Sukně, kterou ženy zbožňují. Kde koupíte ty nejkrásnější plisované kousky?
Plisované sukně nepatří zrovna mezi žhavé aktuální hity, přesto jsou jich letos na jaře plné kolekce. V módě totiž reprezentují ženskost, nezpochybnitelnou eleganci, vznešenost a pohodlí (což v poslední době oslovuje i muže). Svědčí o tom také historie tohoto kousku, která je překvapivě dlouhá.
Plisované sukně, respektive plisované materiály obecně, mají dlouhou historii. Sahá až do starověkého Egypta, kde byly takto zdobené tuniky vyhrazeny panovníkům. Různé řasení a skládání bylo rovněž typické pro klasické řecké a římské oděvy. Jak uvádí Marnie Fogg v knize Móda: Příběh fenoménu, ozdobného plisování se tehdy dosahovalo škrobením a „žehlením“ žárem slunce. V 16. století pak nejprve britská a posléze španělská šlechta propadla módě odnímatelných límců ze skládané škrobené krajky – takzvaného okruží.
TIP NA VIDEO: Jaké šaty ovládnou letošní rok?
V moderním smyslu se s plisovanými šaty setkáváme až na počátku 20. století. V roce 1909 představil španělský malíř a designér usazený v Benátkách Mario Fortuny (s vydatnou pomocí své ženy Henriette) jednoduchý model Delphos inspirovaný řeckým chitonem. Jeho ruční technika plisování byla zcela unikátní, šatům poskytovala jemnou zvrásněnou texturu, která se společně s moderními minimalistickými střihy bez korzetu stala brzy hitem mezi herečkami i tanečnicemi.
Asi nejikoničtější plisované šaty filmového plátna stvořil (nebo koupil, jak se také traduje) oscarový kostýmní designér William Travilla – jsou to ty bílé, které ve filmu Slaměný vdovec (1955) oblékla Marilyn Monroe a poté v nich laškovně stála nad výduchem metra, když ji vítr z projíždějící soupravy nadzvedl sukni. V podstatě i tato scéna dosvědčuje, co je na plisovaných sukních (nebo šatech) tak přitažlivé – to, jak svůdně a přitom přirozeně působí plisovaná textilie v pohybu.
Mistrem techniky plisé se poté v 90. letech stal japonský návrhář Issey Miyake, který v roce 1993 představil svou první kolekci Pleats Please, jíž postupně rozvíjel po celou svou kariéru. „Oděvy byly střiženy z jednoho kusu látky a za horka plisovány ve speciálním stroji,“ doplňuje publikace Móda: Příběh fenoménu. Miyakeho designy prosluly zejména využitím polyesteru v kombinaci s minimalistickými střihy – péče o ně je jednoduchá, nošení pohodlné a efekt přitom avantgardně luxusní.
Konkrétně plisované sukně se pak ve velkém staly populární zhruba před deseti lety, kdy se postupně začaly vracet midi délky. Od té doby je různé módní brandy pravidelně zařazují do svých kolekcí. Například poslední jarní street style je předvedl v souvislosti se značkami Sportmax nebo Max Mara, pravidelně se k nim ale vrací také módní dům Dior. Vedle midi sukní se díky značce Miu Miu objevují i mini varianty, které dodávají sportovně elegantní šmrnc. À propos, plisované sukně se čím dál častěji objevují i jako součást pánských outfitů.