost. Nebo ji taky zastavit.“

Velmi často první polibek rozhoduje. Buď vám partner chutná, nebo ne. Tím to ale nekončí. Studie Oxfordské univerzity ukazuje, že právě líbání může za udržení milostného napětí ve vztahu a může ho i zvyšovat. Není proto žádným překvapením, že páry, které se líbají častěji, jsou ve vztahu spokojenější. A také zdravější. Líbání prostě přináší řadu výhod. Podle časopisu The Datemix minimálně těchto sedm.

1. Zlepšuje náladu a poskytuje úlevu od stresu

Líbání nás přirozeně uvolňuje a je to okamžitý zdroj energie. „Když se líbáme, stimulujeme náš mozek, aby uvolnil koktejl namíchaný z chemikálií, které nás zároveň uklidňují a vzrušují,“ říká manželka a rodinná terapeutka Dr. Sheri Meyersová.

2. Je to jasný signál náklonnosti

Líbání je skvělý způsob, jak vyjádřit emoce a také objevit nové pocity k vašemu protějšku. „Udělejte si čas a prozkoumejte chuť polibku. Užívejte si jemné dotyky rtů. Vždycky můžete zkusit něco nového, třeba líbání partnera s otevřenýma očima. Možná zjistíte, že je to mnohem hlubší zkušenost,“ říká Meyersová.

3. Je to útěk od zběsilého tempa života

Často se nám v našem uspěchaném životním stylu může zdát, že líbání je ztráta času. Jenže ona je to naopak jedna z mála věcí, které nám umožňují odpojit se od našich rušných životů. Pokud vám přitom v hlavě neběží seznam úkolů nebo myšlenky na to, jestli stihnete autobus. „Buďte přítomní a prožijte všechny pocity. Tím maximálně budujete intimitu,“ říká expertka na vztahy Marni Battista.

4. Je to komunikace bez mluvení

Polibek může říct, že milujete a že po někom toužíte. Může zprostředkovat něhu, vášeň a nadšení. Současně také může ukázat další pocity, například to, že se necítíte dobře nebo že druhého více potřebujete. Líbání vám umožní strávit skutečnou chvilku se svým partnerem nejen jako s milencem.

5. Vyvolává vzrušení

Hluboký, smyslný polibek zpravidla vyvolá touhu pokračovat. Na začátku vztahu může ukázat, jakým druhem milence bude váš protějšek. V dlouhodobějších vztazích ukáže druhému, že na něj myslíte i eroticky.

6. Udržuje vztah spojený a silný

Čím více času a úsilí věnujeme tomu, abychom našeho partnera během dne políbili, tím silnější bude vztah celkově. Doktorka Meyersová to vysvětluje právě tím, že rty jsou naplněny smyslovými nervy, které do mozku vysílají obrovské množství biologických informací a vyvolávají tak produkci oxytocinu. „Tento hormon je nejčastěji známý jako hormon lásky, protože vytváří intimitu, důvěru a buduje zdravé vztahy. Čím vyšší je tato úroveň, tím vyšší je vaše schopnost milovat,“ říká.

7. Líbání je zdravé

V neposlední řadě si zlepšíte zdraví. Sexuoložka Andréa Demirjan podotýká, že líbání snižuje krevní tlak, protože rozšiřuje cévy, tlumí bolest hlavy a menstruační křeče a má příznivý vliv na psychiku, o čemž byla řeč výše.

Takže neodsouvejte polibek stranou jako nedůležitou věc, na kterou zkrátka není čas. Věnujte se jí s chutí a pravidelností. Co takhle jít rovnou políbit svou drahou polovičku?