České podnikatelky a jejich uvědomělé Vánoce. V duchu eko, bio, zero waste

Všechny mají své podniky založené na ohledu k přírodě, lásce k ruční práci, minimalismu, kvalitních materiálech a osobním příběhu. Vánoční přípravy a samotné Vánoce však přírodě a člověku dávají pěkně zabrat. Hromada papírů, obalů, nákupů, zbytečných dárků a stresu. Podléhají i tyto ženy klasickému vánočnímu shonu, nebo dělají Vánoce jinak, uvědoměle?

Položily jsme jim jednoduché otázky: Jak řešíte Vánoce z pohledu udržitelnosti? Lze to vůbec? Jak nakupujete, balíte, vaříte a jíte?

Kamila Boudová, zakladatelka SLOU Days

Dekoracemi to začíná. Už od léta pokukuji kolem, co se kde válí za materiály. Letos jsme nasbírali dost labutích peříček v parku, takže téma mám letos jasné a bílá peříčka nám už teď zdobí lustr v ložnici. Loni to byly ořechy a předtím kytičky z trubiček od toaletního papíru nastříhaných na proužky. Už jsem si také natrhala jmelí pří výletu na venkov a brzy pojedeme do lesa pro větvičky na věnec.

Oficiální dohoda s rodinou je, že si dárky nedáváme, ale mám pár nápadů na dárky, které mohu snadno vyrobit a které budou rozzařovat tváře mých blízkých po celý rok. Dárky kupuji v průběhu celého roku, pokud vím, že někdo něco potřebuje. Třeba teď vím, co se mamince rozbilo za kuchyňské náčiní. Když nevím, po čem touží někdo, komu bych dárek dát měla, řeším to buď knihou, společnými fotkami v rámečku nebo klasikou –jídlo, svíčky, všechno bio a v nějakém originálním recyklovaném obalu ozdobeném větvičkami ze sousedovic živého plotu. Místo stužky pářu svetr, abych měla dárky čím převazovat.

Článek pokračuje na další stránce!